آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : دورق-سورک-دورک
شهرستان شادگان به مرکزیت شادگان در جنوب باختری استان خوزستان واقع شده است.
این شهرستان از شمال به شهرستان اهواز، از خاور به شهرستان بندر ماه‌شهر، از باختر به شهرستان خرم‌شهر و از جنوب به شهرستان آبادان محدود می‌شود.
بلندی این شهر از سطح دریا 5 متر و آب و هوای آن گرم و مرطوب است.
نام پیشین و فارسی شهرستان شادگان «دراک» بوده که اعراب آن را معرب کرده و «دورق» نامیدند که ظاهرا مرکزآن روستای کنونی مدینه بوده است. دورق یکی از شهرهای قدیم ایران، سابقه ...مشاهده کامل متن تاریخی طولانی داشته که به تدریج ویران شد و از میان رفت. شادگان در دوره ای نیز به نام «فلاحیه» نامیده شده است. دلایل انتساب این شهر به این نام متفاوت ذکر شده است.
بعضی این واژه را متشکل از دو بخش «فلا» به معنی دشت و «حیه» به معنی مار دانسته و علت آن را وجود مارهای بزرگ در این منطقه در گذشته می‌دانند. برخی نیز معتقدند که نام فلاحیه از کلمه« فلاح» به معنی کشاورز گرفته شده و چون زمین این منطقه آبرفتی بوده و استعداد کشاورزی آن زیاد است آن را فلاحیه می‌گویند.
از آن جا که ناحیه دورق (شادگان) به صورت جزیره ای است که دور‌تا دور آن را باتلاق، نهرهای بسیار، نخلستان، پوشش گیاهی، جنگل و نی زار فرا گرفته از راهزنان و غارت گران مصون مانده و به محل امنی تبدیل شده است. «دورق»، «سورگ» یا «سرق» نام‌های قدیمی این منطقه هستند ولی نام باستانی و اولیه شهر، «شادکان» یا «شادگان» بوده که با تصویب فرهنگستان وقت، این شهرستان به نام باستانی خود یعنی «شادگان» نامیده شد.
سابقه تاریخی این شهر به ایلامیان می‏رسد. درکتاب حدودالعالم از دورق (شادگان) به عنوان شهری آباد و خرم نام برده شده است. دورق درزمان خلافت عمر، در جریان فتوحات اسلامی ‏بدست ابوموسی اشعری به تصرف مسلمانان درآمد. استرنج در کتاب خود موسوم به جغرافیای تاریخی سرزمین‏های خلافت شرقی در مورد دورق می‏نویسد: « ... دورق دارای روستایی وسیع و بازاری بزرگ است که کالاهای فراوان در آنجا انبار می‏شود و کسانی که به قصد حج از فارس و کرمان می‏آیند از آنجا می‏گذرند.
اقدامات شیخ سلمان کعبی باعث رونق مجدد در این منطقه شد. قبیله کعب به جز اولاد و نواده شیخ سلمان کعبی هیچ کس دیگری را به عنوان رئیس خود نمی‏پذیرفتند به همین جهت دودمان و روسای کعب اشخاصی مورد توجه بودند. در زمان پادشاهان افشاریه زندیه و قاجاریه و در دوره امارت شیخ سلمان کعبی نام دورق به فلاحیه تبدیل گردید در سال 1304 شمسی با تصویب هیئت وزیران وقت به شادگان تغییر یافت شادگان تا سال 1358 تابع شهرستان خرمشهر بود و پس از آن تاریخ به شهرستان تبدیل گردید.
مرکز این شهرستان در قدیم دورق نامیده می‌شد. یاقوت حموی نوشته است که دورق شهری است در خوزستان و مرکز کوره (شهرستان) سرق می‌باشد و آنرا دورق پارسیان می‌نامند.
در حدودالعالم از دورق به عنوان شهری آبادان و خرم نام برده شده ا ست. مسعر بن مهلهل نیز از وجود بناهائی ساخته قباد پسر دارا در شهر دورق یاد کرده است. شادگان علاوه بر دورق نامهای دیگری نیز داشته است که از جمله آنها می‌توان فلاحیه را نام برد.
نام فلاحیه در سال 1332 هجری شمسی با تصویب هیئت وزیران وقت به شادگان تغییر یافت.
شادگان تا سال 1358 تابع شهرستان خرمشهر بوده است و پس از آن تاریخ به شهرستان تبدیل گردید.
اقتصادی مردم شهرستان شادگان بر اساس کشاورزی است.
گندم، جو، شلتوک و صیفی جات از محصولات زراعی منطقه اهمیت بیشتری دارند، علاوه بر این محصولات بهره برداری از نخیلات (درختان خرما) بکی از فعالیتهای مهم محسوب گردیده و شادگان با بیش از یک میلیون و سیصدهزار اصله نخل یکی از مراکز مهم تولید خرما در کشور است.
اهالی این شهرستان در گذشته با استفاده از مواد اولیه موجود صنایع دستی شامل صندلی، تخت، فرشهای حصیری و عبای نازک و ضخیم می‌‏ساختند.
انواع فراورده‌های لبنی و تولیدات دامی مانند لبنیات، پشم و پوست از محصولات دامی این شهرستان می‌باشد.
منبع:
http://teacherofhistory.blogfa.com/post/105
http://www.lovetv.blogsky.com/1387/08/18/post-5/
http://shadegannews.mihanblog.com/post/1
http://www.portal-khz.ir/Default.aspx?tabid=138
http://hall-va-havaye-sh.blogfa.com/page/shadegan
http://golshn12.blogfa.com/post/483

