آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : سور
شهرستان سرخه یکی از شهرستان‌های استان سمنان می‌باشد که در بهمن ماه یال 1391 از بخش به شهرستان ارتقا پیدا کرد. مرکز این شهرستان شهر سرخه است که با نام محلی سور شناخته می‌شود. شهرستان سرخه در ۱۷۰ کیلومتری شرق تهران قرار دارد و با سمنان ۲۰ کیلومتر فاصله دارد که در شرق شهر سرخه قرار گرفته است و از شمال با استان تهران و شهرستان فیروزکوه و از جنوب با استان اصفهان و کویر لوت و از غرب با شهرستان آرادان و گرمسار و از شرق با شهرستان سمنان و مهدیشهر همسایه است.
وجه تسمیه ...مشاهده کامل متن این شهرستان را وجود کوه‌های سرخ در اطراف آن گفته‌اند از آنجایی که در گویش سرخه‌ای به سرخه «سور» گفته می‌شود و سور در فارسی به معنی سرخ می‌باشد می‌توان گفت این وجه تسمیه درست است (در منابع قدیمی نیز از سرخه با همین نام یاد شده). نظرهای دیگری هم مطرح است که بیشتر به افسانه می‌ماند تا حقیقت. «ابن رُسته» از اولین جغرافی نویسان جهان اسلام، بیش از هزار و صد سال پیش، در کتاب «اعلاق النفیسه»، نام سرخه این دیار کهن را در کنار شهر سمنان ثبت کرده‌است. مسجد چهل ستون سرخه نیز یادگار آن سالهاست.
همچنین در اطراف شهر سرخه معادن زیاد گچ، نمک، زئولیت، بنتونیت، سلستین و غیره وجود دارند.

مردم سرخه به گویش سرخه‌ای سخن می‌گویند و شهرستان سرخه به‌عنوان جزیره لهجه‌ها مشهور است چون در هر روستای آن به یک لهجه و گویش صحبت می‌کنند و شهرسرخه مرکز این شهرستان به گویشی سخن می‌گویند که قابل نوشتن است.
ساختار دستوری و واژگان این گویش در کنار لهجهٔ سرخه‌ای آن را از همهٔ گویش‌های جزیرهٔ لهجه‌ها و لهجه‌های ایرانی متمایز کرده است. گویش سرخه‌ای برای غیر سرخه‌ای زبان‌ها تقریباً غیر قابل فهم است، با این حال بین این زبان با گویش‌های اطراف و گویش‌های لری، مازندرانی و گیلکی اشتراکات زیادی در واژگان دیده می‌شود. همین ویژگی غیر قابل فهم بودن، باعث شده بود در نبرد هشت سالهٔ دفاع مقدس، مبارزان ایرانی با دشمن بعثی در بسیاری از موارد از گویش سرخه‌ای به عنوان زبانی مطمئن در ارتباطات مخابراتی جبهه استفاده شود که این مسئله مشهور است.

از عمده‌ترین محصولات کشاورزی سرخه می‌توان به خربزه (صیفی جات بخصوص خربزه)، انار، پنبه و گندم وجو اشاره کرد. البته در سالهای اخیر زیتون و پسته نیز جزوه محصولات سرخه شده‌اند و زمینهای بزرگ زیادی به کشت این محصولات اختصاص پیدا کرده است بطوری که در سطح شهرستان سرخه وروستاهایش مردم بسوی کاشت درخت زیتون رو آورده‌اند

این شهرستان دارای آثار تاریخی از قبیل مسجد چهل ستون، حمام بیرون دژ، قلعه جهان آباد، منزل حاج حشمت، آب انبار قدیمی، بقعه پیر غریب و کاروانسرای لاسجرد و امام زاده سید محمد بن زید سرخه و قلعه افتر وآرامگاه اعلا الدوله و درویش محمد ویخچالهای درجنوب شهرسرخه و مجموعه باستانی روستای بیابانک سرخه و... است.

از جمله صنایع دستی این شهرستان عبارت‌اند از:
دستباف هایی شامل تولید پرده‌های سنتی و هنری و حوله و شال گردن و پارچه‌هاو... علاوه برآن جاجیم، چادر شب، پلاس و چوقا (چوخا) که توسط روستائیان و عشایر شهرستان سرخه تولید می‌شود.
پلاس و کرباس، پارچه‌های پشمی، چادرشب‌های ابریشمی و پشمی و نخی، گلیم بافی و قالی بافی از دیگر صنایع دستی این شهرستان می‌باشند.

