1 1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : ده لران
شهرستان دهلران در 220 کیلومتری جنوب شرقی ایلام قرار دارد و از شمال به شهرستان دره شهر،از شرق به شهرستان آبدانان ، از جنوب شرقی به شهرستان دزفول ، از جنوب و غرب به کشور عراق و از شمال غربی به شهرستان مهران محدود می‌شود
این منطقه که در دامنه جنوب و جنوب باختری دینار کوه قرار دارد، از قدیم الایام به ‹‹ده لران›› مشهور بوده است.
شهرستا دهلران شامل سه بخش ، مرکزی ، زرین آباد و موسیان ، شش دهستان شامل اناران ، سیدابراهیم ، سیدناصرالدین ، دشت عباس و نهر عنبر و چهار ...مشاهده کامل متن نقطه شهری شامل دهلران ، میمه ، پهله و موسیان است .
دهلران دومین شهر استان ایلام از لحاظ جمعیت و اولین شهرستان استان از لحاظ وسعت می‌باشد که بیشترین مرز مشترک با کشور عراق را در استان دارد
این شهرستان بعد از دوران جنگ و بازسازی به صورت یک شهر توریستی در آمده است و به خاطر منابع عظیم نفت و زمین‌های وسیع و مستعد کشاورزی از اهمیت خاصی برخوردار است.
بیش‌تر آبادی‌ها در اثر جنگ تحمیلی و اشغال آن‌ها خالی از سکنه شده بود و بعداز جنگ و بازسازی دوباره اسکان یافته اند.
این شهر توسط ایل کایدخورده که از قوم لر بختیاری هستند بنا شده است و در واقع ساکنین اولیه این شهر قوم لر بوده که همچنان در آن سکونت دارند.
قدمت منطقه دهلران به هزاران سال قبل بر می‌گردد و همواره با جلگه بین النهرین در ارتباط بوده است و یکی از کانون‌های باستانی ایران به شمار می‌رفته است
کاوش هایی که در سرزمین دهلران انجام گرفته نشان می‌دهد که انسان دراین منطقه در حدود 8000 هزار سال پیش از میلاد از دونوع گونه نبات یعنی گندم و جو ومیش و بز استفاده می‌کرده است.
نژادمردم این شهرستان از اصیل‌ترین نژاد کرد هستند و قدمت آن به دوره مادها می‌رسد. ساکنان این شهرستان دارای قدی بلند و موهای مشکی و تا حدودی پوستی گندم گون و یا تیره هستند.
به سبب شرایط خاص زیست محیطی مردم دهلران بسیار بردبار و از لحاظ اقتصادی بسیار قانع هستند. در بین مردم این شهرستان می‌توان ویژگی‌های خاص جامعه عشایری چون علاقه به وطن ایمان و فداکاری، شوخ طبعی را در آنان به وضوح دید. در بسیاری از موارد با توجه به موقعیت مرزی وجغرافیایی پاسداران و نگهبانان فدارکارو از جان گذشته هستند.
در شمال شهر چشمه آبگرم معدنی وجود دارد و در جنوب دهلران چند چاه نفت کشف شده که مورد بهره برداری قرار گرفته است. همچنین در جنوبی‌ترین نواحی این شهرستان معادن شن و سنگ مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
گندم، جو، دام، محصولات دامی، قالیچه و جاجیم از صادرات این شهرستان هستند.
اقتصاد دهلران بر پایه کشاورزی، دامداری و صنایع دستی استوار است.
آب و هوای دهلران گرم است,اکثر مردم این شهرستان شیعه مذهب هستند,اهالی این شهرستان به زبان لری ،کردی، عربی صحبت می‌کنند.
مهم‌ترین شغل مردم این شهرستان دام داری است و بیش‌تر دام‌های این منطقه گوسفند و بز است .
آثار طبیعی و ملی دهلران به دلیل خصوصیات منحصر بفرد ( چشمه قیر، آب گرم، غار خفاش و تپه‌های باستانی موسیان ) و همچنین زیستگاه منحصر به‌فرد گونهٔ حمایت شده خفاش مورد حفاظت و کنترل اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام قرار گرفته‌است.
در حال حاضر دهلران علاوه بر موقعیت گردش گری دارای منابع عظیم نفت و اراضی مستعد کشاورزی است که اهمیت اقتصادی و جغرافیایی آن را دو چندان ساخته است.
منبع:
http://dehloranshora.ir
http://fa.wikipedia.org
http://www.bishehderaz.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=120
http://forum.iranhakha.com/showthread.php?tid=11198

