3

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : سرد
شهرستان دورودحدودا در 100 کیلو متری جنوب شرقی خرم آباد و در مسیر راه آهن سراسری تهران _ خرمشهر واقع است.
شهرستان دورود در جنوب و جنوب شرقی دشت سیلاخور و در دامنه کوه‌های کله قندی (تخت کوه) و رنگینه ( پریز) واقع شده است .
دشت سیلاخور در حدود 700 کیلو متر مربع وسعت دارد و در سطح آن دو رودخانه با نام‌های تیره و ماربره جاری هستند. این دو رودخانه پس از گذشتن از شهر دورود به هم پیوسته و رود سزار را به وجود می‌آورند که از سرچشمه‌های رود دز و کارون است. ازآب این رودها ...مشاهده کامل متن جهت مصارف مختلف از جمله کشاورزی و صنعت استفاده می‌شود .
آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و متوسط بارش سالانه آن 670 میلیمتر است. یکی از ویژگیهای مهم این شهرستان این است که جدا کننده دو تیره بزرگ بختیاری و لرستانی می‌باشد که در دامنه رشته کوه زاگرس و در نزدیکی اشترانکوه قرار گرفته است.
پایه اقتصاد و عمده‌ترین منابع درآمد شهر؛ صنایع ( شامل سیمان ، فارسیت ، فولاد و چدن ، صنایع سنگ ، صنایع نظامی) ، امور جانبی صنایع ، خدمات شهری ، راه آهن و کشاورزی است .
موقعیت دورود از نظر نزدیکی به اشترانکوه و همچنین قرار گرفتن در محور اصلی خرم آباد – اصفهان در حضور و استقرار عشایر کوچ رو این شهر و اطراف آن بسیار موثر بوده است .
پیشینه و گویش مردم دورود:
پیشینه لرستان به کاسیتها از اقوام آریایی بر می‌گردد. عصر مفرغ نشانگر عظمت فرهنگی هنری آنان در جهان باستان است. گویش لری و بختیاری از رایج‌ترین گویش‌ها در این منطقه می‌باشد.
اماکن متبرکه :
معروفترین آنها :
امام زاده پیرعبداله در شرق روستای عمارت واقع در جنوب دورود
امام زاده شاه پیروالی در روستای درب آستانه بر سر راه دریاچه گهر
امام زاده حمزه علی واقع در روستای هندوکش
امام زاده زیدبن علی واقع در روستای پیرآباد
مکانهای تفریحی سطح شهر :
پارک آزادگان
پارک جنگلی و تپه شهدا
پارک دانشجو
مسجد و زائرسرای شبانه روزی حضرت ابا عبدالله الحسین

منبع :http://www.abfa-lorestan.ir/
http://www.shahrdari-doroud.ir/
http://lorestan.irib.ir/

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری دورود

رودخانه سزار

رودخانه سزار

رودخانه سزار که شاخه اصلی رود دز است ، آب‌های خود را از مناطق کوهستانی الیگودرز ، ازنا ، دورود ، اشترینان و بروجرد دریافت می‌کند و در مسیر راه آهن سراسری به سوی جنوب ایران سرازیر می‌شود . این رودخانه در پایین دست، رودخانه دز نامیده شده و سد بزرگ دز روی این رودخانه ساخته شده است. از شاخه...

اطلاعات | نقشه | مسیر
اشترانکوه

اشترانکوه

اُشْتُران‌ْ‌کوه، رشته‌کوهی در شرق استان لرستان و یکی از بلندترین رشته‌کوه‌های زاگرس است. اشتران کوه از غرب به شهرستان دورود، از شمال به شهرستان ازنا و از شرق و جنوب به شهرستان الیگودرز محدود می‌شود. بلندترین قله این رشته‌کوه به نام سن‌بران ۴۱۵۰ متر بلندا دارد و مرتفع‌ترین نقطه استان لرس...

اطلاعات | نقشه | مسیر
دریاچه گهر ( گل گهر )

دریاچه گهر ( گ...