منابع:
http://fa.wikipedia.org/wiki
http://sorkhe.ostan-sm.ir/
http://ichto.ir/Default.aspx?tabid=982

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری سرخه

مسجد جامع و چهلستون

مسجد جامع و چه...

مسجد چهلستون سرخه یکی از شبستان‌های الحاقی به مسجد جامع سرخه بوده و در بافت قدیم شهر سرخه واقع است. مسجدجامع ومسجدچهل ستون مربوط به دوره صفوی - دوره زند است.ستون‌های ظریف هشت ضلعی آجری و طاق‌های جناقی تند از خصوصیات بارز این بنا است که از 40 ستون این بنا، 32 ستون باقی است. این مسجد از...

اطلاعات | نقشه | مسیر
چشمه معدنی شورآب

چشمه معدنی شور...

چشمه معدنی شورآب در شش کیلومتری جنوب شهر سرخه و در کنار روستای بیابانک قرار دارد.مردم در فصل تابستان با پیمودن مسیر پنج کیلومترى از شهر سرخه به محل مظهر قنات شورآب مى‌روند و در آن استحمام مى‌کنند. آب این چشمه از گنبد‌های نمکی جاری است و مردم برای استفاده از آن در چاله هایی که اطراف آن...

اطلاعات
چشمه معدنی تلخ آب

چشمه معدنی تلخ...

چشمه تلخاب با آبی تلخ و سرد در غرب سمنان و در ۶ کیلومترى شمال غربى روستاى لاسجرد واقع شده است. این چشمه شامل دو چشمه می‌باشد که محدوده‌اى استخرى شکل را به وجود آورده که طول آن ۲۰ متر و عرض آن ۱۲ متر است و در زبان لاسگردی به آن (تلخ آو) می­گویند. وجود دو چشمه به نام­های چشمه(چَشمِه) و...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مسجد امام هادی

مسجد امام هادی

شهرستان سرخه در ۱۷۰ کیلومتری شرق تهران قرار دارد و با سمنان ۲۰ کیلومتر فاصله دارد که در شرق شهر سرخه قرار گرفته است مسجد امام هادی از جاذبه‌های این شهرستان است که در محله کلان سرخه و در مرکز این محله قرار دارد، این مسجد منسوب به دوره قاجار است و قدمتش مسجد بیش از ۲۰۰ سال است. این مسجد ا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کاروانسرای لاسجرد

کاروانسرای لاس...

کاروانسرای لاسجرد در ۳۶ کیلومترى سمنان و در روستاى لاسجرد قرار دارد که از کاروانسراهای دوره شاه‌عباس اول صفوى است. این کاروانسرا از سمت غرب در ابتدای روستای لاسجرد و بر روی گذرگاه شرق به غرب ایران و در مسیر زیارتی به طرف مشهد مقدس قرار دارد. کاروان‌سرای لاسجرد که در سمت جادهٔ سمنان به...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آرامگاه شیخ علاء الدوله

آرامگاه شیخ عل...

شیخ علاء‌الدوله سمنانی از برجسته‌ترین عرفای ایرانی است که در استان سمنان که زادگاه عارفان نامداری چون "بایزید بسطامی" و "ابوالحسن خرقانی" است، چشم به جهان گشود. علاء‌الدوله سمنانی در بین مردم استان سمنان به نام احمد بن محمد بن احمد البیابانکی سمنانی شناخته می‌شد، از لحاظ مقام دینی به ل...

