آب و هوا

توضیحات

ویرایش
سقز از شهرستانهای استان کردستان است
این شهرستان در شمال غربی سنندج و در فاصله 198 کیلومتری آن واقع است و از شمال به بوکان و از غرب به بانه و از جنوب به منطقه تیلکو و از شرق به منطقه افشار منتهی میشود .
شهرستان سقز بر روی دو تپه طویل که رودخانه سرپوشیده ولی خان از وسط آن می‌گذرد ، بنا شده است پستی و بلندیهای داخل شهر و مناظر و چشم انداز زیبای رودخانه سیمینه رود که از کنار این شهر می‌گذرد جلوه بدیعی را به نمایش گذاشته است .
نام امروزینِ سقز از نام قوم ایرانی سکا به یادگار مانده‌است، ...مشاهده کامل متن و سکز همان ساکز است. در روزگار مادها سکاها فراوان به مرزهای ایران می‌تاختند.
به‌دنبال حملهٔ مجدّد آشور به مادها خشتریته برای پایان دادن به حملات آشور با ماننا و سکاها پیمان دوستی بست و عملاً با آشور وارد جنگ شد.
در حدود سال ۶۵۰ پ.م. پادشاهی ماد دولت بزرگی در ردیف ماننا و اورارتو و عیلام بود. بعد از سکاها کیمری‌ها (یکی دیگر از قبایل صحرانشین شمال قفقاز) به منطقهٔ شمال‌غرب ایران حمله کردند و در سر راه خود، دولت اورارتو در غرب دریاچه ارومیه و شرق آناتولی را نابود کردند.
هووخشتره، بزرگ‌ترین پادشاه ماد، در ده سال اوّلِ حکومتش موفّق شد که رابطه‌اش را با پادشاه سکاها، پروتوثیس، به اتّحاد متقابل تبدیل کند.
هووخشتره ارتشش را به دو قسمت پیاده‌نظام مجهّز به نیزه و سواره‌نظام تیرانداز (شکلی که از سکاها آموخته‌بود) تقسیم کرد و دولت نیرومندی در ماد تشکیل داد. در روزگار هووخشتره، پس از انقیاد سکاها در ماد، گروهی از سکاها را به غرب ماد کوچاندند و این سرزمین را به‌نام آنان سکزی یا ساکز خواندند که اکنون به سقز معروف است.
سقز زمستان‌هایی بسیار سرد دارد و طبق داده‌های سازمان هواشناسی یکی از سردترین نقاط شهری کشور است.
یکی از پائین‌ترین دماهای ثبت شده در این شهر 43 - درجه سانتیگراد بوده است .
به گزارش سازمان هواشناسی جمهوری اسلامی ایران شهر سقز به همراه شهر بستان آباد در استان آذربایجان شرقی که دمای 46 - درجه در آن به ثبت رسیده سرد‌ترین شهرهای ایران لقب گرفته اند
دین مردم شهرستان سقز اسلام و پیرو مذهب تسنن ” امام شافعی ” می‌باشند .
منبع:
http://kordestangasht3000.blogfa.com/post-10.aspx
http://www.saghez.gov.ir/Default.aspx?TabID=62
http://saqqezzdnweblog.blogfa.com/post/12

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری سقز

مسجد دو مناره

مسجد دو مناره

در بافت قدیم شهر سقز، در محله میان قلعه و در دامنه تپه تاریخی نارین قلعه و در خیابان امام خمینی، یکی از آثار مهم تاریخی_مذهبی قرار گرفته است. بنای مسجد طبق روایات محلی ساخت آن را به شیخ حسن مولانا آباد نسبت می‌دهند، احتمال دارد در اواخر دوره افشاریه و اوایل زندیه ساخته شده باشد. شرح ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
دژ زیویه

دژ زیویه

«دژ باستانی زیویه» بر فراز کوهی در 55 کیلومتری جنوب شرقی سقز در کردستان قرار دارد. در زبان کردی زیو به دو معنی آمده و به کار می‌رود: یک معنی آن که امروز نیز متداول است وبکار می‌رود نقره است، اما معنی دیگر آن بسیار کم استفاده می‌شود و در واقع آنچه بکار می‌رود یکی از مشتقات زیو است و آن «...

اطلاعات | نقشه | مسیر
تپه زیویه ( گنکه سوراخ)

تپه زیویه ( گن...

در 42 کیلومتری شمال شرقی شهرستان سقز، بخش زیویه، روستای زیویه تپه ای تاریخی و باستانی 3500 ساله، وجود دارد که یکی از شاهکارهای معماری بشریت در سده نهم تا ششم پیش از میلاد است . این تپه که در اصل قعله‌ای بوده که شامل سالنها ، حیاط،اتاقهای متعدد، تالار ستوندار، انبار قلعه، ورودی اصلی و پ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای ترجان

روستای ترجان

ترجان نام روستایی از توابع شهرستان سقز میباشدکه تقریبا در ۶۰ کیلومتری سقز فی ما بین سقز و بوکان قرار گرفته است.این روستا در دامنه کوه استاد مصطفی واقع گردیده و با ارتفاعات اطراف محصور شده است. آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد و خشک است. علت نام گذاری ترجان این است...

اطلاعات | نقشه | مسیر
حمام حاج صالح

حمام حاج صالح

حمام تاریخی حاج صالح در بافت قدیمی شهر سقز و در مجموعه بازار این شهر بین پله‌های ارتباطی بازار بالا و بازار پائین شهر سقز واقع شده است و به سبک اصفهانی ساخته شده و مجموعه کاملی است که تمام ویژگی‌های یک حمام را داراست. این حمام شامل بخش‌های مختلفی همچون بینه، سربینه، گرم خانه، خزینه، خل...

اطلاعات | نقشه | مسیر

آداب و رسوم سقز

عدسی با رشته

عدسی با رشته

عدسی با رشته از غذاهای محلی و خوشمزه شهرستان سقز است مواد لازم برای تهیه این غذای محلی: عدس آشی یک پیمانه رشته آشی ریز خرد شده نصف فنجان نمک,فلفل, زردچوبه ,نعناع , پونه به مقدار لازم پیاز یک عدد طرز تهیه: عدس پاک کرده را از چند ساعت قبل خیس کرده و با مقداری آب بگذارید تا پخته ...

اطلاعات

محصولات سقز

بنه

بنه

پسته وحشی (بنه)با نام علمی Pistacia Atlantica، درختی با ارتفاع ۲ تا ۷ متر است و معمولاً در کوه‌ها می‌روید و در پاییز به رنگ نارنجی خوش رنگی در می‌آید.دارای برگ‌های تک شانه ای و ۵ تا ۷ برگچه‌ی گل آذین است که در زیر گونه‌های مختلف دارای شکل‌های گوناگون می‌باشد.این گیاه تک جنسی دارای تعداد...

اطلاعات

مهم‌‌ترین محوطه باستانی شمال غرب ایران

دژ زیویه از بزرگ‌ترین و مهم‌‌ترین محوطه‌های باستانی در شمال غرب ایران است. این محوطه در ۵۵ کیلومتری جنوب‌شرقی شهرستان سقز و در شمال روستایی موسوم به همین نام قرار دارد.
موقعیت خاص طبیعی تپه زیویه در چشم‌انداز اطراف علت اصلی و اساسی برای بنای چنین دژی را مسجل و مستدل می‌نماید. به عبارت دیگر، وضعیت تپه نسبت به ارتفاعات مجاور از نظر استراتژیکی دارای اهمیت خاصی است. قسمت شمالی تپه دارای شیب نسبتاً تند و قسمت جنوبی آن نیز در اغلب بخش‌ها صخره‌ای و به‌صورت دیواره‌ای پرشیب است که دسترسی به تپه را از ...ادامه مطلب این جهات مشکل یا غیرممکن می‌سازد. تنها در جبهه‌های غربی و شرقی تپه است که از رهگذر شیبی ملایم دستیابی به قله تپه میسر است. در دامنه جنوبی و در زیر صخره‌ها به ارتفاع ۵۰ متری از زمین‌های اطراف غار نسبتاً بزرگی قرار دارد که شاید در گذشته سازندگان و معماران دژ توانسته باشند از درون تأسیسات دژ راهی به آن پیدا کنند.
اعتبار و شهرت جهانی زیویه به سال ۱۳۲۵ خورشیدی بر می‌گردد که بر اثر عوامل جوی و ریزش برف و باران قسمتی از رأس تپه تخریب گردید و آثار و اشیای مدفون در آن به‌صورت اتفاقی کشف شد، آثار کم‌نظیر و نادری که بعدها زینت‌بخش ده‌ها موزه و کلکسیون داخلی و خارجی شد، «به قول دیاکونوف، شرق شناس مشهور روسی، آثار به‌دست‌آمده از زیویه بیشتر ساخته دست صنعت‌گران محلی و مردم آن ناحیه از کردستان است و منشاء اغلب مصنوعات هنری دفینه سقز، همان ناحیه سقز است و اشیاء مزبور آثار هنری ساکنان اصلی جبال زاگرس و به‌خصوص سرزمین ماننا می‌باشند».
مهم‌‌ترین محوطه باستانی شمال غرب ایران
مهم‌‌ترین محوطه باستانی شمال غرب ایران
مهم‌‌ترین محوطه باستانی شمال غرب ایران

