1 1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
تیران و کَرْوَن ، شهرستانی در استان اصفهان است و مرکز آن شهر تیران می‌باشد
این شهرستان از شمال و شرق به شهرستان نجف آباد، از جنوب به شهرستان شهرکرد و از غرب به شهرستان فریدن محدود می‌شود و شامل دو بخش به نامهای کرون و مرکزی ، چهار دهستان و دو شهر به نامهای تیران و عسکران /عسگران است
لَمْ بُلاغ در جنوب غربی ، کوه تل در شمال غربی ، بَرزه گُلّه در جنوب شرقی ، تپه قلعه در شمال آبادی جاجا، و کوه بلند در شمال, کوههای مهم این منطقه هستند
رود دائمی مرغاب (یا کرون / تیران رود) رود ...مشاهده کامل متن مهم شهرستان است که از کوههای دالان از سرچشمه می‌گیرد و با جهت غربی ـ شرقی ، پس از عبور از شهرستان تیران و کرون ، به زاینده رود می‌ریزد
تیران آب وهوای بیابانی ونیمه بیابانی باتابستانهای گرم وخشک وزمستانهای سرد دارد
مردم شهرستان تیران و کرون به کشاورزی و دامداری به شیوه صنعتی و زنبورداری ، قالی بافی (با طرح نجف آبادی ) و کار در معدن اشتغال دارند.
این شهرستان دارای معادن فعالِ سرب و روی و معادن غیرفعال مرمریت است
نام این شهر در قدیم طهران بوده و همین دلیل پسوند فامیل بسیاری از افراد این شهر تهرانی می‌باشد که شاید بسیاری جواب دقیق آن را ندانند.
تیران از دو کلمه «تیر» به معنی درخت و بیشه و «آن» محل آن تشکیل شده است. کرون نیز از «کر» به معنی توانا و «ون» نسبت آن می‌باشد.
در این شهرستان گرگ ، پلنگ ، شغال ، روباه ، قوچ ، میش وحشی و کبک زیست می‌کنند.
محصولات عمده شهرستان گندم و جو و بنشن ,بادام کوهی ، گز، گون ، گل گاوزبان ، خاکشیر و شاه تره ،سیب و انگور و بادام و گردو است
شهر تیران به لحاظ وجود تعداد زیادی در‌های سنگی منحصر به فرد به نام شهر درهای سنگی معروف شده است.
منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://www.isfahancht.ir/Fa.aspx?p=235
http://www.atlas-ef.com/atlas/CulturalAtlas/townshipdetails/?o_id=6
http://www.encyclopaediaislamica.com/madkhal2.php?sid=4154

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری تیران و کرون

امامزاده احمدبن محمد بن حنفیه

امامزاده احمدب...

امامزاده احمدبن محمد بن حنفیه در شهرستان تیران و کرون در محله قلعه حسین در انتهای خیابان طالقانی این شهر قرار دارد طبق تابلوی سر در حرم نسب امامزاده احمد بن محمد حنفیه بن علی بن ابطالب (علیه السلام) است بقعه و گنبد قدیمی این امامزاده که مساحتی به 140 متر مربع داشته همچنان پابرجاست. ...

