آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
نام قدیم : شالوس
شهرستان چالوس یکی از زیباترین، معروف‌ترین و مهم‌ترین مناطق شمالی کشور است که طبیعت زیبای آن، جاده‌ی مشهور آن و جاذبه‌های متعدد تاریخی و طبیعی آن سبب شده این منطقه مورد توجه تمام مردم داخلی و گردشگران خارجی باشد. چالوس از مناطق قدیمی استان مازندران در جلگه میانی سواحل دریای مازندران واقع شده است. نام این منطقه در گذشته‌های دور«سالوس» یا «شالوس» بود که در پیرامون آن دو شهر کوچک دیگر به نام‌های «کبیره» و«کچه» نیز وجود داشته است. بعضی از علمای جغرافیا ...مشاهده کامل متن نویس، چالوس را از آبادی‌های طبرستان دانسته اند. محمد بن اویس – از امرای دوره تسلط خلفای عرب – به دستور خلیفه معتصم به حکم رانی چالوس منصوب شد. محمد بن اویس خود در«رویان» (قسمتی از طبرستان) استقرار یافت و پسرش احمد را به حکومت چالوس گمارد. شهرستان چالوس در زمان حمله امیر تیمور تخریب شد و سپس تا قرن‌های متمادی به صورت روستایی کوچک درآمد. در دهه اول قرن حاضر(1310) با پشتیبانی دولت وقت آرام آرام سازمان یافته و امروزه به شهری زیبا با امکانات فراوان جهانگردی تبدیل شده است.
این شهرستان از شمال به دریای مازندران، از جنوب به رشته کوه البرز، از خاور به نوشهر و از باختر به تنکابن محدود می‌شود . با این که چالوس درمنطقه ای جلگه ای قرار دارد، در جنوب آن کوه‌های پوشیده از جنگل «فشکور» و «تجک» دیده می‌شوند.
چالوس یک منطقه‌ی توریستی- کشاورزی است. آب کشاورزی شهرستان چالوس از رودها و چشمه‌ها تأمین می‌شود و محصولات مهم آن برنج و مرکبات است که صادرات این منطقه را تشکیل می‌دهند. دیدنی‌های متعددی در سرتاسر شهرستان چالوس پراکنده شده‌است. آبشاراکاپل در جنگل‌های سردی چال کلاردشت، آبشارهریچان در روستای هریچان – نزدیک گردنه هزارچم، پارک جنگلی چالوس در کیلومتر 7 جاده چالوس – تهران، پارک جنگلی نمک آبرود در چالوس، دریاچه ولشت در جنوب باختری چالوس و منطقه کلاردشت، دریاچه سد دریوک در روبه‌روی دره ولی آباد هزارچم، کلارتپه در چالوس، مرداب کندوچال در میان جنگل فی ین چالوس و ده‌ها عارضه طبیعی دیگر تنها بخشی از چشم اندازهای زیبای این منطقه را تشکیل می‌دهد.
پل چالوس‌بر روی رودخانه چالوس، پل سرخ رود بر روی رودخانه هراز، کاخ اجابت در روستای اجابت از بخش کلاردشت و کاخ چای‌خوران در چالوس نیز از جمله مکان‌های تاریخی این منطقه هستند که نشان از اهمیت و قدمت تاریخی این منطقه دارند.
چالوس در تمام فصول سال پذیرای مسافران بی شماری از سرتاسر کشور است ولی در تابستان و بهار مهمانان این خطه به اوج خود می‌رسند.
تاریخ قدیمی‌ترین ساکنین این شهرستان در کلاردشت به هزاره دو قبل از میلاد می‌رسد. گویش اصلی و غالب ساکنین این شهرستان گیلگی کلاردستاقی است. هوای چالوس مانند دیگر نقاط مازندران و گیلان متغیر و مرطوب بوده ومیزان دمای هوا در تابستان ‪ ۲۵تا‪ ۳۶و در زمستان ۵ تا ۱۲ درجه سانتیگراد متغیر بوده و به همین دلیل دمای هوای این شهرستان نه زیاد گرم و نه زیاد سرد می‌باشد. ارتفاعات چالوس غالبا پوشیده ازبرف بوده و سرمای بهمن ماه ازدیگرماه‌های سال درچالوس بیشتر و گرمای تیرماه تا نیمه اول مرداد ازدیگر ماه‌ها بیشتر است. جاذبه‌های مهم گردشگری این شهر کاخ چایخواران، کاخ اجابیت، دریاچه ولشت، منطقه ییلاقی کلاردشت، پارک جنگلی فین، تله‌کابین نمک آبرود و هتل استقلال خزر می‌باشد.
منبع :http://shshchaloos.ir/
http://www.iauc.ac.ir/tabid/324/Default.aspx
http://kiaheyrati.blogfa.com/
http://chaloosiha.blogfa.com/

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری چالوس

پارک جنگلی چالوس

پارک جنگلی چال...

