2 1 4 2

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : گرم
نام قدیم : هرمزگان
مساحت : 70697
جمعیت : 1578183
استان هرمزگان در جنوب ایران و در بین مدارهای 25 درجه و24 دقیقه تا 28 درجه و 57 دقیقه عرض شمالی و 53 درجه و 41 دقیقه تا 59 درجه و 15 دقیقه طول شرقی واقع شده است. این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان از غرب و شمال شرقی با استان کرمان از غرب و شمال غربی با استان‌های فارس و بوشهر از جنوب شرقی با استان سیستان و بلوچستان و از جنوب باآب‌های خلیج فارس و دریای عمان همسایه است. این استان دارای 12 شهرستان، 34 بخش،81 ...مشاهده کامل متن دهستان، 26 شهر و 14 جزیره بزرگ مسکونی.

بخش عمده‌ای از مساحت استان هرمزگان را مناطق کوهستانی در بر گرفته‌اند و کوههای این منطقه ادامه رشته کوههای زاگرس اند که به تدریج از شمال شرقی به جنوب شرقی امتداد می‌یابند. ادامه این رشته همراه با کاهش ارتفاع، به تپه ماهورهای آهکی، گچی و شنی منتهی شده و به زمینهای پست ساحلی خلیج فارس و دریای عمان متصل می‌گردد. این ناحیه پست ساحلی، در اطراف تنگه هرمز وسعت بیشتری یافته، و شرایط مساعدی برای کشاورزی و صیفی به وجود آورده‌است. با توجه به مشخصات اقلیمی و استقرار استان هرمزگان در منطقه فوق حاره‌ای، گرمی هوا مهم‌ترین پدیده مشهود اقلیمی آن است. استان هرمزگان از مناطق گرم و خشک ایران است و اقلیم آن تحت تأثیر آب و هوای نیمه بیابانی و بیابانی قرار دارد. هوای نوار ساحلی در تابستانها بسیار گرم و مرطوب است و گاهی نیز دمای آن از ۵۲ درجه سانتیگراد تجاوز می‌کند.
استان هرمزگان، از دیر باز محل نخستین اجتماع‌ها و گاهواره فرهنگی کهن و مرکز آبادی بوده و نخستین حکومت‌های با فرهنگ، در کرانه‌های آن به وجود آمده است. در کرانه‌ها و جزیره‌های هرمزگان، پارس‌ها، بلوچ‌ها، عرب‌ها، و تیره‌های آمیخته به سر می‌برند، که در اثر آمیختن، نژاد ویژه‌ای را به وجود آورده‌اند، که در شهرستان میناب، به مینابی،... سرشناس شده‌اند. ساکنان محلی بعضی از بندرها و جزیره‌های استان هرمزگان، عرب زبان هستند که از دیگر نقاط ایران به این منطقه مهاجرت کرده‌اند. اینان فرزند عرب زبانان محلی مستقر در ایران می‌باشند، که ویژگی‌های جسمانی آنان با عرب‌ها همسانی ندارد و ایرانی شده‌اند.