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری دهلران

چشمه‌های آبگرم معدنی دهلران

چشمه‌های آبگرم...

چشمه‌های آبگرم دهلران از نادرترین پدیده‌های طبیعی کشور هستند. این چشمه‌ها با خواص درمانی و گوگردی در شمال و فاصله سه کیلومتری شهر دهلران بر دامنه ‏ارتفاع سیاه کوه نزدیک به غار خفاش قرار دارند.‏ با توجه به عبور جاده اصلی دهلران، اندیمشک از جنوب منطقه و همچنین واقع شدن شهر دهلران در این...

اطلاعات | نقشه | مسیر
غار خفاش

غار خفاش

غار خفاش در شهرستان دهلران قرار دارد و حدود یک کیلومتری از چشمه‌های آبگرم شهرستان دهلران فاصله دارد. این غار 255 متر طول، 30 متر عرض و 50 متر ارتفاع دارد و به خاطر زندگی میلیون‌ها خفاش در داخل آن، به غار خفاش معروف شده است. این غاردهلیزهای وسیعی دارد که عمق بعضی از قسمت‌های آن به 400 ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
تپه علی‌کش

تپه علی‌کش

تپه علی کش در شهرستان دهلران، در ۷ کیلومتری غرب شهرک موسیان، در منطقه بیات واقع شده است. وسعت تپه باستانی علی کش حدود 135 متر است و ضخامت لایه‌های باستانی آن به حدود هفت می‌رسد. تپه علی کش در نیمه جنوب غربی دشت دهلران در مجاورت مردابهای فصلی قرار دارد تپه تاریخی "علی کش" یکی از قدیمی...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کویر ابوغویر

کویر ابوغویر

منطقه بیابانی ابوغویر که به کویر ابوغویر شهرت دارد، در جنوبی‌ترین قسمت استان ایلام و در نزدیکی مرز استانی خوزستان و کشور عراق قرار دارد،این منطقه در غرب روستایی به همین نام واقع شده است. دسترسی به کویر ابوغویر از طریق جاده ارتباطی دهلران به اندیمشک، بخش "موسیان"، دهستان "دشت‌عباس"، جاد...