پارک جنگلی فین یا پارک جنگلی چالوس در قسمت جنوب شهر چالوس و در ۶ کیلومتری محور اصلی جاده چالوس ـ کرج بعد از پلیس راه چالوس واقع شده است که بیش از سه دهه مورد استفاده گردشگران شمالی و یا گردشگرانی که از این محور قصد عزیمت به استان‌های شمال غربی و شمال شرقی (مشهد) دارند، می‌باشد. پارک جن...

اطلاعات | نقشه | مسیر
پارک جنگلی نمک آبرود

پارک جنگلی نمک...

این پارک بیش از 200 هکتار مساحت دارد و مانند سایر پارک‌های جنگلی، درختان خودرو و انبوهی را در خود جای داده است گونه‌های مختلف گیاهان شمشاد، توسکا، ملچ و افرا از جمله این درختان هستند که عمر درختان شمشاد ان بیش از 700 سال برآورد گردیده است. این پارک علاوه بر طبیعت بکر و وحشی و همچنین حف...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آبشار هریجان

آبشار هریجان

تقریبا تمام فرعی‌های جاده چالوس، هرکدام به منطقه‌ای دیدنی و بکر منتهی می‌شوند که یکی از این مناطق دیدنی، روستای «هریجان» است. هریجان روستای زیبا و سرسبزی است که در بخش کلاردشت و شهرستان چالوس قرار دارد. هریجان یکی از مناطق خوش آب و هوای منطقه کلاردشت است که پایتخت نشینان با چند ساعت ران...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کاخ چای خوران

کاخ چای خوران

این کاخ که از بناهای دوره پهلوی اول است در جنوب میدان معلم چالوس و در منطقه ای موسوم به محوطه کاخ واقع شده و اکنون به عنوان مکان اداره میراث فرهنگی چالوس مورد استفاده قرار دارد . این بنا در محوطه ای به مساحت تقریبی 4000 متر مربع در یک طبقه و زیر زمین احداث شده است دو ورودی اصلی بنا در ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
شهر توریستی نمک آبرود

شهر توریستی نم...

شهر توریستی نمک آبرود که در دوازده کیلومتری غرب چالوس واقع شده قسمتی از اراضی منطقه را با وسعت تقریبی 650 هکتار در بر می‌گیرد . حد شمالی این اراضی را دریای خزر و حد جنوبی آن را ارتفاعات مدوبن ( از ارتفاعات سلسله جبال البرز ) تشکیل داده است . وجود پارک‌های جنگلی بنفشه و شمشاد در قسمت ش...

اطلاعات | نقشه | مسیر
سرپوش تنگه

سرپوش تنگه

در استان مازندران ، درست کمی قبل‌تر از پلیس راه چالوس ، یکی از مناطق گردشگری بکر و بسیار زیبای این استان به نام " جنگل سرپوش تنگه " قرار دارد. این جنگل دارای درختان انبوه و در هم تنیده ای می‌باشد ، به گونه ای که اگر در اواسط روز و یا ظهر به این جنگل وارد شوید ، تاریکی کاملاً قابل مشاهده...

اطلاعات

آداب و رسوم چالوس

نوروزخوانی مازندرانی

نوروزخوانی ماز...

همزمان با فرارسیدن نوروز و استشمام بوی بهار آیینی در شهرها و روستاهای مازندران اجرا می‌شود که به آن نوروز‌خوانی یا بهار خوانی یا نوروزی می‌گویند. افرادی که به آنها نوروز خوان گفته می‌شود پیش از آغاز فصل بهار به صورت دوره‌گرد به روستاها و محله‌های اطراف می‌روند و اشعاری در مدح بهار با ذک...