مردم بندرعباس و برخی از نواحی استان هرمزگان، آمیخته‌ای از فارس، بلوچ، عرب و سیاه هستند، که«بندری» یا«عباسی» نامیده می‌شوند. لاری‌ها، که در شهرستان لار استان فارس، بندرها و جزیره‌های ایرانی دریای پارس، از جمله هرمزگان و سرزمین‌های جنوبی دریای پارس زندگی می‌کنند، از نجیب‌ترین تیره‌های نژاد آریایی به شمار می‌روند. چنان که هنوز هم با زبان بی آلایش و شیرین پارسی و لهجه دری سخن می‌گویند. بلوچ‌ها، در کرانه‌های دریای مکران، خلیج فارس، جزیره‌ها و بندرهای ایران، از جمله استان هرمزگان زندگی می‌کنند. نام این تیره در آثار فارسی «بلوچ» و در آثار عربی «بُلوش» نگاشته شده است. مکرانی‌ها یا مکی‌ها، بیش‌تر در ناحیه مکران استان سیستان و بلوچستان و کرانه‌های دریای پارس، از جمله استان هرمزگان، به ویژه ناحیه جاسک زندگی می‌کنند و آمیخته‌ای از نژاد هندو، آسوری، افغان و سیاه پوست هستند. زبان مردم هرمزگان عموما لهجه‌های گوناگون گویش بندری (فارسی دری تغییر یافته در اثر ورود زبانهای گوناگون به منطقه) است که از زیر شاخه‌های زبان فارسی است که دارای پیوندهایی با زبان مردم لارستان استان فارس می‌باشد. ونیز در نواحی غربی وجزایر ایرانی خلیج فارس زبان عربی نیز رایج است، همچنین در نواحی شرقی مانند جاسک زبان بلوچی رواج دارد. همچنین در برخی روستاهای حاشیهٔ دریا زبان عربی کلاً رایج است، بطور مثال: مثلاً در روستای شناس و دهستان مغویه ساکنان اصلی این مناطق کلاً به زبان عربی سخن می‌گویند.
مرکز استان هرمزگان شهر تاریخی بندرعباس می‌باشد که امروزه یکی از 20 شهر بزرگ ایران و مرکز فعالیتهای مهم اقتصادی و تجاری کشور محسوب می‌گردد. بندرعباس به عنوان بزرگترین مبادی ورودی و خروجی کشور نقش بسیار ارزنده ای در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران که بنادر مهم آبادان و خرمشهر مورد تعدی دشمن قرار گرفته بودند، در زمینه نیازهای وارداتی کشور ایفا نمود. این شهر در فصل مشترک خلیج فارس و دریای عمان روبروی جزایر قشم، هرمز و لارک در فاصله نزدیک تنگه استراتژیک هرمز واقع شده و دارای ظرفیت‌های درخور توجهی از نظر تاسیسات پیشرفته خدماتی، زیربنایی و اقتصادی می‌باشد استان هرمزگان یکی از استانهای کشور جمهوری اسلامی ایران است که در جنوب آن، بین مختصات جغرافیایی 25 درجه و 24 دقیقه تا 28 درجه و 57 دقیقه عرض شمالی و 53 درجه و 41 دقیقه تا 59 درجه و 15 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است. این استان حدود 68 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد که از این نظر هشتمین استان کشور می‌باشد. هرمزگان از جهت شمال و شمال شرقی با استان کرمان، غرب و شمال غربی با استان‌های فارس و بوشهر از شرق با سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان در نواری به طول تقریبی 900 کیلومتر دربرگرفته است.
به سبب ساحلی بودن استان هرمزگان و محدود بودن کشاورزی و دام داری، ماهی و میگو سهم عمده ای در خوراک مردم این استان ایفا می‌کنند. غذاهای محلی و سنتی از مهم‌ترین جاذبه‌های اجتماعی به شمار می‌روند. تقریباً همه خوراک هایی که در این استان تهیه و طبخ می‌شوند، ریشه در طبع محلی مردمان هرمزگان دارد. انواع قلیه رایج‌ترین غذای محلی استان به شمار می‌آیند. «قلیه» یک واژه عربی است و مفهوم عام آن نوعی خوراک است که از گوشت درست می‌کنند. در نواحی ساحلی منظور از قلیه؛ خورش ماهی و میگو است. قلیه انواع مختلفی دارد که قلیه اسفناج، بادنجان، کدو ترش، برنج، به، هویج، پیتی، سغدی، قلیه ماهی، قلیه میگو، کباب میگو، آبگوشت ماهی، شینسیل میگو، دم پخت ماهی، ماهی شکم گرفته، کباب ماهی، ته چین ماهی، ماهی برشته، کوفته ماهی، ماهی شور پلو، عرق گیر ماهی، پلو ماهی، حواری ماهی، ماهی تنوری، گوشت سرخ کرده، ته چین گوشت، کتلت گوشت، کتلت خرچنگ، جریش، مضروبه، برنج مچبوس، مرگوک، رنگینه، سوراغ، مهیاوه، ماموسه و پاکوره از جمله برخی از آن‌ها هستند. برخی دیگر از انواع غذاها چون: دلمه برنج، دلمه برگ مو، خوراک چغندر، خوراک سیب زمینی، خوراک فاسولیا ، گنمه، دم پخت ماش، خورشت جگر، خورشت گل کلم، خورش کلم پیچ، خورش لوبیا سبز، خورش بادمجان، دال عدس، حلوای عسلی و ... از دیگر غذاهای محلی این منطقه به شمار می‌آیند.
پوشاک زنان استان هرمزگان تلفیقی از پوشاک سنتی عربها و هندیها است. پوشاک اصلی زنان شلوار، پیراهن، زیرپیراهن، روسری و چادر است. پیراهن‌های زنانه در کل منطقه هرمزگان از آرایش کلی و یکسانی پیروی می‌کند و در ابتدای امر رنگ و در مرحله بعدی طرح این پوشاک بیننده را به خود جذب می‌کند. سرپوش کلی زنان روسری بلندی به نام ارنی و جلبیل است. در لبهاس زنان نوارهای تزئینی رنگی به کار می‌رود. روبنده و بروکه از ملحقات پوشاک زنانه هستند. خلخال، پتری و ککولی از زیورآلات زنان است. دمپایی معمولی و صندلیهای کف تخت راحتی پایپوش زنان است. پوشاک مردانه عبارتست از شلوار که امروزه از همان شلوارهای شهری استفاده می‌شود. اکثر پیرمردان در فصل گرما از لنگ استفاده می‌کنند. پیراهن جلوباز و دکمه‌دار است. پوشاک مردان از مناطق همجوار استان مقل اقوام بلوچ و پاکستانی تاثیر گرفته است. سرپوش مردان دو نوع است عمامه‌ها و سرپیچ‌ها و نوع دیگر کلاههایی که بنا بر محیطهای مختلف شکل و آرایش خاصی دارند. اغلب مردان از کفشهای ورزشی ایرانی و یا کفش‌های لاستیکی روباز استفاده کرده و جوراب هم به پا نمی‌کنند.