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری شادگان

تالاب شادگان

تالاب شادگان

تالاب دیدنی شادگان با مساحتی بالغ بر 400 هزار هکتار دارد و از رودخانه‌های جراحی و کارون همچنین جزر و مد خلیج فارس تغذیه می‌کند. این تالاب از شمال به شادگان و خور دورق و از جنوب به رودخانه بهمن شیر آبادان و از غرب به داخوبن و از شرق به آبهای خورموسی محدود می‌شود. نقش این تالاب در عرصه‌ها...

اطلاعات | نقشه | مسیر

روستای صراخیه

صراخیه نام یکی از روستای خوزستان است که در نزدیکی تالاب شادگان در بخش خنافره، دهستان ناصری، شادگان واقع شده است.
این روستا به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری خوزستان معرفی شده است، این روستا با بافتی سنتی، یکی از روستاهای قابل مطالعه در استان خوزستان است.
این روستا به لحاظ مردم شناسی از اهمیت زیادی برخورد بوده و می‌تواند بخشی از فرهنگ بومی منطقه را بازگو کند.
اهالی روستا عرب و به زبان عربی صحبت می‌کنند و رفت و آمد در این روستا و بین روستاهای اطراف همچون رفت و آمد در ونیز ایتالیا با بلم انجام شده و اهالی روستاهای صراخیه و رگبه ساکنان اصلی تالاب شادگان را تشکیل می‌دهند.
تالاب بین المللی شادگان به عنوان یک تالاب مهم بین المللی شناخته شده، علیرغم تنوع زیستی غنی و جاذبه‌های گردشگری فراوان، متاسفانه هنوز در کشور و حتی استان خوزستان ناشناخته مانده است. این تالاب با وجود نعمت و ظرفیت‌های بی شمارش هیچگاه توسعه و احیای قابل توجه را به خود ندیده است و تاکنون تمام برنامه‌های ایجاد شده برای آن در حد آرزو و رویا مانده است این در حالی است که اخیرا به علت شرایط بی نظیر تالاب حتی سرمایه گذاران خارجی نیز برای توسعه آن ابراز علاقه کرده اند.
رودخانه جراحی بزرگترین تامین کننده آب این تالاب است و بعد از آن نهر بحره که از رودخانه کارون منشعب می‌شود، تالاب شادگان را تغذیه می‌کنند. طغیان کارون و مدهای خلیج فارس و بارش‌های منطقه هم در تامین آب شادگان نقش دارند. تالاب شادگان باقیمانده از تالاب بسیار بزرگی است که زمانی تا هورالعظیم در مرز عراق ادامه داشته و احتمال می‌رود بخش دور افتاده و جدا شده ای از مجموعه تالاب‌های گسترده و به هم پیوسته بین النهرین باشد.
به گواه افرادی که در محیط پیرامون تالاب شادگان حضور یافته اند، این تالاب آنقدر زیبا و پر جذبه است که بیش از دو بار افرادی را به سمت خود می‌کشاند و به عبارتی ارزش و لذت بیش از یک بار دیدن را دارد.
روستای صراخیه
روستای صراخیه
روستای صراخیه

