1 3

آب و هوا

آب و هوای کنونی

بارش سبک باران
12°
بارش سبک باران
رطوبت: 92%
بیشینه: 11°
کمینه: 10°

پنجشنبه(6 آبان)
ابری
ابری
بیشینه: 14°
کمینه: 13°
جمعه(7 آبان)
ابری
ابری
بیشینه: 16°
کمینه: 15°
شنبه(8 آبان)
بارش باران
بارش باران
بیشینه: 16°
کمینه: 14°
یکشنبه(9 آبان)
صاف
صاف
بیشینه: 17°
کمینه: 14°

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
مساحت : 622
جمعیت : 48091
شهرستان ماسال جزو منطق بکر گردشگری شمال ایران میاشد.این شهرستان دارای ۲ بخش و ۴ دهستان است.
وجه تسمیه:
وجه تسمیه ماسال دقیقاً معلوم نیست اما بعضی اعتقاد دارند از ترکیب “مازال ” یا ” مس ال ” است که به معنای کوهواره ، کوه مانند و منسوب به کوه می‌باشد و بعضی نظرات دیگری در این باره دارند ولی اهل تحقیق همه‌ی این نظریه‌ها را رد می‌کنند و بر این باورند که هنوز وجه تسمیه ماسال بروشنی معلوم نشده است . این شهرستان در گذشته یکی از بخشهای شهرستان ...مشاهده کامل متن تالش محسوب می‌شد که در سال ۱۳۷۶ مستقل شد و دارای دو بخش مرکزی و بخش شاندرمن و دوشهر ماسال و بازارجمعه و چهار دهستان طاسکوه، کوچکام ، شیخ نشین و شاندرمن است . شهرستان ماسال دارای سابقه تاریخی کهنی است.
و اماکن تاریخی این شهرستان مانند خرابه‌های شهرگاه و خون و نوآشه در نواحی ییلاقی و گورستانهای قدیمی که حکایت از تاریخ کهن این شهرستان دارند، با بررسی و کاوشهای باستان شناسی می‌توان به قدمت تاریخی این شهرستان و گذشته آن دست یافت.
موقعیت جغرافیایی شهرستان ماسال:
شهرستان ماسال با مساحت ۶۲۲ کیلومتر مربع و ارتفاع ۸۴ متر بالاتر از سطح دریا ، دومین شهرستان مرتفع استان گیلان پس از رودبار محسوب میگردد . ماسال از شمال به رضوانشهر ، از غرب و جنوب غربی به خلخال ، از شرق به فومن و صومعه سرا محدود میگردد . این شهر با مرکز استان ۴۵ کیلومتر ، با شهرستان تالش ۶۰ کیلومتر و با شهرستان صومعه سرا ۲۴ کیلومتر فاصله دارد.
شهر ماسال در کنار رودخانه خالکایی واقع ، که این رودخانه از قله مرتفع شاه معلم سرچشمه می‌گیرد پس از طی ۴۰ کیلومتر از داخل شهر ماسال عبور می‌نماید . شایان ذکر است شهر بازار جمعه نیز در کنار رودخانه مرغک شاندرمن واقع شده است ، این رودخانه نیز از داخل شهر بازارجمعه یعنی مرکز شهر شاندرمن عبور می‌نماید .
این شهرستان دارای محدوده‌های کوهپایه ای ، جنگلی و مرتعی می‌باشد . آب و هوای آن در ناحیه جلگه ای ، مرطوب و در ناحیه کوهستانی ، نیمه مرطوب کوهستانی است
جنگلها و مراتع
جنگلهای ماسال ، ترسیم خارق العاده ای از هنر نقاش ازل است ، درختان خود رو وحشی و سر به فلک کشیده و تناور بلوط و توسکا ، راشستانهای زیبا و بی بدیل و مراتعی سر سبز و خرم با تنوع نا متناهی پوشش گیاهی و جانوری و مناطق بکر در ارتفاعات چشم هر بیننده ای را خیره می‌گرداند .جنگلهای ماسال و شاندرمن – خالق زیباترین غزل و ترنم سکر آور پنجه‌های هنر آفرین الهی طبیعت در این سرزمین است . حرکت شاخه‌های درختان تناور “راش” ،” بلوط” و ” آزاد” در نیایش و قنوتی روحانی انسان هوشمند و اندیشمند را تا بارگاه قدس الهی می‌کشاند
اما افسوس در دو دهه اخیر با دستان طماع و حریص شاهد مرگ نا بهنگام آن بوده ایم. در بهره برداری از جنگل بطریق بسیار غیر علمی و اصولی – با قطع یک درخت – گاه صدها درخت جوان و نهال قد بر افراشته بر خاک می‌افتد و باعث مرگ و نابودی آن شده است
این جنگلها از ارتفاعات اورما حد فاصل پونل رضوانشهر ، تنیان و آلیان ( حد فاصل صومعه سرا و فومن ) امتداد دارد ، و مانند قوسی ماسال و شاندرمن را از شمال غربی تا جنوب شرقی در محاصره دارند