موسیقی جنوبی ملهم از طبیعت تفتیده و گرم این منطقه، سرشار از شور و انرژی و حرارت، یادآور تلاش و مجاهدت در پهنه‌های مختلف زندگی، شکست‌ها و پیروزی‌های آنان است. آن چه بیش از همه برای مطالعه موسیقی هرمزگان دارای اهمیت به نظر می‌رسد، ترکیب جمعیتی این منطقه است. در این منطقه به جز ساکنان محلی، اقوام دیگری از جمله مهاجرین بسیار قدیمی آفریقایی نیز زندگی می‌کنند. موسیقی سواحل جنوب ایران؛ به عقیده بعضی از کارشناسان، با موسیقی بومیان آفریقایی پیوندی عمیق و ریشه دار یافته است.
استان هرمزگان در منتهی الیه جنوب غربی کوههای زاگرس واقع گردیده و فاقد ذخیره برف دائمی است. بخش مهمی از آب رودخانه‌های موجود آن نیز بر اثر گرمای زیاد تبخیر شده و پس از طی مسافتی کوتاه خشک می‌شوند. تعداد دیگری از رودهای این منطقه نیز به علت عبور از نمکزارهای ساحلی و یا دشتهای گچی شور شده و به خلیج فارس می‌ریزند.
بخش عمده ای از استان هرمزگان را مناطق کوهستانی در بر گرفته است. این ارتفاعات نقش عمده ای در بارش‌های جوی استان ایفا می‌کنند. از طرف دیگر برخی از این ارتفاعات به لحاظ ارتفاع و موقعیت طبیعی خود زمینه مناسبی جهت ورزش‌های کوهستانی فراهم آورده اند.
استان هرمزگان از نظر جغرافیای گیاهی، در نواری از رویش‌های گرمسیری نیم کره شمالی قرار دارد. از ویژگی‌های آب و هوایی این نوار رویشی که در ایران از کرانه‌های استان هرمزگان و کرانه‌های دریای مکران(عمان) تا بندر گواتر در استان سیستان و بلوچستان ادامه دارد، بارش کم سالانه و تبخیر چند برابر آن همراه با دیگر عوامل طبیعی است که این استان را نیز در بر گرفته و گوناگونی گونه‌های پوشش گیاهی و کل رویش را در آن حساس و فقیر ساخته است. به بیان دیگر پوشش گیاهی هرمزگان، در پیوند با دگرگونی‌های به دست آمده از آب و هوا و جنس خاک، چهره گوناگونی به خود می‌گیرد. از این رو بیشتر گیاهانی که در منطقه می‌رویند به ویژه گیاهان کناره کرانه ها، بدون خزان هستند یا خزانی زودگذر دارند. بیشتر گیاهان منطقه استپ از گونه‌های ویژه ای بوده که در فصل گرم و خشک به حالت مرده یا نیم مرده در می‌آیند و با دریافت نخستین باران جوانه زده به سرعت رشد می‌کنند و سرسبزی ویژه ای به خود می‌گیرند. گیاهان استان هرمزگان را درختان گرمسیری کرانه ای که تنومند و پایداراند، با کم آبی منطقه سازش داشته و دارای ریشه‌های بلندی هستند که از هر سو در جست و جوی آب کشیده شده اند: تشکیل می‌دهند. از این درختان می‌توان کهور، کرت، کنار گل ابریشم، گارم زنگی (لوز) و سمر را نام برد. گیاهان شورپسند نیز از دیگر گیاهان منطقه هرمزگان هستند که در شوره زارها و شن زارها می‌رویند که به گیاهان شورپسند معروف هستند. از این گیاهان می‌توان گز و جر را نام برد که برای ایجاد بادشکن و جنگل کاری و تثبیت شن‌های روان به کار می‌روند. بعضی از گونه‌های آن، در نواحی کویر نیز دیده می‌شوند. در کوهستان‌ها به دلیل کاهش دما و بلندی کوه و دسترسی به رطوبت هوا، گوناگونی پوشش گیاهی به اندازه ای است که از دامنه تا ستیغ کوه، گونه‌های درختان گرمسیری، استپ بیابانی، استپ کوهپایه ای و پوشش گیاهی نواحی کوهستانی سردسیر دیده می‌شود. در کوه گنو، نخست بوته‌های پراکنده ای وجود دارند که با فاصله از یک دیگر رشد کرده اند و گونه‌های خانواده گندمیان، گون، تک درختان مغیر (مغیلان) در میان آن‌ها پراکنده هستند. بالاتر از آن‌ها پوشش گیاهی تغییر می‌کند. در بلندی 1800 متری کوه گنو، بادام وحشی، درخت چیره را تشکیل می‌دهد، در حالی که دیگر گونه‌های یاد شده هم چنان خودنمایی می‌کنند. بالاتر از این بلندی، در 2300 متری، جایی که ستیغ چیره شده بر منطقه است، به دلیل کاهش دما و دسترسی به رطوبت موجود در هوا، درختان سردسیری، چون کاج، سرو، زیتون وحشی، شمشاد وحشی و ... به گونه انبوه روییده اند. این درختان در بعضی جاها به اندازه ای انبوه هستند که گاهی آذرخش آن‌ها را در پهنه زیادی به آتش می‌کشد از گیاهان دیگر کوهستان‌های منطقه، از جمله کوه گنو که بین دیگر گونه‌ها دیده می‌شوند، گیاهان دارویی است، که برای بررسی و پژوهش بیش‌تر پیرامون آن ها، تا کنون بارها مورد بازدید کارشناسان ایرانی و خارجی قرار گرفته و اداره محیط زیست هرمزگان نیز برای نگهداری و پاسداری از آنها، پوشش گیاهی این منطقه را در کنترل خود درآورده است. از نادر‌ترین پوشش‌های گیاهی منطقه هرمزگان و جهان، جنگل‌های حرا است که با شرایط ویژه ای در آب دریا رشد کرده، سپس گسترش یافته و جنگل‌های ابنوهی را به وجود می‌آورند. درختچه حرا از ویژگی‌های اکوسیستم استان هرمزگان، به ویژه جزیره قشم است که در نواحی پراکنده ای از تنگه هرموز به سوی خاور و اقیانوس هند، در کرانه‌های دریای مکران (دریای عمان) به ویژه در کرانه‌های بندر گواتر دیده می‌شود. نام علمی حرا به نام دانشمند بزرگ ایرانی ابوعلی سینا، نام گذاری شده است. درختان حرا آب شور دریا را شیرین ساخته و از آن تغذیه می‌کنند.

