آب و هوا

توضیحات

ویرایش

شهرستان مانه و سملقان به مرکزیت شهر آشخانه از شهرستانهای خراسان رضوی است و در منتهی الیه استان خراسان با گلستان واقع شده است
وجه تسمیه شهرستان :
مانه : مانه در زبان فارسی معنای خانه و اثاث البیت را می‌دهد که احتمالاً بعلت ماندگاری عده ای در این منطقه این کلمه بر همین منطقه اطلاق شده و اقوام ماندگار معنای خانه و محل زندگیشان را از آن استنباط می‌کرده‌اند «مان» در زبان کردی نیز همان معنای ماندن را می‌دهد و احتمال قریب به یقین کسانیکه در اینجا موطن یافته اند ، کرد بوده اند . ظن دیگر آنست که چون این منطقه نقطه مرزی بین اکراد و تراکمه بوده و اکراد به نوعی نقش دفاع را در این منطقه داشته اند و همچنین وجود موانع و گردنه‌های صعب العبور علت اطلاق این واژه بر این منطقه بوده است زیرا «مان» در زبان کردی معنای مانع فارسی را نیز می‌دهد .

سملقان : سملقان بر گرفته شده از واژه اصیل فارسی سنگان می‌باشد . سمنگان در فارسی معنای سرزمین چمن و گل را می‌دهد . وجود شایعه ای در افواه عموم مبنی بر اینکه تهمینه مادر سهراب و همسر رستم قهرمان داستانهای ملی ایرانیان از این منطقه می‌باشند بر اهمیت موضوع می‌افزاید . در این باب که تهمینه و سهراب از سمنگان بوده اند هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد اما باید یادآور شد که وجود شهرهای سمنگان به تعداد زیاد در خراسان قدیم این امر را برای محققان مشکل نموده است . وجود شهرها و مناطقی با نام سمنگان در افغانستان و تاجیکستان که در قدیم جزو خراسان بزرگ بوده اند نشانگر اهمیت این شهر در نزد ایرانیان بالاخص اهل خراسان بوده است . باید بر این نکته تأکید نمود که سمنگان مورد نظر ما خاستگاه سهراب نمی‌باشد بلکه بعلت اساطیری بودن ، این نام بر منطقه ما اطلاق شده و ساکنان اولیه از آریائیها اصیل بوده اند . با تسخیر ایران بدست اعراب مسلمان و تأثیر آنان بر زبان فارسی سمنگان به سمنجان تغییر یافت . در قرون اولیه اسلامی سمنجان در میان مردم متداول بوده است با نفوذ و تسلط ترکان بر ایران سمنجان به سملقان تغییر یافت . سملقان نیز در زبان فارسی معنای سرزمین چمن و گل سرخ را می‌دهد که با توجه به وجود دشتهای پوشیده از شقایق و لاله‌های وحشی که در قدیم الایام بمراتب بیشتر از امروز بوده بدرستی اطلاق این واژه بر این سرزمین می‌توان پی برد .
وجود منابع سرشار طبیعی در شهرستان مانه و سملقان جمعیت­های انسانی را به خود جذب نموده و باعث پرورش فرهنگ­های درخشان در منطقه شده است.
وجود آثار تاریخی از دوره ­های پیش از تاریخ تا دوره معاصر در بخش­های مختلف این شهرستان گویای استقرار مداوم بشر در این خطه است. بر اساس پژوهش‌های باستان شناسی بخش­ هایی از شهرستان مانه و سملقان برای نخستین بار در حدود هشت هزار سال پیش مسکونی شده که آثار آن را می­توان در تپه قلعه خان در دشت سملقان مشاهده کرد.
این شهرستان طی دوره هخامنشی به عنوان بخشی از شهربانی پارت مطرح بوده و طی دوره­های اشکانی و ساسانی نیز بسیار مورد توجه بوده است. پراکندگی محوطه ­های استقراری، قلعه ­های تدافعی، مراکز مذهبی و نیز کشف سکه­های دورۀ ساسانی در بخش­های مختلف شهرستان گواه این مدعی است.
شهرستان مانه و سملقان تاریخی به قدمت تاریخ زندگی انسانها دارد وجود آثار باستانی و تاریخی متعدد در شهرستان بخصوص کشف اشیاء باستانی نشانگر تمدن طولانی این شهرستان است .
