1 1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستان خور و بیابانک در منتهی الیه شرق استان اصفهان قرار دارد و از شمال به استان سمنان از جنوب و شرق به استان یزد و از سمت غرب به بخش انارک شهرستان نایین محدود است,مرکز این شهرستان شهر خور می‌باشد
این شهرستان از سه نقطه شهری به نام خور، جندق و فرخی تشکیل شده است.
خور در فرهنگ‌ها به معنی خورشید و خلیج‌های کوچک در مصعب رودها آمده است. همچنین در ایران باستان هر روز از هر ماه شمسی نامی داشته و روز یازدهم از هر ماه شمسی خور نام داشته و خور فرشته نگهبان آفتاب بوده است.
بیابانک، ...مشاهده کامل متن نام ناحیه‌ای قدیمی در دشت کویر و دهستانی به همین نام در استان اصفهان است. ناحیة بیابانک، ناحیه‌ای قدیمی (تقریبا برابر با بخش خور و بیابانک امروزی) در حاشیة جنوبی دشت کویر که در گذشته بر سر راه اصفهان (نایین) به خراسان (نیشابور) قرار داشت.
ناحیه بیابانک در اصل قسمتی از بیابان بزرگ و قدیمی است که در منابع عربی از آن به نام «مفازه» یاد شده است. بیابانک به عنوان یک اصطلاح جغرافیایی به معنای بیابان کوچک یا نیمه کویر است و این نام در منابع قبل از قرن دهم دیده نشده است.
نشانه‌هایی از مسکونی بودن این منطقه پیش از اسلام وجود دارد ,مثل آتشکده‌ای در نزدیکی مهرجان (مهرنجان). همچنین جندق در این منطقه به زندان انوشیروان معروف است و گنبدی قدیمی به نام «هشت درب» متعلق به دوره ساسانیان دارد.
شهرستان خور و بیابانک چون در حاشیه جنوبی کویر مرکزی ایران قرار دارد آب و هوایی گرم و خشک و بیابانی دارد.
میزان متوسط بارندگی شهرستان کمتر از 100 میلیمتر در سال است.
متوسط بالای درجه حرارت، تبخیر زیاد، بارندگی کم، رطوبت نسبتاً ناچیز و اختلاف شدید درجه حرارت در شب و روز از ویژگی‌های آب و هوایی منطقه می‌باشد.
این شهرستان 18 چشمه دارد , رود شور در 35 کیلومتری شمال شرقی شهر خور به دشت کویر می‌ریزد.
اقلیم اقتصادی آن، کشاورزی و دامداری - صنایع دستی و معادن می‌باشد
محصولات این منطقه گندم، جو، پنبه، ارزن، تخمة آفتابگردان، پسته، سنجد، خرما، انجیر، زردآلو و بادام کوهی است. طناب بافی و فرشبافی با طرح نایینی از صنایع دستی شهرستان است و اهالی عمدتا به دامداری و باغداری مشغول‌اند.
زعفران ، پسته ، خرما ، داروهای گیاهی ، لبنیات ، انار سوغات این منطقه هستند
صنایع دستی شهرستان شامل فرش دستبافت ، حصیر بافی ، پارچه‌ها سنتی ، گلیم ، کرباس ، پلاس می‌باشد
فرش دستباف در شهرستان خوروبیابانک صنایع دستی قدمتی دیرینه دارد. قالی‌های دست باف شهرستان خوروبیابانک در اکثر نقاط شهری و روستایی بخصوص شهرهای خور، جندق، فرخی و روستاها بافته می‌شوند.
اکثر نقش‌های بافته شده لیلی و مجنون،لچک و ترنج، افشان، جنگلی و قابی است که در سراسر کشور شهرت فراوانی دارد.
دلیل معروف بودن فرش خوروبیابانک ثابت بودن رنگ بخاطر استفاده از رنگهای طبیعی، زیبایی و استفاده از نقشه و طرح‌های مشتری پسند و قدمت بافت در سطح شهرستان است.
هنر- صنعت قالی دست باف در اقتصاد مردم در سطح شهرستان خوروبیابانک کاملا موثر است و تجارت قالی و سایر امور مربوط به این هنر – صنعت از مشاغل اساسی مردم به شمار می‌رود.
یکی از قطب‌های ذخایر سنگ مرمریت در ایران، سنگ مرمریت خوروبیابانک است که در سطح شهرستان دارای ذخایر قابل توجه ای است.
ارتفاعات مهم این منطقه می‌توان به کوه کبود هفت چنگ و گودگاه اشاره کرد. گود جگارگ در شمال آبادی‌های طاهرآباد و میان آباد واقع شده است. تپه‌های شنی در این دهستان دیده می‌شود.
تاغ، گز، هنگ، روناس، اسکمبیل، اشنو، قیچ، ریواس، پر سیاوش، بنه، بادام کوهی، انجیر کوهی، قدومه، خارشتر، مارچوبه، آویشن، زیره سیاه، حنظل(هندوانه ابوجهل) اسفند و شیرین بیان که در گویش محلی به مدکی معروف است که اغلب این گونه‌ها جنبه طبی و صنعتی دارند,از جمله پوشش‌های گیاهی این شهرستان هستند
شهرستان خور و بیابانک در حال حاضر زیستگاه بسیاری از گونه‌های حیات وحش مثل قوچ و میش,پلنگ،کل و بز،یوزپلنگ، جبیر، قمری، کبک و تیهو، خرگوش، قرقره، هوبره، روباه شنی، روباه معمولی ،گرگ، کبوتر وحشی، عقاب طلایی، انواع زرد پرها ،وسایر گنجشگ سانان،کاراکال، سیاگوش،گربه وحشی، سمور، انواع مارها وافعی‌ها می‌باشد و درگذشته زیستگاه مناسبی برای آهو و گورِخرآسیایی بوده است.
منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://www.khoorbiabanak.gov.ir
http://www.khoorbiabanak.gov.ir
http://www.isfahancht.ir/Fa.aspx?p=239