منبع :http://www.hormozgan.ir/

http://fa.wikipedia.org/

http://www.ichto.ir/

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری هرمزگان

غار نمکی خرسین سیاهو

غار نمکی خرسین...

غار خرسین در بخش سیاهو، روستای درگز در شمال شرقی بندرعباس و در فاصله ٨٠ کیلومتری مرکز استان هرمزگان واقع است. با حدود یک و نیم ساعت کوهپیمایی سبک به دهانه غار می‌رسیم. دهانه در ارتفاع 1080 متر از سطح دریا قرار دارد. در خرسین قندیل‌های نمکی متعددی می‌بینیم که جزء جدا ناشدنی این غار زیبا ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کاروانسرای بستک

کاروانسرای بست...

کاروانسرای بستک واقع در شهر بستک در بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان، یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. «کاروانسرای بستک» (کاروانسرا) سر پناهی واسترا حتگاهی در مسیر جاده بازارگانی لار، بندر لنگه به بندر عباس بوده‌است. این کاروانسرا دارای ح...

اطلاعات | نقشه | مسیر
معبد هندوها

معبد هندوها

پرستشگاه هندوها یا معبد هندوها یکی از آثار تاریخی و در عین حال جالب توجه شهر بندرعباس است که در خیابان امام خمینی و روبروی بازار روز قرار دارد. ساختمان این معبد، در سال ۱۳۱۰ ه. ق. در زمان حکومت محمد حسن خان سعدالملک حاکم وقت بندرعباس، از محل جمع آوری هدایای هندوها، توسط تجار هندی ساخته ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
چشمه آب گرم گنو

چشمه آب گرم گن...

چشمه آب معدنی گنو در فاصله 34 ‏کیلومتری شمال شرقی بندرعباس، در کنار راه بندرعباس _سیرجان واقع شده است. یک راه اسفالته فرعی به این چشمه منتهی می‌شود. این چشمه در دره ای قرار دارد که کوه گنو و ارتفاعات سخت آهکی، از شمال و جنوب، آن را در برگرفته اند. از آب این چشمه، جهت آبیاری نخلستان و اس...

اطلاعات | نقشه | مسیر
موزه آب بندر عباس

موزه آب بندر ع...