شهرستان مانه و سملقان احتمالاً در تقسیمان جغرافیایی کتاب اوستا که ایران آن عهد را به شانزده سرزمین تقسیم می‌نماید جزو ولایت مورو یا مرو بوده است و هنگامیکه داریوش اول کشور هخامنشی را به بست «خشتره» یا شهر تقسیم نمود جزو ایالت پارت بوده در عهد اشکانیان بعلت خاستگاه این قوم بزرگ که از خراسان بودند مانه و سملقان اهمیت در خوری داشته است .
وجود ایلخی یا محل پرورش اسب در آشخانه کنونی و آثار و ابنیه فراوان تاریخی که همه را از عهد اشکانیان می‌دانند موید اهمیت این منطقه می‌باشد . در دوره حکومت ساسانیان مانه و سملقان جزو ولایت شرقی یکی از چهار ولایت بزرگ دوره ساسانیان بوده است .
کشف سکه هایی مربوط به دوره ساسانی در پیش قلعه موید آبادانی این منطقه در دوره ساسانی می‌باشد .
با فتح خراسان در سال 42 هجری قمری این منطقه نیز به تصرف مسلمانان درآمد آنچه که مسلم است مانه و سملقان در دوران تاریخ اسلامی منطقه شناخته شده ای بوده است ، بگونه ای که یاقوت حموی در ذکر شهرهای سه گانه ارغیان از سملقان یا سمنقان نام می‌برد که در خاور جاجرم قرار دارد . در دوره غزنویان نیز این منطقه شناخته شده بوده و در منابع از آمدن سلطان مسعود غزنوی در تعقیب مخالفتشان ذکری به میان آمده است . این امر تا دوره صفوی نیز ادامه داشته ، بگونه ای که در کتاب عالم آرای عباسی از آمدن شاه عباس اول به این منطقه یاد شده است . در عهد نادر بعلت خاستگاه او که درگز قوچان بود و همچنین لشکر کشی‌های او از مقر حکومتش یعنی کلات نادر به سمت غرب از مانه و سملقان به کرات یاد می‌شود حتی از شکست برادر او در این منطقه از کردهای ساکن در مانه و سملقان و سپس لشکر کشی شخص نادر برای جبران این شکست و عزیمت او به اینجا بطور مفصل بحث می‌شود . در دوره قاجار نیز به وفور نام مانه و سملقان در کتب تاریخی و سفرنامه‌ها آمده و سرسبزی ، خرمی و مهمانوازی اهالی این منطقه بطور مشروح یاد شده است .
در سال 1285 هجری شمسی که ایران به چهار ایالت تقسیم شد مانه و مسلقان همچنان جزو خراسان محسوب شد و در سال 1316 هجری شمسی که ایران از حیث تقسیمات به 27 قسمت تقسیم گردید خراسان و سیستان که یکی از بخشهای بیست و هفت گانه کشور بودند ، بجنورد را نیز در خود جای دادند که مانه و سملقان یکی از مناطق ولایت بجنورد محسوب گردید . در تقسیمات سالهای 1335 و 1339 هجری شمسی مانه و سملقان همچنان جزو بجنورد محسوب می‌شد . و در تقسیمات سال 1364 نیز بصورت یکی از چهار بخش شهرستان بجنورد باقی ماند اما در شهریور ماه 1380 به همت دولت و مسئولان وقت ، به شهرستان ارتقاء یافت .
شهرستان مانه و سملقان از نظر جغرافیایی به دو قسمت کوهستانی و دشتی تقسیم می­شود. بخش کوهستانی عمدتاً در جنوب و جنوب غربی شهرستان قرار گرفته و کوه­های قورخورد و حسن­بگ در این محدوده قرار می­گیرند.
در حال حاضر در شهرستان مانه و سملقان اقوام مختلفی از کرمانج ،‌کرد و ترک ،‌ترکمن ، بلوچ ، فارس ، خاوری ساکن می‌باشند که غالب بافت قومی شهرستان را کرمانجها تشکیل می‌دهند و بعد از آنها فارسها و ترکمنها دارای بیشترین جمعیت موجود هستند .
84 درصد جمعیت شهرستان را اهل تشیع و 16 درصد از اهالی شهرستان را اهل سنت هستند
بیشتر جمعیت اهل سنت شهرستان نیز از پیروان مکتب حنفی می‌باشند .
محصولات کشاورزی شهرستان پنبه مرغوب ، برنج اعلا و گندم و جو می‌باشد
منبع:
http://mr-servati.parliran.ir/index.aspx?siteid=205&pageid=2323&newsview=7436
http://nkchto.ir/?partid=2254
http://bojnourd.irib.ir/ostan/442-1390-06-31-06-59-13/8082-1390-07-03-07-18-41
http://bama.resaco.ir/bama/5/3/16.htm
http://ashkhaneh.parsiblog.com/
http://www.nkhorasan.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=b6348d58-6013-4fde-858e-fff94afbb11b