اطلاعات

تله کابین نمک آبرود

یکی از بخشهای مهم توریستی نمک آبرود، تله کابین است. این تله کابین که در جنوب شرقی شهرک نمک آبرود واقع شده، امکان صعود به بالای قله زیبای مدوبن را فراهم می‌کند. قله مدوبن، با داشتن امکانات پذیرایی مسافرین و همچنین اختلاف دمای حدود ۱۰ درجه سانتیگراد نسبت به پای کوه در ماههای گرم سال فضای دلنشین و خاطره انگیزی را برای گردشگران خواهد داشت. تله کابین نمک آبرود دارای ۴۲ کابین ۴ نفره می‌باشد که با سرعت ۳ متر بر ثانیه مسیر ۲۱۰۰ متری را کمتر از 15 دقیقه طی می‌کند، ارتفاع دکل تله کابین بین ۴ الی 50 متر متغیر ...ادامه مطلب است. متوسط جابجایی مسافرین در طول سال با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی منطقه و همچنین ایام تعطیل سال متفاوت است.
شروع کار تله کابین با توجه به حجم مسافران از ساعت 8 صبح الی 19 است. در روزهای تعطیل سال به دلیل تعداد زیاد مسافران ممکن است تا قبل از پایان ساعات کاری تله کابین بلیط تمام شود.
تله کابین نمک آبرود
تله کابین نمک آبرود
تله کابین نمک آبرود
تله کابین نمک آبرود

سفری به جنگل سرپوش تنگه و آبشار معروفش

کمی قبل از پلیس راه چالوس در استان مازندران. یک منطقه بکر که برای دیدن آن باید از ورودی باغ‌های خانوادگی عبور کرد.
جالب آن است که اجازه ورود به آنجا را به همه نمی‌دهند.
شاید به همین دلیل باشد که مسیر پرتردد مسافران چالوس هنوز به این نقطه باز نشده است. اینجا یک جنگل است. جنگل سرپوش تنگه.می‌گویند دلیل نام‌گذاری این جنگل وجود تنگه‌ای در آن است که درختان انبوه رویش را پوشانده‌.
این سفر یک روزه دارای یک پیاده‌روی از نوع سبک است. اما به مجرد رسیدن به صخر‌ه‌ها و مخصوصاً آبشار بلند داستان رنگ ...ادامه مطلب دیگری به خود می‌گیرد.بسیاری از گردشگران از ادامه مسیر به محض رسیدن به این آبشار و صخره سر باز می‌زنند. حضور یک حرفه‌ای که ابزار مخصوص پایین آمدن از سنگ‌های مرطوب را به همراه دارد، الزامی به نظر می‌رسد.
سفری به جنگل سرپوش تنگه و آبشار معروفش
سفری به جنگل سرپوش تنگه و آبشار معروفش
سفری به جنگل سرپوش تنگه و آبشار معروفش

آلوچه وحشی

آلوچه وحشی گیاهی است از خانواده Rosaceae،درختپه ای دارد کوتاه به ارتفاع یک تا دو متر دارای شاخه‌های متعددکه تیغ‌های فراوان دارد.برگ‌های آن بیضی کوچک و نوک تیز و یا نوک قوسی،کناره‌ی برگ‌ها دندانه ای و قوسی،روی برگ‌های تازه آن کمی کرک دار پشت برگ‌ها صاف و یا کم و بیش خزی است،ابعاد برگ ۲/۵ تا ۵ سانتیمتر و کوچکتر،دم برگ آن صاف یا خزی است و یک سانتیمتر طول دارد.گل‌های آن سفید و زودرس ،منفرد و به ندرت ۲ تایی است و ۱/۵ سانتیمتر قطر دارد که در بهار قبل از برگ‌ها ظاهر می‌شود و دم گل آن صاف یا خزی به طول یک ...ادامه مطلب سانتیمتر است.میوه آن شفت، گرد و کبود تیره متمایل به سیاهی و گرد آلود غباری است و یک ونیم تا دو سانتیمتر قطر دارد.هسته‌ی آن تخم مرغی صاف و چسبیده به گوشت میوه است و طعم آن خیلی ترش است.این درختچه در ایران ،اروپا،آسیای صغیر و قفقاز می‌روید،در ایران در مناطق مازندران،چالوس،گیلان،نوارود طالش،منجیل،اردبیل و ارسباران انتشار دارد.این میوه طبیعتی سرد و‌تر دارد.
آلوچه وحشی خارش بدن را برطرف می‌کند . آلوچه وحشی سر درد را دفع می‌کند . برای این منظور باید آب آنرا با گل بنفشه مخلوط کرده و بر پیشانی مالید . آلوچه وحشی در معالجه کم خونی ضعف و ناتوانی و خستگی جسمی مفید است . آلوچه وحشی سرشار از ویتامین C – B – A – قند و هیدرات کربن – آهن – کلسیم – فسفر – منیزیوم -پتاسیم – سدیم – منگنز می‌باشد . برگهای خشک درخت آلوچه وحشی ادرار آور و ملین و تب بر است .
آلوچه وحشی
آلوچه وحشی
آلوچه وحشی