اطلاعات | نقشه | مسیر

«قلعه قمیشلو» تاریخی کهن در مخروبه‌های تیران و کرون

قلعه تاریخی قمیشلو، قلعه پادشاه قاجار در دشتی پهناور و با گونه‌های متنوع از حیوانات است که از آثار تاریخی شهرستان تیران و کرون به شمار می‌رود.
قلعه تاریخی قمیشلو در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهر تیران با مساحت تقریبی ۹ هزار متر مربع در مرکز پهنه گسترده پارک ملی قمیشلو (وسعت ۸۶ هزار هکتار) واقع شده است. قدمت ساخت قلعه به ۱۴۰الی ۱۶۰ سال قبل بر می‌گردد. مسعود میرزا ملقب به ظل السلطان پسر ارشد ناصرالدین شاه قاجار حاکم استان‌های مرکزی ایران از جمله اصفهان، یزد، چهار محال و بختیاری و غیره جهت گذراندن ...ادامه مطلب ماه‌های گرم سال در یک منطقه خوش آب و هوا دستور ساخت این قلعه را در قمیشلو می‌دهد.(قمیشلو نام ترکی است و به معنای مکان رویش فراوان نی و یا نیزار است.) قلعه در کنار قلعه صفوی و مخروبه حیدر بنا شده است و دارای بخش‌های مختلفی از جمله شاه نشین، حرمسرا، بارعام، مطبخ، اصطبل، شربت خانه، محل اسکان تفنگچی ها، محل اسکان رعایا و باغبانان و باغ بزرگی در سمت شرقی قلعه می‌باشد. قلعه دارای چهار درب جنوبی، شمالی، غربی و شرقی است که درب جنوبی مخصوص شاهزاده و حرمسرا، درب شرقی مربوط به باغ بزرگ، درب شمالی مربوط به رعایا و باغبانان و درب غربی مربوط به سواره نظام و چوپانان بوده است.
ظل السلطان هر ساله ماه‌های خرداد، تیر، مرداد تا نیمه‌های شهریور را در این قلعه می‌گذرانده و از همان جا به ترتیب دادن امور نیز می‌پرداخته است و در این مکان بیشتر به تفریح و شکار آهو، پازن، قوچ و میش می‌پرداخته است. این قلعه پس از او به فرزندان او (اکبر میرزا و اصغر میرزا) رسید و آنها نیز تغییراتی در آن داده یا بر آن افزودند. قلعه قمیشلو بنایی تاریخی در شکارگاه منطقه حفاظت شده قمیشلو در حدود 23 کیلومتری جنوب غربی شهر شاهین شهر واقع شده است.
«قلعه قمیشلو» تاریخی کهن در مخروبه‌های تیران و کرون
«قلعه قمیشلو» تاریخی کهن در مخروبه‌های تیران و کرون
«قلعه قمیشلو» تاریخی کهن در مخروبه‌های تیران و کرون
«قلعه قمیشلو» تاریخی کهن در مخروبه‌های تیران و کرون

قلعه تاریخی قمیشلو


قلعه تاریخی قمیشلو در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهر تیران با مساحت تقریبی ۹ هزار متر مربع در مرکز پهنه گسترده پارک ملی قمیشلو (وسعت ۸۶ هزار هکتار) واقع شده است.

قدمت ساخت قلعه به ۱۴۰الی ۱۶۰ سال قبل بر می‌گردد.
قلعه در کنار قلعه صفوی و مخروبه حیدر بنا شده است و دارای بخش‌های مختلفی از جمله شاه نشین – حرمسرا – بارعام – مطبخ – اصطبل – شربت خانه – محل اسکان تفنگچی‌ها – محل اسکان رعایا و باغبانان و باغ بزرگی در سمت شرقی قلعه می‌باشد.
قلعه دارای چهار درب جنوبی – شمالی – غربی و شرقی است ...ادامه مطلب که درب جنوبی مخصوص شاهزاده و حرمسرا، درب شرقی مربوط به باغ بزرگ – درب شمالی مربوط به رعایا و باغبانان و درب غربی مربوط به سواره نظام و چوپانان بوده است.
این قلعه پس از او به فرزندان او ( اکبر میرزا و اصغر میرزا ) رسید و آنها نیز تغییراتی در آن داده یا بر آن افزودند.
قلعه قمیشلو بتایی تاریخی در شکارگاه منطقه حفاظت شده قمیشلو در حدود ۲۳ کیلومتری جنوب غربی شهر شاهین شهر واقع شده است. به استناد کتاب خاطرات ظل السلطان بخشی از بناهایی است که به دستور وی در این منطقه خوش آب و هوا جهت ییلاق و شکار بنا شده و بعد از وی نیز توسط پسرش صارم الدوله مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این قلعه در زمینی به مساحت۹۰۰۰ مترمربع توسط چندین حصار و برج محصورگردیده است و مشتمل بر حیاط خلوت ها، اصطبل ها، انبار، محل استقرار نگهبانی و خدمه، حمام و فضاهای متعدد که شامل ۲ حیاط خلوت و ساختمان اندرونی و بیرونی می‌باشد

قلعه تاریخی قمیشلو
قلعه تاریخی قمیشلو
قلعه تاریخی قمیشلو
قلعه تاریخی قمیشلو

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.