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری مانه و سملقان

معبد اسپاخو

معبد اسپاخو

معبد اسپاخو که گاه کلیسا و گاه آتشکده نیز نامیده می‌شود، منسوب به دوره ساسانی و قدیمی‌ترین بنای ثبت شده این دوره در خراسان شمالی است. این معبد در کیلومتر 115 محور بجنورد به جنگل گلستان و ۶۵ کیلومتری جاده آشخانه به گلستان؛ مرکز شهرستان مانه وسملقان بر روی تپه ای مرتفع در دامنه جنگل‌ها...

اطلاعات | نقشه | مسیر
منطقه حفاظت شده قرخود

منطقه حفاظت شد...

منطقه حفاظت شده قرخود یا قره خود با مساحت ۴۳,۷۷۸ هکتار در حوزه شهرستان مانه و سملقان در شمال غربی استان خراسان شمالی و در حاشیه رشته کوه تکلان معروف به قُرخود قرار گرفته و به علت واقع شدن در شرق پارک ملی گلستان از نظر بوم شناسی گیاهی و جانوری و داشتن شرایط زیستگاهی نادر دارای ارزش فراو...

اطلاعات | نقشه | مسیر
دریاچه و سد شیرین دره

دریاچه و سد شی...

دریاچه سد شیرین دره در 65 کیلومتری شمال غربی شهر بجنورد و در محدوده شهرستان مانه و سملقان قرار دارد. عملیات ساخت این سد در مهر ماه سال 1375 خورشیدی آغاز شد و در فروردین ماه سال 1384 به پایان رسید. سد شیرین دره از بزرگ‌ترین سدهای استان خراسان شمالی است و بر روی رودخانه شیرین دره (یکی ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای درکش

روستای درکش

روستای درکش از توابع بخش مرکزی شهرستان مانه و سملقان است و در 30 کیلومتری جنوب غربی شهر آشخانه و 70 کیلومتری شهر بجنورد قرار دارد,فاصله این روستا از جاده آسیایی (محور آزادشهر- بجنورد) حدود 2 کیلومتر است. این روستا از سطح دریا هزار و 40 متر ارتفاع دارد، از اطراف توسط کوه‌های بلند در بر گ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آبشار بیار

آبشار بیار

شهر آشخانه مرکز شهرستان مانه و سملقان در شمال غربی استان خراسان شمالی و اولین شهر ورودی استان می‌باشد ، این شهر در شرق دشت وسیع و حاصلخیز سملقان و حاشیه جاده آسیایی واقع است . آشخانه از جنوب به رشته کوههای آلاداغ و از شمال به کوه دوچنگ واز غرب به کوه قورخود و از شرق به ارتفاعات مانه ...

اطلاعات | نقشه | مسیر

برداشت پنبه از مزارع خراسان شمالی

برداشت محصول پنبه از شهرستان‌های مانه و سملقان را نشان می‌دهد که در حدود 5500 کیلومتر از اراضی را زیر کشت دارد.
به گزارش ایرنا، پیش بینی می‌شود در سال 94 این برداشت به 14 هزار و 300 تن برسد.همه ساله برداشت پنبه از سطح مزارع خراسان شمالی از اوخر مهر ماه آغاز و تا اواخرآبان ماه ادامه پیدا می‌کند.
برداشت پنبه از مزارع خراسان شمالی
برداشت پنبه از مزارع خراسان شمالی
برداشت پنبه از مزارع خراسان شمالی
برداشت پنبه از مزارع خراسان شمالی
برداشت پنبه از مزارع خراسان شمالی

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.