بی اغراق ، حاشیه خلیج فارس یکی از کانون‌های مهم تمدن منطقه و بشری بوده است. خلیج فارس خود بستری است که رفت و آمد از دو سو را ساده کرده و امکان داد و ستد و مبادله کالارا فراهم کرده و در جریان این مبادلات بازرگانی فرهنگ و اندیشه و جهان بینی پیرامون آن پراکنده شده وتمدن خاص خود را شکل داده...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آرامگاه علمای کوخرد یا دوگنبدان

آرامگاه علمای ...

بارگاه یا آرامگاه علمای کوخرد یا (دوگنبدان کوخرد) از مکان‌های زیارتی در نزدیکی دهستان کوخرد واقع در بخش کوخرد در شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این بنای تاریخی در سمت جنوب جاده بستک به بندر لنگه است. این آرامگاه در میان گورستان د...

اطلاعات | نقشه | مسیر
جزیره کیش

جزیره کیش

حدود 200 میلیون سال پیش، در ادامه حرکات صفحه‌های عظیم قاره‌ها وفشار آنها برهم که با چین خوردگی‌ها و پدیده کوه زائی همراه بود، شبه جزیره‌ی عربستان همراه با صفحه‌ی قاره‌ی آفریقا به سوی شمال حرکت کرد، و در نتیجه (حدود 65 میلیون سال پیش) از افریقا جدا شد و به آسیا متصل گردید. فشار ناشی از...

اطلاعات | نقشه | مسیر
شهر باستانی حریره

شهر باستانی حر...

شهر حریره مربوط به سدهٔ ۵ تا ۱۰ ه. ق. است و در شمال جزیره کیش واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ شهریور ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. شهر باستانی حریره واقع در بخش کیش از توابع شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. در ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

آداب و رسوم هرمزگان

قلیه ماهی هرمزگان

قلیه ماهی هرمز...

قلیه ماهی برای چهار نفر مواد لازم: نیم کیلو ماهی گوشتی گوجه فرنگی سه عدد متوسط سبزی گیشنیز و شنبلیله ربع کیلو پیاز بزرگ یک عدد ، سیر یک بوته ،تمر هندی صد گرم زرد چوبه و نمک وفلفل به اندازه لازم روغن نصف لیوان طرز تهیه: ماهی را به قطعات نسبتاً کوچک در می‌آوریم یک ساعت نمک می‌زنی...

اطلاعات
هواری ماهی

هواری ماهی

● مواد لازم‌: ▪ برنج‌: سه پیمانه ▪ سیر: ۳ - ۲ حبه نمک‌: به مقدار کافی فلفل قرمز و ادویه‌: به مقدار کافی ▪ ماهی یا میگو: ۱۵۰ گرم ▪ آب‌: ۶ پیمانه ▪ پیاز متوسط خرد شده‌: ۱ عدد ▪ کره‌: ۵۰ گرم ● طرز تهیه‌: برنج را از قبل خیس می‌کنیم‌، روغن را در دیگ‌روی آتش ملایم داغ کرده پیاز را در آن ت...

اطلاعات
لباسهای محلی هرمزگان

لباسهای محلی ه...

ایران هم یکی از کشورهایی است که به علت تنوع قومیتی لباس‌های خاص زیادی در آن وجود دارد که هر کدام شناسانگر محل و فرهنگ قومیتی خاص است. لباس هایی مانند لباس کردی ،آذری و لری که همانگونه که اشاره شد گوای فرهنگ، سنن و زبان خاصی هستند. گرچه در استان‌های جنوبی ایران قومیتی خاص مانند آذری و ی...

اطلاعات
سوراغ

سوراغ

سوراغ یکی دیگر از غذاهای محلی مردم استان هرمزگان می‌باشد. که البته باید آن را نوعی دسر نامید چونکه برای طعم دادن به غذا از آن استفاده می‌شود و هم اینکه همراه غذای اصلی میل می‌شود . موقع مصرف این دسر خوشمزه بیشتر در فصول گرم سال می‌باشد . سوراغ یک نوع خورشت بندریهاست که قدمت هزار ...

اطلاعات
صید مشتا

صید مشتا

صید مشتا یکی از انواع روش‌های صید آبزیان در سواحل جنوب کشور به ویژه هرمزگان می‌باشد که از از اول خرداد ماه صیادان با استفاده از این روش سنتی اقدام به صید ماهی در کنار ساحل می‌کنند. دراین روش صید ، صیادان چوب هایی به طول حدود سه تا چهار متر درحالی که توری به دور آن کشیده اند بصورت مر...

اطلاعات
تعزیه در میناب

تعزیه در میناب

اگر چه میراث ادبی ایران به بیش از 2500 سال قبل می‏رسد و به خاطر منظومه‏های خوش ساخت ملی و تخیلی مشهور است، اما تنها نمایش واقعی آن تعزیه اسلامی است که از ظهور آن بیش از هزار سال می‏گذرد. خاصه با توجه به روابط فرهنگی و جغرافیایی ایران با یونان و هند که هر دو دارای سنن نمایشی فوق‏الع...