اطلاعات | نقشه | مسیر

معرفی روستای بیابانک

روستای بیابانک در حدود 18 کیلومتری جنوب غربی شهر سمنان قرار دارد روستایی به ظاهر کوچک که به علت قرار گرفتن در دشت کویر و قرار نگرفتن هیچ روستایی در جنوب آن تا انتهای دشت کویر روستای بیابانک نامیده شده است.
روستای تاریخی و فرهنگی که قدمت آن به طور دقیق مشخص نیست ولی از آثار و ابنیه مشخص می‌گردد که قدمتی دیرینه دارد که در اثر وقایع و حوادث طبیعی و اجتماعی فراز و نشیب‌های فراوانی را طی کرده و خود را از هزارتوی تاریخ بدین روزگار کشانده است.
آثار و بناهای تاریخی:
قنات نیسکان
این قنات یکی ...ادامه مطلب از قناتهای پر آب روستای بیابانک بوده است ودر حدود 8 سنگ آب داشته است که اکنون خشک گردیده.
قنات نیسکان شامل دو مدار 8 تایی بوده که به صورت زیر میباشد.
1-حاجیون2-مندلی پور3-علیشاهون4-ممرضا5-مرادعلی6-علیار7-غیبیون8-شیخ آو
1-حاجیون2-نولاپور3-ایجیون4-ممرضا5-خردآو6-احمدپور7-میرز محمد پور8-شیخ او
لازم به توضیح است که برای هزینه لایروبی قنات و تعمیرات آن یک شبانه روز به مدار اضافه میشده و درامد ان صرف موارد فوق میگردید.که به ان یک شبانه روز بیروزه میگویند.
مادر چاه قنات نیسکان در نزدیکی سرخه و عمق آن حدود 80 متر میباشد.
قنات طهره
قنات طهره 14 شبانه روز بوده و حدودا" 20 لیتر در ثانیه آب داشته است. برای حمام عمومی روستا نیز از آب قنات طهره استفاده میشده است.
برج ها
در اطراف بیابانک خصوصا" به طرف جنوب برجهای دیده بانی وجود داشته که دیده بانان با مشاهده یاغی‌ها و راه زنان با اسب به طرف روستا تاخته و مردم را خبر میکر ده اند.آثار تعدادی از این برجها به نامهای چاله برج؛دیونه برج (دیوانی برج) ترکمونی برج (برج ترکمنی) در جنوب روستا دیده میشود.
قلعه خندق
قلعه خندق روستای بیابانک جهت حفاظت مردم در برابر هجوم یاقیان بنا شده بود دارای ورودی آب "گنگ آو"به معنی گنگ آب (راه ورودی آب آن مخفی بوده)و خروجی آب"پایین شط"که در اطراف خندق کنده اند میباشد.این قلعه دارای هشت برج بوده که بقایای چند برج موجود است این قلعه راههای زیر زمینی به خارج از روستا و اطراف داشته که میتوان به راههای زیر زمینی آن به قلعه جان آباد و قلعه لاسگرد اشاره نمود.
معرفی روستای بیابانک
معرفی روستای بیابانک
معرفی روستای بیابانک

آشنایی با شهرستان سرخه

شهرستان سرخه به علت موقعیت جغرافیای خاص خود که از یک طرف به کوهستان و از طرف دیگر به دشت کویر محدود میشود، دارای تنوع جاذبه‌های طبیعی است. علاوه بر زیبایی طبیعی با سابقه تاریخی به دلیل واقع شدن در مسیر جاده ابریشم و درگذر حوادث ناشی از لشکرکشی‌ها و مهاجرت‌های بین شرق و غرب و مهمتر از همه داشتن تاریخی کهن با آثار باستانی متعدد، هر بیننده ای را به خود جذب میکند. مساجد، کاروانسراها، قلعه ها، خانه‌ها و نوع معماری، زبان و گویش‌های خاص و آداب و رسوم، آبیاری سنتی و قنوات و چاه‌ها جاذبه‌ی دیگر از استعدادهای ...ادامه مطلب بالقوه گردشگری شهرستان محسوب میشود.


جاذبه‌های گردشگری شهرستان سرخه را میتوان در سه بخش مورد بررسی قرار داد:

1. جاذبه‌های طبیعی
2. جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی
3. جاذبه‌های اقتصادی و معیشتی


1-1- تنوع آب و هوایی:

شهرستان سرخه دارای تنوع آب و هوایی کاملا مشخص است. این تنوع و تضاد در دو فصل تابستان و زمستان بیشتر محسوس است به طوری که بیشترین نقش را در میان عوامل گوناگون، ارتفاع به عهده دارد.
گاه با مسافتی کمتر از 20 کیلومتر در تابستان 20 درجه سانتی گراد اختلاف دمای دو نقطه مشاهده میگردد.