رودها و چشمه‌ها در این شهرستان دو رود عمده به نامهای خالکایی ماسال و رود مرغک شاندرمن جریان دارند .
رودخانه خالکایی ماسال از قله مرتفع شاه معلم سرچشمه می‌گیرد و پس از طی ۴۰ کیلومتر از داخل شهر ماسال عبور می‌نماید . استعداد این رودخانه در جهت گردشگری و نقش جذب توریست می‌تواند از اهمیت به سزایی برخوردار باشد .
رود مرغک شاندرمن نیز پس از سرچشمه گرفتن ار ارتفاعات کوههای تالش در لچور پس از اتصال به رودهای النزه و سیفی ، رودخانه مرغک را تشکیل داده و پس از گذر از ضیابر به تالاب انزلی می‌ریزد.
گویش:
گویش تالشی را باید از جمله گویش‌های اصیل ایرانی دانست که به گروه شمال غربی زبان‌های ایرانی تعلق دارد و بزعم بعضی صاحب نظران زبان شناس ، زبان تالشی جزو زبان پهلوی اشکانی است .
زبان تالشی نیاز به تحقیق بیشتری دارد پس از گذشت هزاران سال هنوز هم در لابه لای جملات و عبارات آن ، واژه هایی را می‌توان یافت که هر یک یادگار و نشانه ای از زبان‌های کهن ایران باستان است .
زبان تالشی ، این یادگار ارزشمند ایران باستان ، فزون‌تر از هزار سال است که از یورش و هجوم زبان‌های بیگانه تازی ، ترک و مغول دور مانده و خود را به صورت گویشی اصیل محفوظ داشته است . بی شک این زبان در گذشته‌های دور ، تنها در این سرزمین متداول نبوده ، بلکه در بیشتر مناطق بویژه در شمال ایران گسترش داشته با این تفاوت که در هر منطقه گویش آن ، با آوایی مخصوص تلفظ می‌شده است.
کشاورزی ، دامپروری، صنعت و معدن
شهرستان ماسال با دارا بودن ۷۲۵۰ هکتار اراضی شالیزاری و ۴۵۹ هکتار اراضی باغی از نظر کشاورزی و تنوع محصول از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا مستعد بودن خاک سبب شده است که انواع محصولات باغی و زراعی در شهرستان کشت گردد . که مهمترین محصول این شهرستان برنج – باقلا – مرکبات – گوجه سبز – سبزیجات و غیره می‌باشد . در ضمن مردم این منطقه پس از برداشت برنج به کشت دوم تمایل زیادی داشته و محصولاتی چون شبدر و … جهت تمکن اقتصادی کشت می‌نمایند. ضمناً در شهر ماسال بازار هفتگی در روز شنبه و در بخش شاندرمن روز پنج شنبه برگزار می‌گردد که دارای رونق فراوان است .
علاوه بر کشاورزی ، دامداری شهرستان با دارا بودن بیش از ۲۵۰ هزار واحد دامی سنگین و سبک یکی از مهمترین تولید کنندگان فرآورده‌های دامی از جمله گوشت قرمز – گوشت مرغ- پنیر – کره – شیر – لر ( ماده غذای بسیار خوشمزه و پر کالری که ترکیبی از شیر و آب پنیر می‌باشد ) ، ماست و پشم و پوست و … که در سطح استان از شهرت خوبی برخورداراست ، می‌باشد . همچنین پرورش زنبور عسل در شهرستان ماسال رایج و عسل طبیعی این شهرستان نیز معروف است .
صنعت شهرستان ماسال تا کنون بدلیل نبودن مکان مناسب از رونق خوبی برخوردار نبوده است و یکی دیگر از عوامل عدم توجه به صنعت بن بست واقع بودن این شهرستان می‌باشد . خوشبختانه در سالهای اخیر با راه اندازی شهرک صنعتی بخش صنعت نیز در حال رونق و توسعه می‌باشد و انتظار می‌رود در آینده نزدیک با راه اندازی شهرک صنعتی دوم تحولی در صنعت شهرستان صورت گیرد .
شهرک دامپروری شهرستان ماسال : بمنظور ایجاد واحدهای صنعتی دامپروری فاز اول ، مجتمع دامپروری شهرستان ماسال در زمینی بمساحت ۲۶ هکتار در روستای چماچار شاندرمن در دست اجرا می‌باشد . در این مجتمع ۲۰ واحد دامپروری شیری ۳۰ رأسی با ظرفیت ۶۰۰ رأس اجرا خواهد شد . علاوه بر اشتغال یکصد نفر، سالانه مقدار۴۹۳۰ تن شیر و ۶۷ تن گوشت به ارززش بیست و یک میلیارد و ششصد و ده میلیون تومان تولید خواهد شد .
منبع :http://www.karkan.ir/
http://www.masalian.blogfa.com/post-23.aspx
http://gtalk.ir/thread179262.html