اطلاعات

محصولات هرمزگان

خوس دوزی

خوس دوزی

خوس دوزی یکی از انواع سوزن دوزیهاست که تاریخ مشخصی ندارد و آنچه مسلم است این هنر در زمان صفویه در بندرعباس و بلوچستان از رونق بیشتر برخوردار بوده است . بعد از دوره صفویه در پیشرفت این سوزن دوزی قدم‌های موثری برداشته شد و این هنر به جالب‌ترین وجهی نمودار گردیده. از این هنر بیشتر برای تزئ...

اطلاعات
گرگوربافی

گرگوربافی

گرگور قفسی توری است برای صید آبزیان که با بند، آن را به ته دریا می‌فرستند و به سر بند یک قطعه چوب پنبه می‌بندند تا محل قرارگرفتن گرگور را گم نکنند. ماهی‌ها از یک دریچه وارد شده و راه برگشت را پیدا نمی‌کنند و درون قفس محبوس میشوند. گرگور، از محدود صنایعی است که کاربرد فراوان در صیادی دا...

اطلاعات

پناهگاه حیات وحش جزیره شتور

این جزیره در فاصله 5/1 کیلومتری جنوب شرقی جزیره لاوان واقع شده است و مساحت آن 4/1 کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا حدود 10 ‏متراست. تنها ارتفاعاتی که در این جزیره به وجود آمده اند، دو رشته از تپه‌های شنی در شمال و جنوب جزیره است. پوشش گیاهی این تپه ها، به ویژه در مناطق پست جزیره، از گیاهان «شورپسند» و مقاوم در مقابل کم آبی است که به طور پراکنده رشد کرده اند. حداکثر ارتفاع این گیاهان یک متر است. جزیره شتور جزیره ای است غیر مسکونی که هیچ گونه فعالیتی در آن دیده نمی‌شود. ‏پرندگان موجود آن شامل چهار ...ادامه مطلب گونه پرستوی دریایی است که در جزیره تولیدمثل می‌کنند. در این جزیره تعداد زیادی مار سمی سیاه رنگو. کوچک که معمولأ زیر شن مخفی می‌شوند، مشاهده شده است و به همین ‏جهت به جزیره ماران نیز معروف است. هم چنین لاک پشت‌های دریایی در سواحل آن تخم گذاری می‌کنند. ‏صیادان و بومیان جزایر اطراف ، در هنگام طوفانی بودن دریا و هم چنین برای جمع آوری لاک پشت‌ها و تخم پرندگان دریایی به این جزیره مسا‏فرت می‌کنند. شتور با این که مساحت بسیار کمی دارد، از مهم‌ترین وباارزش‌ترین زیستگاه‌های پرندگان و لاک پشت‌های دریا یی در خلیج فارس و دریای عمان است. تحقیقات و پژوهش‌های علمی در خصوص حیات وحش جزیره، جانوران مختلفی از جمله پرستوی دریا یی ،پشت دودی، پرستوی دریایی تیره، پرستوی دریا یی کاکلی کوچک ، بالان گلو سیاه ،اگرت ساحلی، چکا وک کاکلی، عقاب ماهیگیر، سلیم شنی،حواصیل ساحلی، حواصیل ارغوانی، لاک پشت‌های دریا یی، لاک پشت سرخ وسبز و عقابی و چرمی را مورد بررسی و شناسایی قرار داده است.بازدید از این جزیره همراه با راهنمایان آشنای محیط زیست و مجوزهای لازم امکان پذیر است.
پناهگاه حیات وحش جزیره شتور
پناهگاه حیات وحش جزیره شتور
پناهگاه حیات وحش جزیره شتور
پناهگاه حیات وحش جزیره شتور

