پین تا پین

آب و هوا

توضیحات

ویرایش

برلین یا برلن پایتخت کشور آلمان و بزرگ‌ترین شهر هم از لحاظ جمعیت و هم از لحاظ مساحت در این کشور است و در کل اتحادیه اروپا مقام دوم را دارد. برلین همچنین نام ایالتی است که این شهر در آن قرار دارد. مساحت آن ۸۹۹ کیلومتر مربع است و این شهر ۳۸ کیلومتر از شمال به جنوب و ۴۵کیلومتر از شرق به غرب امتداد یافته است. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 34 متر ثبت شده که این اختلاف ارتفاع بسیار ناچیز است. بلندترین ارتفاع (115متر) به دو تپه مصنوعی توفلسبرگ و ماگلبرگ مربوط می‌شود که هر دو از قلوه سنگ‌های برجسته ساخته شده‌اند. طبیعت دل‌انگیز این شهر آب و هوایی قاره‌ای دارد و بادهایی که از اقیانوس اطلس به این سو می‌وزد بر این شهر تاثیر گذار است.
24 درصد از مساحت شهر را جنگل‌ها و دریاچه‌های زیبا پوشانده، دره رود اسپری که از شرق تا غرب امتداد دارد و به میزان 197 کیلومتر در رودخانه‌ها و کانالهایی که قابل کشتیرانی، سهیم است.نکته قابل توجه ساختار شهری برلین است.
47درصد از زمین‌های این شهر دارای کاربری‌های متفاوت است، 8 درصد برای زیر سازه‌های ترافیکی در نظر گرفته شده و 43درصد برای فضای سبز و چشم‌اندازهای طبیعی مطرح است که از این میزان 17 درصد آن به جنگل‌ها، 12 درصد به پارک‌ها، 7درصد به اراضی کشاورزی و 7درصد به دریاچه‌ها اختصاص دارد. 20درصد فضای باز نیز بعنوان زمین‌های جان پناه جهت بلایای طبیعی در اطراف شهر قرار دارد.
بر اساس آمارهای نفوس و مسکن این شهر، جمعیت پایتخت آلمان 5/3 میلیون نفر است که با این اوصاف می‌توان برلین را بزرگترین شهر آلمان به حساب آورد. این شهر یکی از 16 ایالت‌های فدرال جمهوری آلمان محسوب می‌شود.
شهردار این شهر از موقعیتی بی نظیر برخوردار است و خدماتی دریافتی او هم سطح امکانات رئیس یک شهر یا یک نخست وزیر است. وزیران ایالتی و رئیسان محلی همانند نمایندگان مجلس سنا در مجلس فعال هستند. شهرداری برلین را می‌توان به صورت یک هسته متمرکز تصور کرد که از 23 زیرمجموعه تشکیل شده است.
در میان دو شهر پاریس از غرب و مسکو از شرق برلین در این راستا به عنوان بزرگترین شهر صنعتی محسوب می‌شود. از 5/1 میلیون شهروندی که در این شهر آماده به کار هستند؛ تقریبا 50درصد در مراکز وابسته به صنایع مختلف مشغول به کارند. 15 درصد از طریق داد و ستد روزگار می‌گذرانند؛ 13درصد در صنعت و 12درصد در ادارت دولتی فعالیت می‌کنند.
مهندسی سیستم‌های الکتریکی بزرگترین بخش صنعتی در این شهر به شمار می‌آید که 4/31درصد از نیروهای کاری را به خود اختصاص داده است. از دیگر بخش‌های بزرگ صنعتی که دستی در اقتصاد این شهر دارند می‌توان صنایع مکانیک؛ خودروسازی؛ شیمی؛ مواد غذایی و پژوهش و فن آوری را نام برد.
وحدت شرق و غرب برلین چالش‌های بزرگی را در مسائل شهری و برنامه‌ریزی‌های منطقه‌ای به وجود آورد. قبل از سال 1990 می‌توانستند برای هر منطقه در شهر برنامه‌ای را مد نظر قرار دهند و شهر بدون محدودیت اما منظم گسترش یافته بود.
بعد از اتحاد دو آلمان در حال حاضر نقشه زمینهایی که دارای کاربری است برای همه شهر مذکور به صورتی واحد وجود دارد. اکثر نقشه‌ها بر روی ساختمانهای جدید و بازسازی خانه‌های تکامل یافته متمرکز شده است. از سویی دیگر طرحهای مفید برای جلوه بخشیدن به مناظر طبیعی و دورنمای شهر در نظر گرفته شده است.
در خصوص مسائل شهرسازی پروژه‌های موجود بیشتر حول محور استقرار مجدد بناها، زیرساختهای ساختمانها، گسترش بزرگراه‌ها و توسعه مراکز صنعتی دور می‌زند.
دو شهر براندنبورگ و برلین کمکی بزرگ در خصوص پیشبرد اهدافی که به صورت نامتمرکز و اشباع شده موانع توسعه را مهار می‌کنند، برای کشور آلمان به حساب می‌آیند.
در زمینه حمل و نقل عمومی اساس سیاست شهری در راستای توسعه متروهای موجود بنا گردیده است که این امر مردم را تشویق می‌کند تا از وسایل نقلیه عمومی بیشتر استفاده کنند و این امرحفظ بیشتر منافع ملی را در پی خواهد داشت.