اغلب اروپائیان و سیاحان این دریاچه را به نام دریاچه ایران می‌شناسند که این شناخت حاصل معرفی یک زن انگلیسی بنام ایزابلالوسی بیشوپ است که در سال ۱۸۹۰ میلادی توانست مدت ۳ماه در این منطقه تحقیق کرده و هزار کیلومتر راهپیمایی کند ولی باتوجه به اسناد معتبر تاریخی اولین کسی که موفق به کشف دریاچ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
منطقه حفاظت شده اشترانکوه

منطقه حفاظت شد...

منطقه حفاظت شده اشترانکوه در سال ۱۳۴۹ منطقه حفاظت شده اعلام شد. این منطقه با وسعت ۹۸۴۰۷ هکتار در جنوب و جنوب شرقی شهرستان دورود و در بخش غربی شهرستان ازنا و الیگودرز در استان لرستان واقع شده است. دریاچه گهر که یکی از زیباترین دریاچه‌های کوهستانی خاورمیانه است در ارتفاع ۲۴۰۰ متر در این ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آبشار ازنادر

آبشار ازنادر

آبشار ازنادر یا دره اسپر آبشاری فصلی است که در ۷ کیلومتری جنوب خاوری دورود در درهٔ اسپر قرار دارد. اطراف منطقه آبشار دره اسپر را کوهستانی عظیم و زیبا احاطه کرده است که دامنه‌های آن محل جوشش چشمه‌های فصلی و دائمی متعددی است. آب آبشار، پس از فوران از ارتفاعات کوهستان، در بستر رودخانه ای ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
دره نی گاه

دره نی گاه

شهرستان دورود در استان سرسبز لرستان نام آشنای همه کوهنوردان و علاقه مندان به طبیعت میباشد.عزیزانی که قصد صعود به قلل اشترانکوه و یا دیدار از دریاچه کوهستانی و زیبای گهر را دارند در ابتدا وارد این شهر میشوند. این شهرستان به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در کنار منطقه اشترانکوه ،وآب ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آبشار وقت و ساعت

آبشار وقت و سا...

آبشار وقت و ساعت یکی از شگفتیها و کمیابترین جاذبه‌های دنیاست که گردشگران با سفر به استان لرستان میتوانند از زیباییهای خارق العاده آن استفاده کنند. آبشاری که به صورت متوالی 50 دقیقه میخروشد و 2 ساعت توقف دارد. دورود یکی از شهرهای استان لرستان در دامنه رشته کوه زاگرس و در نزدیکی اشترانکوه...

اطلاعات | نقشه | مسیر

سفری به دره نی گاه

در امتداد دریاچه گهر، رودخانه ای به نام سفید آب وجود دارد که پس از طی کردن چند کیلومتر به دره ای نیمه صخره ای با عرضی در حدود پانصد متر می‌رسد. این دره که رودخانه سفیدآب در کف آن در جریان است به دره نی گا معروف است که فقط با پای پیاده قابل عبور است.
در طول این مسیر درخت‌های میوه خودرو بسیاری از قبیل گردو، بادام، توت، انجیر، سیب و... روییده اند که جلوه خاصی به این مسیر بخشیده اند. دره نی گا انشعابی از آب دریاچه گهر است که برای عبور از آن باید بارها و بارها از آب رودخانه عبور کرد. البته شایان ذکر است که آب این دره از چند رودخانه فرعی مانند دره خرس و رُل نیز تشکیل شده است. این دره تحت حفاظت سازمان محیط زیست است.
دره نی گا یا نگار، نام منطقه ای بکر در پایتخت طبیعت ایران، درود واقع در استان لرستان است. این دره همانند سایر مناطق طبیعی دارای زیبایی‌های شگفت انگیزی می‌باشد. نی گا در لغت به معنای محل نی می‌باشد.
سفری به دره نی گاه
سفری به دره نی گاه
سفری به دره نی گاه
سفری به دره نی گاه