درخت لور

لور از گونه‌های کمیاب درختان جهان است. این درخت از خانواده انجیر بوده و برگهای بیضی شکل و درشت دارد. شیره آن سفید رنگ و دارای پوست تنه صاف و خاکستری است. میوه‌های قرمز رنگ به درشتی فندق داشته و ریشه‌های هوایی دارد. در ایران این درخت در مناطق مختلف استان هرمزگان : بندرعباس، فین،جزیره کیش و دیگر نقاط استان هرمزگان بصورت بومی رشد می‌کند.
تاریخ کهن درخت لول یا لور ( انجیر معابد ) banyan در گامرون (بندرعباس ) در تحقیقات راجع به گامرون به منابع مختلفی بر می‌خورم که در ان به درختهای بزرگ لول در اطراف ...ادامه مطلب گامرون اشاره شده است ، مثلا در یک منبع هلندی چنینی اشاره شده "Deze boom was zeer groot "این درخت خیلی بزرگی بود ، بعد ادامه می‌دهند که ریشه‌های این درخت از همه طرف اویزان شده بود بعضی روی زمین شکلی به خود گرفته بودند که می‌شد روی انها نشست . یا یک منبع انگلیسی اشاره می‌کند : قطر یکی از این درختها حدود ٣٧٠ فوت و شامل حدود ٥٠ تا ٦٠ کنده داشت که تقریبا ٩٢١ فوت بلندی داشتند ، وقت ظهر حدود ١١١٦ فوت سایه زیر درخت بود.
در گوشه و کنار بندرعباس و بعضی نقاط هرمزگان می‌توان بصورت پراکنده تعدای درخت انجیر معابد یا لول دید ، لول ریشه عمیقی در تاریخ منطقه دارد و اسمش با تاریخ گامرون گره خورده. ، وبا داشتن برگهای همیشه سبز و سایه گسترده و رشد سریع ، می‌تواند بعنوان یک درخت بومی فضای شهر و پارکها سبز کند اگر بیشتر مورد توجه قرار گیرد و کاشته شود حتی درختهای بندرعباس هم برای خودشان تاریخ دارند ، شناسنامه تاریخی دارند ، تاریخی به عظمت تاریخ هرموز ، گامرون ، جرون و سورو ، باید همتی کرد و از لابلای منابع مختلف موجود این درختان دوباره جان داد .
درخت لور
درخت لور
درخت لور
درخت لور

گشته سوز

گشته نوعی بخور می‌باشد که با قراردادن قطعات ذغال گداخته روی آن شروع به سوختن کرده و فضا را با بوی خوش معطر می‌کند. دود کردن گشته در فرهنگ مردم هرمزگان به ویژه جزیره نشینان قدمت دیرینه دارد و از آن علاوه بر مراسم خاص ، برای خوشبو کردن محل سکونت و البسه نیز استفاده می‌شد. گشته در زمانهای گذشته دست ساز بود اما امروزه انواع صنعتی آن با اسانس‌های مختلف موجود است. برای دود کردن گشته از ابزارهای خاصی شبیه منقل‌های کوچک استفاده می‌شد که به آن گشته سوز می‌گفتند. گشته سوز انواع مختلفی دارد و با مواد مختلفی ...ادامه مطلب ساخته می‌شود. ممکن است گشته سوز فلزی، سفالی و یا حتی چینی باشد. این روزها با پیشرفت علم انواع گشته سوز برقی نیز به بازار آمده ولی نوع ذغالی آن ، هم عطر و بوی بیشتری دارد و هم در بین ساکنان محلی طرفدار بیشتری دارد.
گشته سوز
گشته سوز

منطقه حفاظت شده کوه کشار

منطقه حفاظت شده کوه کشار در استان هرمزگان واقع است. این منطقه واقع درشمال جاده بندرعباس – بندرلنگه ازطریق جاده شمالی می‌باشد و با فاصله‌ای درحدود ۵۰ کیلومتر بزرگترین کانون زیستی اطراف منطقه به شمار می‌آید . وسعت منطقه ۶۸۷۵۰ هکتارمی باشد. منطقه جنوبی کشارکه بیشتر به صورت دشت هموارمی باشد با ارتفاع ۷۰ مترازسطح دریا دارای کمترین ارتفاع بوده و کوه گیشو با ارتفاع ۱۶۷۸ متربلندترین نقطه ارتفاعی منطقه می‌باشد.کوه کشار طاقدیس بزرگی است که درادامه چین خوردگیهای زاگرس قرارداشته وبین این منطقه وکوه گنو رودخانه ...ادامه مطلب کل حایل شده‌است . درضلع جنوبی دارای دشتهای هموار ودر قسمتهای غربی بیشتر تپه ماهوری می‌باشد ولی درمجموع این منطقه تغییرات کمربندهای ارتفاعی دشت تا کوهستان رادربرمی گیرد ولی سیمای اغلب آن کوهستانی است .
این منطقـه به دلیل تنوع اقلیمی وزیستگاهی ازنظر حفظ گونه‌های جانوری بسیار قابل توجه بوده و گونه‌های دشت زی تا گونه‌های کوه زی رادربرمی گیرد.جبیرGazelladorcas، قوچ ومیشOvissp، کل وبز Capra aegagrus، پلنگPanderapardus، گربه وحشیFelissilvestris، کفتارHyaena h.، شغالcanisaureus، روباه معمولیVulpes v.، تشیHystrixindica، خرگوشLepuscapensis وگراز Susscoroaازمهمترین پستانداران منطقه می‌باشد . منطقه کشار یکی از مهمترین زیستگاه‌های کل و بز و قوچ ومیش در استان است .
ازبین پرندگان تیهو AmmoperdixGriseogularisوکبکAlectorischukarازفراوان‌ترین ومهمترین گونه‌های قابل شکار منطقه بوده ومی توان از پرندگانی نظیر هماGypaetusbarbatus، دالAegypiusmonachus، دلیجهFalco tinnunculus، سارگپه ها(Buzzard )، سسک ها( Warbler)، زنبورخورها(Bee-eater)، سنگ چشم‌ها (Shrike)، دارکوب‌ها (Woodpecker)، چک چک‌ها ( Wheatear) وغیره …… نیز نام برد. ازخزندگان می‌توان افعی‌ها (Viper )، مارجعفریEchiscarinatus، وانواع مارمولک ( Lizard )اشاره کرد .