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری ماسال

پارک ساحلی ماسال

پارک ساحلی ماس...

پارک ساحلی ماسال مکانی تفریحی است که در کنار رودخانه خالکایی قرار دارد ایده این پارک برای اولین بار در سال 1357 توسط اعضای شورای شهر وقت طرحی پیشنهاد شد که قرار بود پارکی تفریحی- گردشگری عظیم در ماسال ایجاد شود و در نظر داشتند تا در نوار ساحلی تغییراتی ایجاد نموده و با ایجاد دیوار بتون...

اطلاعات | نقشه | مسیر
ییلاق اولسبلنگاه ( ییلاقات ماسال )

ییلاق اولسبلنگ...

دهکده ییلاقی اُلَسَبِلَنگاه در ماسال گیلان قرار دارد، این منطقه بسیار زیبا در فاصله حدود 25 کیلومتری شمال غرب این شهرستان و در ارتفاعات کوه‌های تالش قرار دارد. ییلاق اولسبلنگاه از ییلاقات میان کوهی و پر جمعیت است و ساختمان‌های مسکونی زیادی با اسکلت چوبی دارا می‌باشد. اغلب ساکنین منطق...

اطلاعات | نقشه | مسیر
غار آویشو

غار آویشو

غار آویشو در منطقه‌ی کوهستانی آویشو در 37 کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن قرار دارد. از لحاظ زمین شناختی این غار آهکی جزو اشکال کار دستی در سنگ‌های کربناته به شمار می‌رود در اثر عملکرد آب‌های جاری بر روی این سنگها در مدت زمان بسیار طولانی شکل گرفته است و در ارتفاع یک هزار و ۳۰۰ متری ا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
امامزاده شفیع

امامزاده شفیع

این بقعه‌ی متبرکه در روستای امامزاده شفیع شاندرمن قرار دارد. به اعتقاد اهالی، وی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) می باشد. اینطور گفته شده که که ایشان از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشند که در سده دهم و یازدهم هجری زندگی می‌کردند. بنای بقعه که مساحتی حدود صد و هشتاد متر مربع دارد از آجر...

اطلاعات | نقشه | مسیر
غار آویشوی

غار آویشوی

غار آویشوی در منطقه آویشوی در فاصله چهل کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن شهرستان ماسال قرار دارد. این غار گردشگران را متحیر می‌کند و یکی از پدیده‌های بی‌نظیر استان گیلان می‌باشد. غار آهکی آویشوی از لحاظ زمین شناختی جزو اشکال کار دستی در سنگهای کربناته محسوب می‌شود و در اثر عملکرد آب‌های...