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری خور و بیابانک

روستای مصر ( کویر مصر )

روستای مصر ( ک...

روستای مصر دهکده ایست جدا افتاده ازجاده‌ی اصلی که بیشتربه آوردگاهی می‌ماند که درآن درختان کهن و راست قامت نخل به همراه سازه‌های خشتی وبادگیرهای آفتاب خورده اش در 45 کیلومتری شرق شهر جندق و روستایی از توابع بخش خوروبیابانک شهرستان نائین در استان اصفهان ایران است و جندق نیز واقع در دشت کو...

اطلاعات | نقشه | مسیر
ریگ جن

ریگ جن

نمک... ماسه... باتلاق و شنزارهای روان! این تمام چیزی است که در ریگ جن خواهید دید؛ مثلث برمودای ایران که جز تپه‌های سوزان هدیه دیگری برای مسافرانش ندارد. در این منطقه کویری تا چشم کار می‌کند تپه‌های شنی است و باتلاق‌های نمک که مهم‌ترین بهانه تبدیل ریگ جن به یکی از صعب العبور‌ترین نواحی ج...

اطلاعات | نقشه | مسیر
امامزاده ابومحمد ابراهیم

امامزاده ابومح...

آستان امامزاده ابا محمد ابراهیم (علیه السلام) در شهرستان خور و بیابانک، بخش مرکزی، روستای بیاضه (55 کیلومتری شهر خور و 470 کیلومتری اصفهان) واقع شده است. نسب این امامزاده شریف بنا به اعتقاد اهالی و بزرگان محل به امام موسی الکاظم (علیه السلام) می‌رسد. امامزاده ابومحمد ابراهیم بن عبدالله...

اطلاعات
روستای گرمه

روستای گرمه

روستای گرمه در استان اصفهان قرار دارد. ارتفاع این روستا از سطح آبهای آزاد 750 متر و آب و هوای آن در اثر مجاورت کویر خشک و گرم است . این روستا دارای نخلستانهای بسیار زیبا است . ارتفاع این روستا از سطح آب‌های آزاد 750 متر و آب و هوای آن در اثر مجاورت کویر خشک و گرم است. این روستا دارای ن...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای بیاضه

روستای بیاضه

بیاضه، روستایی از توابع بخش خور و بیابانک شهرستان نائین در استان اصفهان ایران است که در ۵۳ کیلومتری جنوب شرقی خور و بیابانک در بخش نایین در استان اصفهان واقع شده‌است.این روستا در دهستان نخلستان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۱۹ نفر (۱۰۳خانوار) بوده‌است...

اطلاعات
دریاچه نمک خور

دریاچه نمک خور

دریاچه نمک خور که بزرگترین دریاچه فصلی نمک جهان (پلایا) است، از جمله کم ارتفاع‌ترین نقاط در فلات ایران نیز محسوب می‌شوداین دریاچه در قسمت مرکزی تا جنوبی کویر مرکزی ایران گسترش دارد و ارتفاع آن از سطح آب‌های آزاد به طور متوسط 707 متر است. عمق نمک در این دریاچه بر خلاف سایر دریاچه‌های نم...