جادوی طبیعت در !##!مرداب هسل!##!

هسل به معنی آب راکد، مردابی است که در مجاورت روستای طلاجو از توابع شهرستان چالوس در منطقه ای جنگلی به نام مشعل واقع شده که از جنوب به جنگل‌های سوته لار و منطقه کردشت، از شمال و شمال غرب به گاوسرای قدیمی مشعل و منطقه‌ی مشعل موزی و از مشرق به منطقه مشعل لات میرسد.

سابقا حجم آب آن بیشتر بوده و در بعضی از نقاط عمق آن از مرز ۱۵ متر می‌گذشت. در سال ۸۹ برای تنظیم اکوسیستم مرداب طرح تزریق آب به هسل از طرف شهرداری مطرح شد که به مرحله اجرا نرسید.

حدود ۵۰ سال قبل تعداد ۱۰ الی ۱۵ خانه وار جهت دامداری در مجاورت هسل زندگی میکردند.

هسل در گذشته‌های نه چندان دور زیستگاه لاک پشت ها، وزغ‌ها و زالوهایی بود که امروزه کمتر به چشم میخورند دلیل اصلی آن هم جاده ایست که در مجاورت مرداب هسل توسط سازمان جنگل‌ها احداث شده و مردم منطقه به خصوص در روز سیزدهم فروردین ماه هر سال که روز طبیعت است با متحمل شدن کمترین مشقت با وسیله‌ی نقلیه خود را به آنجا رسانده و الحق والانصاف با ریختن زباله هایشان خوب از خجالت طبیعت در می‌آیند.

منبع : فارس نیوز
جادوی طبیعت در !##!مرداب هسل!##!
جادوی طبیعت در !##!مرداب هسل!##!
جادوی طبیعت در !##!مرداب هسل!##!
جادوی طبیعت در !##!مرداب هسل!##!
جادوی طبیعت در !##!مرداب هسل!##!

طبیعت پاییزی مرداب هسل در چالوس

هسل به معنی آب راکد، مردابی است که در مجاورت روستای طلاجو از توابع شهرستان چالوس در منطقه ای جنگلی به نام مشعل واقع شده که از جنوب به جنگل‌های سوته لار و منطقه کردشت، از شمال و شمال غرب به گاوسرای قدیمی مشعل و منطقه‌ی مشعل موزی و از مشرق به منطقه مشعل لات میرسد. سابقا حجم آب آن بیشتر بوده و در بعضی از نقاط عمق آن از مرز ۱۵ متر میگذشت.
حدود ۵۰ سال قبل تعداد ۱۰ الی ۱۵ خانه وار جهت دامداری در مجاورت هسل زندگی میکردند. هسل در گذشته‌های نه چندان دور زیستگاه لاک پشت ها، وزغ‌ها و زالوهایی بود که امروزه کمتر به چشم میخورند
همانند این مرداب، مردابی در بخش کجور وجود دارد که به دریاچه‌ی خزر نبی معروف است با این تفاوت که دسترسی به آن بدون داشتن راهنما تقریبا غیر ممکن است.
پاییز این منطقه بسیار زیباست...
طبیعت پاییزی مرداب هسل در چالوس
طبیعت پاییزی مرداب هسل در چالوس
طبیعت پاییزی مرداب هسل در چالوس
طبیعت پاییزی مرداب هسل در چالوس
طبیعت پاییزی مرداب هسل در چالوس

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره چالوس

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.