آشنایی با دره‌ی نیگاهِ دورود

در امتداد دریاچه گهر، رودخانه اى به نام سفید آب جریان داره که پس از طى چند کیلومتر وارد یک درهٔ نیمه صخره اى با عرض تقربى ۵۰۰ متر مى شه. این تنگه باریک که رود سفید آب در قعر آن جارى است داراى دیواره هاى صخره اى بلندى است که فقط پیاده مى شه در آن راهپیمایى کرد.
در امتداد رودخانه انواع درختان میوه اى خودرو همچون گردو، انجیر، سیب، بادام، توت و... روییده . این دره صخره اى به دره نی گاه معروفه و همراه با منطقه عمومى اشترانکوه و دریاچه گهر از سوى سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده حیات ...ادامه مطلب وحش اعلام شده. در امتداد تنگه تاپله به دریاچه گهر می‌رسیم که بعد از دریاچه تنگ نی گا بزرگ شروع می‌شه که تا بنار پنبه کار ادامه پیدا می‌کنه. علت بزرگ نامیدن آن وسعت پهنای این قسمت از تنگه است. در شمال نی گا بزرگ اشترانکوه قرار داره.
نی گاه کوچک نیز چون عرض از نی گا بزرگ بسیار کمتر است به این نام شهرت یافته. این تنگ از بنارپنبه کار شروع می‌شه و تا روستای «تی» ادامه داره.
آشنایی با دره‌ی نیگاهِ دورود
آشنایی با دره‌ی نیگاهِ دورود
آشنایی با دره‌ی نیگاهِ دورود

دریاچه گهر ، یکی از زیباترین دریاچه‌های کوهستانی خاورمیانه

اغلب اروپائیان و سیاحان دریاچه گهر را که ۱۵۰ سال پیش در نتیجه یک زمین لرزه بزرگ تشکیل شده به نام دریاچه ایران می‌شناسند و به «نگین اشترانکوه» معروف است.
این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه‌های کوهستانی خاورمیانه و از مهمترین دریاچه‌های آب شیرین ایران است که به سبب نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده است .
رنگ آب دریاچه شفاف و عاری از هرگونه کدورت و بسیار زیباست و به علت بازتابش نور و شکست آن دریاچه فیروزه ای دیده می‌شود.
دسترسی به این دریاچه از طریق ...ادامه مطلب شهرهای درود، الیگودرز و ازنا امکان پذیر است ولی همراه با کمی پیاده روی خواهد بود. ماه‌های تیر و مرداد بهترین زمان سفر به این دریاچه است. یکی از دره‌های بسیار زیبا اطراف دریاچه گهر به دره نی گاه معروف است که پوشیده از شقایق‌های رنگی و لاله واژگون است. منطقه حفاظت شده اشترانکوه در محدوده شهرستان‌های الیگودرز و ازنا واقع شده است .
دریاچه گهر  ، یکی از زیباترین دریاچه‌های کوهستانی خاورمیانه
دریاچه گهر  ، یکی از زیباترین دریاچه‌های کوهستانی خاورمیانه
دریاچه گهر  ، یکی از زیباترین دریاچه‌های کوهستانی خاورمیانه
دریاچه گهر  ، یکی از زیباترین دریاچه‌های کوهستانی خاورمیانه

دره نگار

درهای بکر و زیبا در مسیر دریاچه گهر که بهتر است با گروه و راهنما طی شود لازم بذکر است حیواناتی نظیر خرس و پلنگ نیز در دره میباشند.
دره نگار
دره نگار
دره نگار
دره نگار
دره نگار