اطلاعات | نقشه | مسیر

خانه آتشونی با 400 سال قدمت

خانه آتشونی، در روستای گرمه در نزدیکی استان اصفهان قرار دارد.
در حال حاضر آتشونی اسم خانه‌ی قدیمیه که چیزی در حدود ۴۰۰ سال قدمت دارد. در کنار باقی مونده‌ی روستای گرمره واقع در دشت کویر که مربوط به دوره ساسانیان میشود.
مازیار به همراه خانواده اش این خونه را با استفاده از خشت‌های خام و سبک اصلی اش مرمت کرده اند. مازیار و خونواده اش پذیرای بازدید کننده‌های زیادی از سرتا سر دنیا بودند و شیوه‌ی منحصر به فردی را در این پذیرایی به کار بردند. پذیرایی بازدید کنندگان توسط غذاهای سنتی ایران، اجرای ...ادامه مطلب موسیقی با ساز‌های سنتی و همچنین ساز‌های غیر سنتی مثل دیجیریدو و… انجام میشود. این خانه که در قلب صحرای ایران واقع شده، به شما این فرصت را میدهد که تجربه متفاوتی از سفرتون داشته باشید. این خانه هنوز به کانون توریستی تبدیل نشده و هنوز توسط ساکنان بومی اداره میشود. یکی از ویژگی‌های خیلی خوب این اقامتگاه این است که تورهای متنوع یک روزه یا چندروزه زیادی برای کویر گردی برگزار می‌کند، مثل اکتشاف کویر، ماشین سواری روی تپه‌ها و رمل‌ها و تورهای ویژه‌ی دیدن ماه کامل. این خانه می‌تواند محل مناسبی برای ماجرا جویی و دستیابی به تجربه‌های جدید باشد. الان هم که فصل پاییزه و هوا برای کویرنوردی بهترین است. آدرس خانه آتشونی : اصفهان، گرمه خور و بیایانک، خانه آتشونی.
خانه آتشونی با 400 سال قدمت
خانه آتشونی با 400 سال قدمت
خانه آتشونی با 400 سال قدمت
خانه آتشونی با 400 سال قدمت

جاذبه‌های شهرستان خور

تاریخچه منک

" منک " مزرعه ای است نسبتاً بزرگ که در 10 کیلو متری جنوب روستای ایراج ( از توابع بخش خور و بیابانک ، شهرستان نایین ، استان اصفهان ) واقع شده است
این مزرعه از شمال به کوه بلند و زیبای سلیمان و از جنوب به کوه صوفه و از غرب به مزرعه بهین و از شرق به مزرعه دادکین خنج منتهی می‌شود . این منطقه کاملاً کوهستانی است که دنباله سلسله جبال زاگرس مرکزی ایران می‌باشد .
در مسیر جاده ایراج به منک بعد از رودخانه سوهانو جاده به دو قسمت تقسیم می‌شود که یک قسمت به معدن گچ می‌رود و قسمتی دیگر به منک منتهی می‌شود . این معدن با ذخیره گچ فراوان و طی آزمایشاتی که بر روی خاک آن صورت گرفته دارای بهترین گچ با درصد ناخالصی کم می‌باشد که گچ آن به کارخانه پخت گچ "گولار" منتقل و مورد استفاده قرار می‌گیرد .