سفالهای با قدمت عصر آهن در گورستان مانایی

علی هژبری سرپرست هیأت کاوش در گورستان مانایی علی آباد سقز گفت: می‎توان ادعا کرد خانواری گسترده در کانی زیرین زندگی می‌کردند که به کار صنعت مشغول بوده و مردگانشان را نیز در کنار این محوطه دفن می‌کردند .
وی افزود: گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم و کاوش در گورستان مانایی علی آباد کانی زیرین به کشف یک مدال با حروف لاتین، ظروف سفالی ، ظروف مینیاتوری آیینی کوچک ،خمره ،تعدادی دستبند دو سره و..انجامید .
به گفته هژبری کانی زیرین نام چشمه ای کوچک در دامنه کوه سلطان و از منابع غنی آهن منطقه ...ادامه مطلب است که درسال 1378محوطه مجاور این کوه و چشمه توسط صابر وفایی شناسایی و در سال 1380 به ثبت آثار ملی رسید.
سرپرست گروه کاوش گورستان مانایی اظهارکرد: اولین گزارش‌های کاوش غیر مجاز در این محوطه به سال 1392باز می‌گردد که این کاوش‌ها نشان داد با گورستانی از گورهای چهار چینه سنگی و پوشش خرسنگی مواجه هستیم.
او خاطرنشان ساخت در بازدیدهایی که از منطقه شد با افزایش تعداد چاله‌های کاوشگران غیر مجاز روبرو شدیم از این رو برای حفظ حداقل باقیمانده اطلاعات، کاوش اضطراری نجات بخشی به همراهی هیأتی متشکل از کارشناسان باستان شناسی شروع شد.
این باستان شناس تصریح کرد: کاوش در این محوطه مسکونی –کارگاهی و گورستان مشخص کرد سفال‌های پیدا شده از آن متعلق به عصر آهن 2 و 3 و مربوط به دوره ماناها است .
هژبری افزود: محوطه به 3 بخش گورستان تاریخی، گورستان اسلامی، محوطه معماری شامل مسکونی و کارگاهی تقسیم می‌شود .
وی با اشاره به مشاهده 2 دوره تدفین مانایی و اسلامی دراین قبرستان گفت: در تدفین‌های اسلامی که به نظر متعلق به دوره متأخر اسلامی است یک مدال کوچک کشف شد که آثار حروف لاتین در آن نمایان بود .
به گفته وی کاوش‌ها نشان داد ساختار معماری در تدفین‌های مانایی به نحوی است که در آن تا رسیدن به ساختار طبیعی صخره زمین کنده و دیواره‌های قبر بصورت چهار چینه سنگی با قلوه سنگ‌های بزرگ ساخته شده سپس روی این گورها با سنگ‌های حجیم بسیار بزرگ پوشانده و روی آن کپه‌هایی از سنگ گذاشته شده است.
او با اشاره به برگزاری نشستی در خصوص اهمیت کاوش با اهالی منطقه اظهار داشت: با برگزاری این نشست و توجیه مردم منطقه آنها نیز تعدادی از مواد فرهنگی را که از محوطه بدست آورده بودند تحویل گروه باستان شناسی دادند.
به گفته این باستان شناس ساختار گورهای مانایی مشاهده شده در این قبرستان شباهت بسیاری با گورهای سکایی دارد.
وی خاطرنشان کرد که بررسی مقدماتی در کوه سلطان نشانه‌هایی از برداشت سنگ آهن در آن دوره را نشان می‌دهد.
گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم و کاوش در گورستان مانایی علی آباد با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد .
سفالهای با قدمت عصر آهن در گورستان مانایی
سفالهای با قدمت عصر آهن در گورستان مانایی

سوغات مریوان:
کلاش (در مناطق کردنشین یک نوع گیوه به نام کلاش تولید می‌شود . رویه این کفش از نخ پنبه ای بافته شده و زیره آن از پارچه فشرده شده ساخته می‌شود ، به همین دلیل کلاش کفشی است سبک ، نر م و قابل انعطاف و متناسب با محیط کوهستانی . تولید کلاش در اصل مختص منطقه اورامان بوده ولی اکنون در اکثر شهرهای استان تولید می‌شود .)
سوغات سنندج :
صنایع دستی :نازک کاری (تخته نرد، شطرنج و ...)
کنجد،بادام سوخته، باسلوق،نان برنجی
قالی،قالیچه،گلیم ،محصولات نساجی سننتی جولانی (جانماز،موج و..)
آلات ...ادامه مطلب موسیقی
سوغات مریوان:
کلاش (در مناطق کردنشین یک نوع گیوه به نام کلاش تولید می‌شود . رویه این کفش از نخ پنبه ای بافته شده و زیره آن از پارچه فشرده شده ساخته می‌شود ، به همین دلیل کلاش کفشی است سبک ، نر م و قابل انعطاف و متناسب با محیط کوهستانی . تولید کلاش در اصل مختص منطقه اورامان بوده ولی اکنون در اکثر شهرهای استان تولید می‌شود .)
لباس کردی محلی ( رانک و چوخه ) و لباس زنانه محلی در انواع مختلف،گزن گبین،آدامس حاصل از درخت بنه
سوغات سقز:تخمه آفتابگردان
سوغات بیجار،تخمه آفتابگردان، باسلوق،نان شیر مال ،کماج،گلیم، فرش،قالیچه
سوغات بانه:مویز سیاه

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

محمد ابراهیمی

محمد ابراهیمی ﺳﻪشنبه 17 شهریور 94 - 12:33

به به

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره سقز

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.