لذا در تابستان هر چه از نواحی جنوبی شهرستان به طرف نواحی شمالی آن برویم به علت زیاد شدن ارتفاع، دمای هوا نیز به طور محسوسی کاهش می‌یابد.عکس این مساله در زمستان رخ میدهد، یعنی هرچه از نواحی مرتفع شهرستان بویژه رشته کوه‌های البرز فاصله بگیریم و به سوی کویر پیش برویم، از شدت سرما کسته شده و هوای ملایم‌تری احساس میشود.
با این وصف نیمه شمالی شهرستان سرخه با توجه به مرتفع بودن آن از نظر شرایط اقلیمی دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل و مطبوع است.
"در اغلب موارد عوامل اصلی حرکت‌های توریستی را درجه حرارت و ریزش‌های جوی تشکیل میدهد. این دو عامل در صنعت توریسم بیش از میزان ساعات آفتابی و میزان رطوبت و ساعات ابری اهمیت دارد."

تنوع و تضاد در شرایط آب و هوای شهرستان سرخه، نوعی جابجایی در فصول مختلف بویژه تابستان و زمستان را به ساکنان آن جا تحمیل میکند.
بر همین اساس در طول سال این جابجایی اکثرا به طور موقت انجام میگیرد، لذا پناهنده شدن گرمازدگان حاشیه کویر به نقاط معتدل بویژه دره‌های خوش آب و هوای البرز نظیر روستای ایج، اروانه، امام زاده عبدالله، امام زاده محمد زید، جوین، افتر و ... امری طبیعی است و توجه به این نقاط و برنامه ریزی در خصوص بهره گیری بیشتر از این توان‌های بالقوه امری ضروری به نظر میرسد.


1-2- دامنه‌ها و ارتفاعات:

شهرستان سرخه در دامنه‌های جنوبی رشته کوه‌های البرز واقع شده است، شکوه و جذابیت کوهستان را هیچگاه نمیتوان به زبان آورد و یا آن را با قلم ترسیم کرد. کوهستان حتی غیرقابل اعتماد بودنش نیز درسی است برای زندگی آدمیان و هر گوشه و کنارش مدرسه ای برای بهتر شناختن خویشتن است.
برخورد و آشنایی با کوهستان، آماده شدن و تجربه اندوختن را برای پیکار با دشواری‌های زندگی که آدمی را از آنها گریزی نیست، به دنبال دارد.
نواحی کوهستانی در فصل‌های مختلف مکانی مناسب برای کسانی است که علاقه مندند مدتی را دور از هیاهوی شهر در دامنه‌های کوهستان و دره‌های خوش آب و هوای آن به سر برند.
"آب و هوای کوهستانی باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن میشود، اشتها را بالا برده و در کاهش قند خون نیز موثر است. سرمای کوهستان روی اندام انسانی تاثیر میگذارد و باعث افزایش مقاومت در مقابل خشکی، تقویت اعصاب و بالاخره سبب بهتر شدن وضع روحی شده و سلامتی و شادابی به انسان میبخشد. به خاطر آب و هوای کوهستانی در بعضی از کشورهای پیشرفته استراحتگاه هایی در ارتفاعات ساخته اند که افراد مریض پس از مرخصی از بیمارستان، دوران نقاهت را در این استراحتگاه‌ها به سر میبرند که در بهبود سریع بیماران موثر بوده و از نظر روحی توانبخش است."

بهمین دلیل است که در ایام تعطیل بویژه در تابستان معمولا نواحی کوهستان مردم را به سوی خود جلب میکنند و در این اوقات است که آبادی‌های کوهستانی با نهرهای کوچک موجود این گونه نواحی مملو از جمعیت میشود. همچنین در فصل زمستان هنگامی که برف کوهستان‌ها را میپوشاند، چهره ای دلفریب بدان بخشیده و آن را برای بسیاری دلچسب میسازد.
کوه‌های شمالی شهرستان سرخه مکان‌های مساعدی را برای عده زیادی از مردم جهت گذران اوقات فراغت میسر میسازد. با توجه به اینکه راهپیمایی یک ورزش آسان و متداول است در نتیجه ارزش و اهمیت گردشگری این مواهب طبیعی بر همگان آشکار میگردد.
متاسفانه زیربنای کافی برای توسعه‌ی راهپیمایی و کوهنوردی از دامنه‌های بسیاری از کوه‌ها آماده نیست، اما ب
آشنایی با شهرستان سرخه
آشنایی با شهرستان سرخه
آشنایی با شهرستان سرخه
آشنایی با شهرستان سرخه
آشنایی با شهرستان سرخه

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره سرخه

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.