با ورود به مزرعه منک می‌توان به سرچشمه آب رفت و از آب گوارا و شیرین آن نوشید وساعاتی را در کنار این چشمه و استخر زیبا و درختان اطراف آن گذراند و از زیبایی طبیعت و کوه‌های سر به فلک کشیده آنجا و نغمه پرندگان لذت برد .
محل استراحت در این مزرعه تلّار ( = آلاچیق ) می‌باشد که در کنار آن آتش و چای آتشی همیشه مهیا است . اگر در تابستان به این مزرعه رهسپار شوی می‌توان از میوه‌های گوناگون آن نظیر زرد آلو ، سیب گلاب ، انار ، توت ، آلبالو ، گردو ، بادام ، انجیر ، گلابی، هلو ، انگور و انواع صیفی جات ، سبزی و حبوبات استفاده کرد .
اتاق‌ها در این مزرعه از سنگ وگل ساخته شده و دارای در‌های قدیمی چوبی می‌باشد و همچنین مسجدی در این مکان می‌باشد که توسط حاج محمد حسن مؤبد تأسیس شده است و کف اتاق‌ها و مسجد با زیلو هایی فرش شده که توسط حاج محمد حسن مؤبد و همسر ایشان بافته شده است.
از دیگر دیدنی‌های منک ، غار صوفه می‌باشد . این غار در بالای کوهی به همین نام قرار گرفته است . هرچند بالا رفتن از این کوه کمی دشوار می‌نماید ، ولی وقتی وارد این غار می‌شوی چشم اندازی بسیار زیبا دارد که از آنجا می‌توان صدها کیلومتر مناطق دوردست روبروی غار را دید . از عجایب این غار، ارتفاع دهانه آن می‌باشد که به بیش از 20 متر می‌رسد و در بالاترین ارتفاع آن یک درخت انجیر روییده است . هر چه به انتها ی غار می‌رویم از ارتفاع آن کاسته می‌شود تا جایی که به 10 سانتیمتر می‌رسد و همچنین طول غار بیش از 50 متر می‌باشد که انتهای آن بسیار مرطوب است ونوعی گل وجود دارد که به هیچ عنوان آب از آن عبور نمی‌کند .در این غار پروانه‌های بزرگ و زیبایی زندگی می‌کنند که تعداد آنها به هزاران عدد می‌رسد . همچنین در اطراف غار معدن سنگ باریت وجود دارد .
این مزرعه برق کشی نمی‌باشد که وسیله روشنایی در شب‌ها چراغ فانوس می‌باشد و غذا نیز به وسیله آتش تهیه می‌شود .

همچنین از عجایب این مزرعه این است که از آبان ماه خورشید ساعت 9 صبح نمایان می‌شود و ساعت 3 بعد از ظهر پنهان می‌گردد و به تدریج در آذر و دی ماه تقریباً آفتاب برای لحظاتی به این مزرعه می‌تابد . در فصل زمستان این مزرعه پوشیده از برف و یخ می‌باشد و رفتن به آنجا نیز مشکل است . شب‌های منک حتی در تابستان سرد می‌باشد و بدون پتو و لحاف نمی‌توان شب را سپری کرد . ساعت خواب در منک یک ساعت پس از اذان مغرب و ساعت بیداری هنگا م اذان صبح می‌باشد . نا گفته نماند که در منک ندای ملکوتی اذان دقیقا در وقت شرعی و بدون استفاده از ساعت توسط حاج محمد حسن مؤبد طنین انداز می‌گردد . همچنین در شب‌های چهارشنبه و جمعه هر هفته دعای توسل و کمیل و همچنین مراسم روضه خوانی توسط حاج محمد حسن مؤبد برگزار می‌شود .
از دیگر زیبایی‌های این مزرعه ، شب‌های بسیار پر ستاره آن می‌باشد که تمامی صور فلکی قابل مشاهده است.
یکی دیگر از قسمت‌های دیدنی منک " گدار بالا " می‌باشد که در مشرق منک واقع شده و گردنه ای است مرتفع که همیشه در آنجا باد نسبتاً تندی می‌وزد ودر تابستان نشستن بر فراز این گدار بسیار لذت بخش می‌باشد و چشم انداز بسیار زیبایی نیز دارد . این گدار محل عبور حیواناتی از قبیل قوچ و کل می‌باشد .
از محل‌های دیدنی دیگر منک ، سیلوی کوچکی است در دل کوه که" کندو" نام دارد . ظرفیت این کندو در حدود 200 کیلو گرم غلات است . در زمان‌های قدیم که راهزنان به ده‌ها و مزارع منطقه حمله می‌کردند، اهالی منک به اندازه چند ماه آذوقه خود را در این کندو پنهان می‌نمودند و جالب این جاست که این کندو آنچنان به رنگ صخره‌های اطراف آن ساخته شده که تا فاصله 5 متری ، قابل تشخیص نیست .

پوشش گیاهی طبیعت اطراف منک درختانی از قبیل بنه ، بادام کوهی و انجیر کوهی و همچنین بوته هایی از جمله ترخ ، قیچ ، پرشم ، چزه ، علیجان ، انگور شغال ، ریش قاضی ، اسفن
جاذبه‌های شهرستان خور

روستای عروسان

عروسان (نائین)، روستایی از توابع بخش خور و بیابانک شهرستان نائین در استان اصفهان ایران است.
این روستا در مرکزیت روستاهای جنوبی خوربیابانک قرار گرفته است. که در مسیر گردشگرانی که برای بازدید از مناطق کویری می‌آیند قرار گرفته است. از صنایع موجود در این روستا می‌توان به کارخانه بسته بندی خرما و مواد غذایی، مرغداری و .. نام برد. شغل اصلی اکثریت مردم این منطقه کشاورزی می‌باشد که در کنار آن قالیبافی و صنایع دستی نیز وجود دارد
روستای عروسان
روستای عروسان
روستای عروسان