منطقه حفاظت شده کوه کشار
منطقه حفاظت شده کوه کشار
منطقه حفاظت شده کوه کشار

خاک خوراکی هرمز

هرمز شاه کلید خلیج فارس، جزیره رنگین کمان و مرکز شگفتی‌های زمین شناسی، جایی است که می‌توان نوعی خاک خوراکی به نام 'گِلَک' را از دل کوه‌های سرخ آن استخراج و به عنوان ادویه ای خوش رنگ در تهیه غذا و سس به کار برد.
این خاک خوش رنگ جایگاه ویژه ای در تهیه غذاهای بومی این جزیره دارد و از آن برای پخت بسیاری از غذاهای دریایی و حتی نان محلی هرمز به نام 'تُمشی' استفاده می‌شود. برای این کار مردم محلی ابتدا گلک را در آب مخلوط و پس از ته نشین شدن خاک، آب سرخ حاصل را با نمک به دست آمده از دل کوه‌های این جزیره ...ادامه مطلب حل و سس محلی تهیه می‌کنند. در حقیقت سس به دست آمده از این فرایند، خمیر مایه بسیاری از غذاهای محلی هرمز را تشکیل می‌دهد و می‌توان رد پای آن را به عنوان یک مکمل اصلی در تهیه غذاهای این جزیره به خوبی مشاهده کرد. برای مثال مردم این خطه از کشورمان ماهی‌های تازه و تمیز شده آب‌های جزیره هرمز همچون ساردین، کیلکا و گونه دیگری که به آن 'مومَغ' می‌گویند را به همراه پوست نارنج و این سس داخل دبه ای ریخته و به مدت یک تا دو ماه زیر آفتاب نگه می‌دارند و از آن غذای لذیذی تحت عنوان 'سوراغ' تهیه می‌کنند. این غذاهای خوش رنگ و طعم در میان گردشگران ایرانی و خارجی طرفداران پر و پا قرصی دارد و کمتر کسی را می‌توان یافت که به این جزیره سفر کرده و طعم خوش این غذا را نچشیده باشد. البته این خاک سرخ در تهیه نان محلی هرمز که به آن 'تُمشی' گفته می‌شود نیز جایگاه ویژه ای دارد و در شرایطی که در دیگر جزایر اطراف نان تمشی را به صورت ساده، پنیری یا با روکشی از تخم مرغ تهیه می‌کنند، در هرمز نوع دیگری از این نان با سوراغ پخت می‌شود که طرفداران بسیاری دارد. در دیگر شهرهای استان هرمزگان نیز گلک و سوراغ شناخته شده است و اغلب از آن در تهیه غذهایی همچون کله جوش، عدس پلو با میگوی کوچک و برخی غذاهای دریایی استفاده می‌شود تا علاوه بر طعم، رنگ غذا نیز بهتر شود. باید به جاذبه‌های غذایی خاک هرمز، ظرفیت‌های بصری خاک این جزیره را نیز اضافه کرد؛ چرا که بیش از 90 طیف رنگی در آن شناخته شده و به تعبیر گردشگران، این جزیره بکر به مثابه جعبه مداد رنگی و تابلوی بی مانند طبیعت است. خاک این جزیره دارای طیف‌های گسترده و متنوعی از رنگ‌های سفید، زرد، قرمز، سبز، نارنجی، کرم، قهوه ای، فیروزه ای روشن و حتی طلایی است و از دیدگاه زمین شناسان این جزیره یکی از مهمترین گنبدهای نمکی جهان ارزیابی و به دلیل همین ویژگی ها، نام آزمایشگاه سنگ شناسی به آن داده می‌شود. تولید صنایع دستی مختلفی همچون تابلوهای رنگارنگ از جنس خاک از دیگر محصولات به دست آمده از این خاک ارزشمند به دست توانمندی هنرمندان این جزیره است و این تولیدات در میان گردشگران داخلی و خارجی طرفداران زیادی داشته و توجه به این حوزه می‌تواند ظرفیت عظیمی برای صادرات صنایع دستی هرمز ایجاد کند.
خاک خوراکی هرمز
خاک خوراکی هرمز
خاک خوراکی هرمز

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.