تنها زیستگاه اردک کرکری در جهان

تالاب بین المللی شادگان 296 هزار هکتار مساحت دارد و از شمال به شادگان و خور «دورق» و از جنوب به رودخانه بهمن شیر، از باختر به جاده دارخونین و آبادان و از خاور به آب‌های خورموسی محدود می‌شود. سطح تالاب با گیاهان آبدوست چون لویی و چولان و گیاهان غوطه ور پوشیده شده و محل بسیار مناسبی برای پرندگان آبزی می‌باشد. دراین تالاب، انواع ماهیان آب شیرین و شور مانند: بنی، شیرید، حمری، شانک، ماهی‌های پرورشی و پرندگانی چون فلامینگو، حواصیل، لک لک، غاز وحشی، اردک،‌گراز،‌و … زیست می‌کنند. تنها زیستگاه و محل زاد و ولد اردک کرکری در جهان این تالاب است و پرندگانی چون « گیلانشاه خالدار » و « اکراس آفریقایی » نیز از نمونه‌های بسیار کمیابی هستند که در این منطقه یافت می‌شوند.
تنها زیستگاه اردک کرکری در جهان
تنها زیستگاه اردک کرکری در جهان
تنها زیستگاه اردک کرکری در جهان

روستای سراخیه ونیز ایران

سراخیه نام یکی از روستاهای خوزستان است که د‌‌‌ر نزد‌‌‌یکی تالاب شاد‌‌‌گان د‌‌‌ر بخش خنافره، د‌‌‌هستان ناصری، شاد‌‌‌گان واقع شد‌‌‌ه. تالاب بین المللی شاد‌‌‌گان که به عنوان یک تالاب مهم بین المللی شناخته شد‌‌‌ه، این تالاب زیستگاه 174 گونه پرند‌‌‌ه است که 13 گونه از آنها مانند‌‌‌ارد‌‌‌ک مرمری، پلیکان پا خاکستری، عروس غاز، ارد‌‌‌ک سرسفید‌‌‌، گیلانشاه خالد‌‌‌ار، عقاب شاهی، عقاب تالابی خالد‌‌‌ار و عقاب د‌‌‌ریایی د‌‌‌م سفید‌‌‌د‌‌‌ر معرض خطر انقراض جهانی اند‌‌‌.
د‌‌‌ر میان این تالاب روستای سراخیه به ...ادامه مطلب عنوان یکی از روستاهای د‌‌‌ارای جاذبه گرد‌‌‌شگری خوزستان معرفی شد‌‌‌ه است.
سراخیه با بافتی سنتی، یکی از روستاهای قابل مطالعه د‌‌‌ر استان خوزستان است. این روستا به لحاظ مرد‌‌‌م‌شناسی از اهمیت زیاد‌‌‌ی برخورد‌‌‌ار بود‌‌‌ه و می‌تواند‌‌‌بخشی از فرهنگ بومی منطقه را بازگو کند‌‌‌.
اهالی روستا عرب و به زبان عربی صحبت می‌کنند‌‌‌. رفت و آمد‌‌ د‌‌‌ر این روستا و بین روستاهای اطراف همچون رفت و آمد‌‌ د‌‌‌ر ونیز ایتالیاست. اهالی روستاهای سراخیه و رگبه ساکنان اصلی این تالاب را تشکیل می‌د‌‌‌هند‌‌‌.
د‌‌‌ر این روستا مهاجرت کمتر صورت می‌گیرد‌‌‌، اهالی سراخیه روستای خود‌‌‌و زند‌‌‌گی د‌‌‌ر کنار تالاب را به مهاجرت ترجیح می‌د‌‌‌هند‌‌‌. بسیاری از جوانان سراخیه با ماند‌‌‌ن د‌‌‌ر روستا و ازد‌‌‌واج‌های بومی باعث افزایش جمعیت بومی آن نیز شد‌‌‌ه‌اند‌‌‌.
معماری روستای سراخیه، با د‌‌‌ستان بومی منطقه ساخته می‌شود‌‌‌و از این جهت اهمیت زیاد‌‌‌ی د‌‌‌ارد‌‌‌. این معماری د‌‌‌ر امتد‌‌‌اد‌‌‌معماری سنتی منطقه بود‌‌‌ه و ساکنان روستا با استفاد‌‌‌ه از مصالحی همچون خشت و گل و نی که تالاب د‌‌‌ر اختیارشان قرار می‌د‌‌‌هد‌‌‌خانه‌های خود‌‌‌را می‌سازند‌‌‌.اهالی د‌‌‌و روستای رگبه و سراخیه د‌‌‌ر د‌‌‌و سوی تالاب شاد‌‌‌گان زند‌‌‌گی می‌کنند‌‌‌. ارائه سرویس‌های گرد‌‌‌شی به گرد‌‌‌شگران از جمله مشاغل اهالی سراخیه‌است. آن‌ها گرد‌‌‌شگران را با قایق‌های خود‌‌‌به د‌‌‌اخل تالاب می‌برند‌‌‌و نقاط مختلف روستا را به آنها نشان می‌د‌‌‌هند‌‌‌.
روستای سراخیه ونیز ایران
روستای سراخیه ونیز ایران
روستای سراخیه ونیز ایران
روستای سراخیه ونیز ایران

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره شادگان

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.