بزرگترین دریاچه فصلی نمک ایران

خور بزرگترین دریاچه فصلی نمک ایران است. این دریاچه در قسمت مرکزی تا جنوبی کویر مرکزی ایران گسترش دارد . ارتفاع این دریاچه از سطح آبهای آزاد به طور متوسط 707 متر می‌باشد. و جزو کم ارتفاعترین نقاط در فلات ایران محسوب می‌شود .آب‌وهوای منطقه بسیار گرم و خشک و میزان ریزش باران در دریاچه به‌صورت میانگین 20 میلی‌متر در سال است. این دریاچه در وسعت 2 هزار کیلومترمربع با ضخامت متوسط پوسته نمکی حدود شش متر است. در هنگام بارش و ورود سیلاب‌های زمین‌های اطراف به دریاچه سطحی از آب سطح دریاچه را فرامی‌گیرد. هرز آب‌های ورودی به دلیل شوری کویرهای اطراف اشباع از نمک هستند و به دلیل گرمی بالای هوا به‌سرعت تبخیر شده نمک خود را در دریاچه باقی می‌گذارند.
راه‌های دسترسی دریاچه خور
در زمان‌های گذشته جاده عروسان به حلوان از این دریاچه می‌گذشته که «سون هدین» کویر نورد بزرگ سوئدی نیز در کتاب کویرهای ایران به آن اشاره‌کرده است ولی به دلیل اشاره بومی‌های منطقه به خطرناک بودن مسیر، از عبور صرف‌نظر می‌کند.
مسیر آسفالته شهرستان خور به طبس بعد از طی مسافت 50 کیلومتر به قسمت جنوبی دریاچه می‌رسد. به علت باتلاقی بودن زمین‌های اطراف و گاه خود دریاچه، مسیر دیگری پیشنهاد نمی‌گردد.
بزرگترین دریاچه فصلی نمک ایران
بزرگترین دریاچه فصلی نمک ایران
بزرگترین دریاچه فصلی نمک ایران
بزرگترین دریاچه فصلی نمک ایران

سفری به جندق...

جندق از توابع شهرستان خور در ۳۵۰ کیلومتری شمال شرقی اصفهان قرار دارد. وقتی به جندق سفر می‌کنید، فرصت دارید تا شترسواری را تجربه کنید. علاوه بر این، حیات وحش جندق هم با کل و بز، قوچ و میش، خرگوش، قمری، کبک و تیهو و پاقرقره، انواع روباه معمولی و روباه شنی، گرگ، عقاب و البته پلنگ و یوزلنگ جذابیت‌های خاصی را در این منطقه ایجاد کرده است.
قدمت شهر جندق براساس آثار باقیمانده از ادوار گذشته، به دوهزار سال می‌رسد و قلعه انوشیروان، تنها قلعه ای در کشورمان است که هنوز هم در آن مردم سکونت دارند. این قلعه، ...ادامه مطلب یکی از بزرگ‌ترین قلعه‌های تاریخی ایران به شمار می‌رود که بر فراز هر چهار گوشه آن، برجی قد برافراشته است. این قلعه تاریخی و دیدنی، دارای دروازه ای با ویژگی‌های خاص است. اگر در اوایل فصل پاییز به این قلعه بروید، هوای مطبوع و خنکی را تجربه خواهید کرد و اگر در فصل زمستان در کوچه‌های آن قدم بزنید، هوای نسبتا گرمی را تجربه خواهید کرد!
گر به شهر جندق سفر کردید، می‌توانید تعطیلات لذت بخشی در اقامتگاه «طباطبایی» داشته باشید. صاحب اصلی این اقامتگاه، فردی از نوادگان یغمای جندقی، شاعر پرآوازه ایران و شامل دو بخش زمستان نشین در شمال میان سرا و تابستان نشین در جنوب آن است.
این اقامتگاه یک بنای دو طبقه است که دسترسی به بام آن نیز از دو مسیر جداگانه میسر است. اگر قصد دارید با دوستان و آشنایان خود به جندق سفر کنید، نگران کمبود جا نباشید؛ این خانه دارای 14 اتاق است و برای 50 نفر ظرفیت دارد.

سفری به جندق...
سفری به جندق...
سفری به جندق...
سفری به جندق...
سفری به جندق...

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.