اطلاعات | نقشه | مسیر

ژئوتوریسم چشمه‌های گازی گنبد لران

خروج گاز از درز وشکاف هاى ساختار سطحى میدان نفتى ماماتین در جوار روستاى گنبد لران شهرستان رامهرمز یک اثر ژئوتوریسمى جذاب دیدنى و تماشایى خلق کرده است که دل هر بیننده اى را به وجد مى آورد وچشمانش را خیره مى کند. در این محل گازهاى هیدروکربورى از پیچ وخم لایه هاى چین خورده زمین گذر مى کنند،خود را به سطح زمین مى رسانند،شعله ور مى شوند،به هرسویى زبانه مى کشند وخرمنى از شعله هاى رنگین آتش داغ فروزان وخروشان را به نمایش در مى آورند .چشمه هاى گازى گنبد لران این نگین سرخ فام انگشترى سبز دشت ودمن منطقه ماماتین یکى از جاذبه هاى گردشگرى زمین شناسى کم نظیر مناطق نفت خیز جنوب ایران به حساب مى آید.
میدان نفتى ماماتین اولین منطقه خوزستان است که بعلت تراوشات متعدد سطحى مورد توجه کاوشگران اولیه نفت واقع شده است. این میدان در ۱۰ کیلومترى شمال خاورى شهرستان رامهرمز و ۱۰۰ کیلومترى شمال خاورى اهواز در بین و در امتداد محورى میدان هاى نفتى هفتکل و پارسى قرار دارد. به دلیل وجود همین چشمه‌های نفتی، ژرژبرنارد رینولدز (نماینده دارسی و فرمانده عملیات حفاری درایران) پس از ناکامی در غرب ایران (منطقه چیا سرخ) متوجه مناطق جنوب غربی ایران شد و در ماه سپتامبر۱۹۰۷ میلادی دو حلقه چاه در منطقه ماماتین حفر نمود.
سابقه تاریخى
آتش هاى جاودان محل نشت گازهاى طبیعى هستند که به طریقى آتش گرفته اند و مدتها سوخته اند و در حال حاضر آثار و بقایاى سوختگى در سنگهاى مجاور محل نشت دیده مى شود. در کیش ایرانیان باستان اینگونه آتش‌ها مقدس بوده و آنرا به زبان پهلوى اخورایشنیک مى نامیده اند. به زبان زرتشتى زوهیات به معنى آتش جاویدان جهنم خوانده شده است که محل نشت گاز به سطح زمین و به عبارتى قبلا آتش جاودان بوده است. چشمه‌های گازی گنبد لران نیز یکى از این آتش هاى جاودان مى باشد که از گذشته دور تاکنون، درحال سوختن می‌باشد. این اثر دائمى و همیشگى از یک سو به دلیل شعله هاى مشتعل و ازسوى دیگر به دلیل آنکه آثار و شواهد هیدروکربورى در سطح زمین را نشان مى دهد، یک اثر ژئوتوریسمى ارزشمند و گرانبها در ایالت زمین شناسى و زمین ساختى زاگرس به حساب مى آید که نه تنها براى زمین شناسان بلکه براى همه علاقمندان به طبیعت جذاب و دیدنى مى باشد. در زیر، این جاذبه زمین شناسى که از دیدگاه تازه ژئو توریسمى (گردشگرى زمین شناسى) داراى اهمیت ویژه اى مى باشد، معرفى مى گردد.
موقعیت جغرافیایى
چشمه هاى گازى گنبد لران در شرق شهرستان رامهرمز در فاصله تقریبى ۶ کیلومترى جنوب شرق ماماتین در کنار جاده آسفالته رامهرمز–روستاى ابوالفارس، به مختصات جغرافیایى E494843 طول شرقى و E311625 عرض شمالى واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا ۴۴۱ متر مى باشد.
ژئوتوریسم چشمه‌های گازی گنبد لران
در این محل شعله‌های رنگین آتش سوزان و فروزان همچون سیلی خروشان از دامنه هاى تپه هاى مارنى بیرون مى زند. چندین تپه که در آغوش هم خفته اند در آتشی سرخ و سوزان می‌سوزند. رنگ ویژه تپه ها، آنها را از مناظر اطراف مجزا کرده , اطراف هاله آتش، سوخته و دود زده است. سازندهاى تشکیل دهنده تپه‌ها (سازند تبخیرى گچساران و سازند مارنى میشان) در اطراف هاله سوخته و پخته شده اند به طورى که پاى فرد به راحتى در آن فرو مى رود. از کمرکش تپه‌ها تا اوج آنها زمین گرم و داغ بوده و در بخش هاى خاموش شده (گچ ترش غیر فعال) آثار و شواهد بلورهاى گوگرد به چشم مى خورد. تغییر و تبدیل تدریجى فرایند گچ ترش فعال به گچ ترش غیر فعال به طور کامل مشخص مى باشد.
ژئوتوریسم چشمه‌های گازی گنبد لران
ژئوتوریسم چشمه‌های گازی گنبد لران
ژئوتوریسم چشمه‌های گازی گنبد لران
ژئوتوریسم چشمه‌های گازی گنبد لران

پدرام پنابنده

پدرام پنابنده پنجشنبه 6 اسفند 94 - 15:34

جالبه

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره دهلران

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.