منبع:http://www.hamshahrionline.ir/
fa.wikipedia.org

دیوار برلین

دیوار برلین

دیوار برلین یا دیوار برلن نام دیواری به طول ۱۵۵ کیلومتر و به ارتفاع ۲ متر بود که پس از خاتمهٔ جنگ جهانی دوم و شکست حزب نازی (حزب حاکم بر آلمان) تأسیس شد. این دیوار در سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۸۹ به‌مدت ۲۸ سال شهر برلین را به دو منطقهٔ شرقی و غربی تقسیم کرده بود.این دیوار اصلی‌ترین نماد جنگ سرد...

اطلاعات | نقشه | مسیر
ستون پیروزی

ستون پیروزی

ستون پیروزی از جاذبه‌های تاریخی برلین است ، این ستون مجسمه طلایی باشکوهی بالای یک ستون بلند است که به منظور گرامیداشت پیروزی پروس در جنگ بین پروس و دانمارک بنا شد و بعدها مجسمه برنزی پیروزی به شکل زنی بالدار بر فراز ستون تعبیه شد. این ستون در میدان بزرگی قرار گرفته که چهارسوی شهر را می‌...

اطلاعات | نقشه | مسیر
دروازه براندنبورگ

دروازه براندنب...

دروازه براندنبورگ یکی از دروازه‌های قدیمی شهر برلین است. این دروازه در قسمت غربی شهر و در تقاطع دو خیابان ابرت و اونتر دن لیندن واقع شده است. از میان دروازه‌های متعدد برلین در زمان قدیم، تنها دروازه براندنبورگ باقی مانده است. دروازه براندنبورگ، درب ورودی عظیم الجثه خیابان معروف اونتر دن...

اطلاعات | نقشه | مسیر
برج برلین

برج برلین

برج برلین، دکل مخابراتی به ارتفاع ۳۶۸ متر، با کاربری دکل مخابراتی-رستوران است که در شهر برلین، آلمان مستقر می‌باشد.قطورترین قسمت برج برابر ۳۲ متر وکوچکتــرین قـــطر آن ۸متر می‌باشد. برج برلـــین پیــرامون خود از محوطه سازی برخوردار است.ساخت این مجموعه ۴ سال به طول انجامید وسرانجام در سا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
باغ‌وحش برلین

باغ‌وحش برلین

باغ‌وحش برلین با نام رسمی باغ جانورشناسی برلین قدیمی‌ترین و مشهورترین باغ‌وحش در کشور آلمان است. باغ‌وحش برلین در تاریخ ۱ اوت ۱۸۴۴ میلادی، گشایش یافت. امروزه باغ‌وحش و آکواریوم برلین، باغ‌وحشی با بیشترین گوناگونی انواع حیوانات، در جهان است. مساحت کنونی باغ‌وحش و آکواریوم برلین، در حدود...