اطلاعات | نقشه | مسیر

بهشت گم شده گیلان

در دل جاذبه‌های سرسبز گیلان، شهری جا خوش کرده که به بهشت گمشده گیلان معروف شده است. شهری به نام ماسال (‎ ۵۵ کیلومتری رشت) که تماشای آن حتی برای کسانی که سالها در این منطقه زندگی کرده ان هم تازگی دارد.
ماسال به دلیل داشتن آب و هوایی معتدل جنگل ها، مراتع و ییلاق‌های با شکوهی دارد و به همین دلیل یکی از اصلی‌ترین مناطق گردشگری گیلان به شمار می‌رود.
اما این شهر سرسبز جاذبه‌های تاریخی زیادی هم دارد که قلعه کول، شهرگاه، گورستان دوره اشکانیان در اسبه ریسه، دره خون، منطقه باستانی خندیله پشت، منطقه ...ادامه مطلب ییلاقی درآ، النزه و ساختمان قدیمی خاندان رحیمی در بیتم شاندرمن و ... بخشی از آنها هستند.
در ماسال حدود ۱۷ غار شناسایی شده که بزرگترین و مهمترین آنها غار آویشو است.
«پارک ساحلی ماسال» هم در کنار رودخانه خالکایی قرار دارد و جای مناسبی است که می‌توانید در آن یک روز تفریحی را همراه با خانواده داشته باشید.
بهشت گم شده گیلان
بهشت گم شده گیلان
بهشت گم شده گیلان
بهشت گم شده گیلان

آشنایی با جنگلهای کولو پیره سو

مکانی بکر در دل جنگلهای هیرکانی شاندرمن می‌باشد . درگذشته در این مکان قلعه ای بوده ولی امروزه اثری از آن نیست تنها بقعه ای باقی مانده که سیدی در آن مدفون است و روستاییان این منطقه ارادت خاصی به این سید دارند،
در فصل ییلاق و قشلاق (گیریه و گیلون) وسایل سفر خود را در این بقعه که ساختمانی گلی دارد به امانت میگذارند مسیررسیدن به این مکان حدود دویست مترپیاده راه دارد برای دسترسی به این مکان باید از شاندرمن،اولم،جاده ییلاقی استه سر عبور کرد و مسیردیگری نیز هست که باید از رضوانشهر،پونل،اورما ملال به ...ادامه مطلب این مکان رسید، ‎البته مسیر اول راحت‌تر و قابل دسترسی‌تر می‌باشد، نصف مسیر آسفالت و بقیه آن خاکی می‌باشد.
منبع:http://nasirmahaleh.persianblog.ir/
آشنایی با جنگلهای کولو پیره سو
آشنایی با جنگلهای کولو پیره سو
آشنایی با جنگلهای کولو پیره سو

آبشار 2020 !

این آبشار زیبا که در محل برخورد دو ییلاق "کفتر خونی" و "سردوله" ماسال قرار دارد منظره ای بسیار رویایی را برای دوست داران و علاقه مندان به طبیعت رقم زده است. شاید زیبایی این آبشار و البته درخت زیبا و رویایی که در کنار آن قرار دارد خیلی از طبیعت دوستان را بر آن وادارد تا راه نسبتا طولاتی را تا این منطقه بسیار خوشآب و هوا طی نمایند تا ضمن یک کوهنوردی جالب از این جاذبه‌ی بکر لذت ببرند.
نام این آبشار "آرَه چمه" بوده اما بومیان این ییلاق آن را با نام آبشار "2020" نیز می‌شناسد و برای نامگذاری به آن دلایل جالبی نیز دارند.
به گفته‌ی برخی از این افراد ارتفاع این آبشار از سطح شهر ماسال 2020 متر بوده و البته جالبتر از آن ارتفاع آبشار نیز 20متر و 20 سانتیمتر مربع بوده و دلیل سوم اینکه آب و هوای آن "20" است.
علاقه مندان و دوست داران طبیعت برای دیدن این جاذبه‌ی زیبا باید پس از گذراندن مسافت 45 کیلومتری از شهر ماسال به سمت ییلاقات ماسال به ییلاق "خاک مندان" رفته و سپس مسافتی حدود 10 کیلومتر دیگر را طی نموده که پس از آن دیگر قادر به رانندگی نخواهند بود و یک ساعت پیاده روی را به دنبال خواهند داشت.
منبع: از سایت ماسال فردا MasaleFarda.ir
آبشار 2020 !
آبشار 2020 !

!##!غار آویشوی!##! ماسال گردشگران را متحیر می‌کند

یکی از پدیده‌های زیبا که در نوع خود در استان گیلان بی نظیر است "غار آویشوی " واقع در منطقه ای به همین نام در 40 کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن شهرستان ماسال است.
در شهرستان ماسال بیش از 17 غار بزرگ و کوچک وجود دارد که بزرگترین آنها غار " آویشو" است که در ارتفاع یک هزار و 300 متری از سطح دریا و بین مناطقی همچون " تائی بنه"، "انده چو" و" خماسون " در بستر دره ای کم آب قرار دارد.
"غار آویشوی " بیش از 75 میلیون سال قدمت دارد.
در این غارهفت آبشار و شمار زیادی قندیل وجود دارد و در صورت برنامه ...ادامه مطلب ریزی می‌توان طبیعت گردان زیادی را به منطقه جذب کرد.
این غار از بی نظیرترین غارهای کشور است که در دل جنگلهای شهرستان ماسال قرار دارد و قندیلهای گوناگون و آبشارهای زیبای آن می‌تواند هر بیننده ای را مجذوب خود کند.
!##!غار آویشوی!##! ماسال گردشگران را متحیر می‌کند
!##!غار آویشوی!##! ماسال گردشگران را متحیر می‌کند

ماسال زیبا

شهرستان ماسال دو بخش مرکزی و شاندرمن دارد که هر دو آنها طبیعتی دست نخورده به شمار می‌آیند. در شهرستان ماسال بیش از 17 غار بزرگ و کوچک وجود دارد که بزرگترین آنها غار آویشو است که بین مناطقی همچون تائی بنه، انده چو و خماسون در بستر دره‌ای کم آب قرار دارد. این غار شگفت انگیز که در حوزه جغرافیایی بخش شاندرمن شهرستان ماسال واقع شده و همچنین از بزرگترین غارهای گیلان و در نوع خود یکی از کم نظیرترین غارها در سطح کشور است.
در ماسال می‌توانید علاوه بر دیدن غار آویشوی، سری هم به منطقه جنگلی طاسکوه و آری ...ادامه مطلب دول، منطقه باستانی اسبه ریسه با غارها و صخره‌های بلند، گردشگاه جنگلی ریزه مندان، ییلاق شالماء، چسلی، بیلگاه دون، اسپی دشت، دشت النزه و ویرگاه، خندیله پشت، مارجونه، رشته پشت و شنه راه، واشیار، اولسه بلنگاه، صی فی، نم نمه پشت، خشکه دریا، تلارگاه ملومه بند، غارآویشو، مناطق باستانی درخانه، گیله سرا و وردم بزنید و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این منطقه را از نزدیک ببینید.
زمان سفر برای بازدید از ییلاق ماسال چه فصلی از سال است؟
سفر به ییلاقات معمولا از اواسط اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و تا پایان تابستان ادامه می‌یابد. هر چند که ییلاق ماسال دارای زیبایی کم نظیری در فصل پاییز است. اما گردشگران کمتری در فصل پاییز به این منطقه سفر می‌کنند. هایپرشیا در فصل بهار، تابستان و پاییز تورهایی را برای این منطقه اجرا می‌کند.
از چه مسیری به دیدن این ییلاق برویم؟
فاصلهٔ ماسال از شهر تالش 60 کیلومتر است و با رشت از راه صومعه‌سرا 55 کیلومتر فاصله دارد. ماسال با موقعیت جلگه ای در فاصله 50 کیلومتری شمال غرب رشت و در 20 کیلومتری غرب فومن و صعومعه سرا واقع شده است. فاصله شاندرمن تا رشت 50 کیلومتر به سمت شمال غربی است. برای رفتن به غار آویشو نیز باید از رشت به سمت ماسال و سپس به سمت شاندرمن بروید و از روستاهای سیاهمرد، چالسرا و سپس از کنار بقعه درویش شاه امیر شاندرمن گذر کنید. این مسیر را می‌توان با سواری طی کرد که حدود 35 کیلومتر از شاندرمن فاصله دارد.
ماسال زیبا
ماسال زیبا
ماسال زیبا
ماسال زیبا

Madjid Babakhani

Madjid Babakhani جمعه 24 مهر 94 - 21:49

بسیارعالی

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره ماسال

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.