سفر به دریاچه 30 میلیون ساله

زیبایی خیره کننده و چشم اندازهای بدیع دریاچه سبب شده هر ساله با وجود سختی راه، انبوهی از مردم نقاط مختلف کشور، با پای پیاده و یا سواره به این دریاچه بیایند.
در 25 کیلومتری جنوب غربی شهر درود خرم آباد و در ارتفاع 2250 متری از سطح دریا دریاچه ای وجود دارد که نامش گهر است. گهر در واقع شامل دو دریاچه به نام‌های گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) است که به‌طور تقریبی 100 هکتار وسعت دارند. این دریاچه 30 میلیون ساله حاصل زلزله در بین رشته کوه‌های اشترانکوه است که به لحاظ پوشش گیاهی و جانوری از اهمیت خاصی برخوردار است.
فصل سفر به دریاچه از نظر آب و هوایی تابستان است. هر ساله از 15 خرداد منطقه برای بازدید طبیعت گردان باز می‌شود؛ اما قبل از آن امکان ورود به منطقه نیست. البته باید در نظر داشت که در این فصل به‌دلیل آب و هوای مناسب و هم‌چنین تعطیلات، آرامش و پاکیزگی منطقه کمی مختل می‌شود. در زمستان نیز می‌توان به منطقه سفر کرد که این مورد تنها برای افراد دارای تجربه و تجهیزات کوهنوردی توصیه می‌شود.
اما زیبایی خیره کننده و چشم اندازهای بدیع دریاچه سبب شده هر ساله با وجود سختی راه، انبوهی از مردم لرستان، استان‌های اطراف و دیگر نقاط کشور، با پای پیاده یا سواره به دیدن دریاچه و زیبایی‌های آن بروند و چند روزی از اوقات فراغت خود را در آنجا سپری کنند. این دریاچه در نزد کشورهای خارجی بنام دریاچه ایران مشهور است.
اما عمومی‌ترین راه دسترسی به دریاچه گهر از مسیر شهر درود به طرف روستای در‌آستانه (امامزاده پیر والی) و سپس چشمه خیه (خرم) است. از شهر درود تا چشمه خیه حدود 17 کیلومتر جاده آسفالته است. از این‌جا به بعد راه بسته می‌شود و می‌توانید خودرو خود را در محلی که به همین منظور تدارک دیده شده است پارک کنید.
حالا برای حمل وسایل دو راه دارید؛ یا اینکه آنها را خودتان حمل کنید که به این ترتیب هرچه سبک‌تر باشید، راحت‌تر مسیر را طی خواهید کرد و یا اینکه بارهای خود را با الاغ یا قاطر که توسط افراد محلی در اختیارتان قرار می‌گیرد، حمل نمایید. شاید در نگاه اول این راه حل خوب به‌نظر آید اما بد نیست بدانید کرایه خر برای هر بار طی مسیر 30هزار تومان و قاطر40 هزار تومان است.
بعد از طی مسافتی نسبتا طولانی به دریاچه می‌رسید. محیط اطراف دریاچه به‌طور کلی صخره‌ای و غیرقابل چادر زدن است و تنها بخش کوچکی در قسمت شمال غربی دریاچه ساحلی است و درختانی در کنار آن روییده‌اند. یکی از علل تراکم جمعیت هم همین منطقه کوچک قابل چادر زدن است.
یکی از تصمیمات خوبی که از سوی پایگاه محیط زیست منطقه جهت حفظ زیست بوم (اکو سیستم) این دریاچه اتخاذ شده است برقراری محدودیت ماهیگیری در دریاچه است؛ به گونه‌ای که در فصل جفت‌گیری و تخم‌ریزی ماهیان (فصل بهار) ماهیگیری ممنوع است و در دیگر فصول تنها با اخذ مجوز ماهیگیری از پایگاه محیط زیست امکان‌پذیر است. هر مجوز به ازای صید 5 ماهی ارائه می‌شود و درصورت کشف ماهیگیری بدون مجوز وسایل ماهیگیری ضبط و جریمه نقدی اعمال می‌شود. بد نیست بدانید که دریاچه دارای مجموعه ای از گونه‌های ماهیان سردآبی نظیر قزل آلا، ماهی رنگین کمان، ماهی خال قرمز و... است.
اگر تصمیم به سفر به دریاچه گهر دارید این نکته کلیدی را فراموش نکنید که برداشتن لوازم سبک وزن در طول سفر سبب لذت بردن شما خواهد بود. اگرچه تصور خوردن کباب در کنار ساحل زیبا و دل‌انگیز دریاچه بسیار وسوسه‌کننده است، اما هرگاه به این فکر افتادید فورا به یادآورید که 18 کیلومتر راه کوهستانی در پیش دارید که می‌تواند هر فرد ولو تنومند و نیرومند را بی طاقت کند.
سفر به دریاچه 30 میلیون ساله
سفر به دریاچه 30 میلیون ساله

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره دورود

میثم خانزاده

میثم خانزاده جمعه 11 دی 94 - 20:47

خیلل قشنگ و بکر هستش حتما با یه گروه برید نه مثل ما دو نفری خطر داره

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.