اطلاعات | نقشه | مسیر

نماد کشور برلین

Fernsehturm یک برج تلویزیونی در مرکز برلین است. این برج در نزدیکی الکساندر است. الکساندر یک منطقه مربع شکل در منطقه مرکزی میته (Mitte) است که مرکز حمل و نقل عمومی برلین می‌باشد. برج برلین با ارتفاع ۳۶۸ متر ، بلندترین ساختار در آلمان ، و چهارمین ساختمان بلند در اروپاست. این برج تلویزیونی یکی از بهترین ... ادامه مطلب
نماد کشور برلین

باغ جانورشناسی برلین

باغ‌وحش برلین با نام رسمی باغ جانورشناسی برلین قدیمی‌ترین و مشهورترین باغ‌وحش در کشور آلمان است. باغ‌وحش برلین در تاریخ ۱ اوت ۱۸۴۴ میلادی، گشایش یافت. امروزه باغ‌وحش و آکواریوم برلین، باغ‌وحشی با بیشترین گوناگونی انواع حیوانات، در جهان است.
مساحت کنونی باغ‌وحش و آکواریوم برلین، در حدود ۳۴ هکتار است.
در ... ادامه مطلب
باغ جانورشناسی برلین

عکس‌های هوایی زیبا از شهر برلین آلمان

مساحت این شهر 899 کیلومتر مربع است و 38 کیلومتر آن از شمال به جنوب و 45 کیلومتر از شرق به غرب امتداد یافته است. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 34 متر ثبت شده که این اختلاف ارتفاع بسیار ناچیز است. بلندترین ارتفاع (115متر) به دو تپه مصنوعی توفلسبرگ و ماگلبرگ مربوط می‌شود که هر دو از قلوه سنگ‌های برجسته ساخته شده‌اند. طبیعت دل‌انگیز این شهر آب و هوایی قاره‌ای دارد و بادهایی که از اقیانوس اطلس به این سو می‌وزد بر این شهر تاثیر گذار است. ... ادامه مطلب
عکس‌های هوایی زیبا از شهر برلین آلمان

هوشمندترین شهرهای جهان / برلین

برلین نیز در این زمینه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و کارشناسان آن را چهاردهمین شهر نوآورانه جهان، هشتمین شهر سبز اروپا و هفدهمین شهر در زمینه بالا بودن کیفیت زندگی می‌دانند.
برلین با همکاری شرکت‌های BMW، Vattenfall و غیره، طرح گسترش استفاده از خودروهای هوشمند با درصد آلایندگی صفر را مورد بررسی قرار ... ادامه مطلب
هوشمندترین شهرهای جهان / برلین

جاذبه‌های گردشگری پرهزینه و شکست‌خورده/فرودگاه «برندنبرگ»

فرودگاه «برندنبرگ» برلین قرار بود دریچه جدیدی را برای سفر به آلمان باز کند. تصور می‌شد این فرودگاه جایگزین مدرنی برای فرودگاه‌های شونفلد و تگل باشد، اما با این که در ژوئن 2012 افتتاح شد، برنامه تمام پروازها با سه هفته و نیم تأخیر مواجه شد و این فرودگاه بدون استفاده باقی ماند.
این فرودگاه که قرار بود 900 میلیون پوند هزینه داشته باشد، به دلیل نقص در سیستم اطفای حریق به سرانجام نرسید و بودجه‌ای دو میلیارد و 800 میلیون پوندی را به چالش کشید. پس از این جریان هم سازندگان فرودگاه «برندنبرگ» درخواست بودجه‌ای 800 میلیون پوندی کردند و این داستان همچنان ادامه دارد. ... ادامه مطلب
جاذبه‌های گردشگری پرهزینه و شکست‌خورده/فرودگاه «برندنبرگ»

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره برلین

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید