پین تا پین

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
ایتالیا کشوری در جنوب اروپا و پایتخت آن شهر رم است. این کشور از شبه‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردِنی در دریای مدیترانه تشکیل شده است. امروزه ایتالیا کشوری توسعه یافته است و جزو گروه هشت به‌شمار می‌آید.
واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. جمعیت ایتالیا ۶۰ میلیون و ششصد هزار نفر است و ۹۱٫۶ درصد مردم آن مسیحی هستند.ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا است.
آب و هوای ایتالیا مثل سایر کشورهای مدیترانه‌ای است. تابستان‌هایش گرم ...مشاهده کامل متن و خشک است و ژوییه (تیر)، گرم‌ترین ماه سال است. شمال کشور، زمستان‌های سردی دارد که اغلب با برف همراه‌اند.
بهترین زمان سفر، بین آوریل تا ژوئن (اواسط فروردین تا اواخر خرداد) است که هوا آفتابی است، بدون این که زیادی گرم باشد.
دو کشور مستقل بسیار کوچک به نام‌های واتیکان و سان مارینو در درون خاک ایتالیا قرار دارند و یک تکه از خاک ایتالیا نیز بیرون از خاک اصلی این کشور و در سوئیس قرار دارد که کامپیونه دیتالیا نامیده می‌شود.
رم، پایتخت ایتالیا، به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاه پاپ، برای سده‌های پیاپی از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بود.
پس از فروپاشی امپراتوری روم، منطقه ایتالیا به مناطق و شهرهای خودگردان بسیاری تقسیم شده‌بود (ازجمله جمهوری ونیز و دولت کلیسا) ولی واحدهای مختلف سیاسی در منطقه ایتالیا در سال ۱۸۶۱ متحد شده و کشور کنونی ایتالیا را به‌وجود آوردند.
نکتهٔ جالب در مورد نقشهٔ کشور ایتالیا این است که نقشهٔ این کشور شبیه چکمه است.جزایر ساردنی و سیسیل در دریای مدیترانه نیز جزو ایتالیا است.کشور ایتالیا از نظر جغرافیایی به ۲۰ ناحیه تقسیم می‌شود که ۵ تا از آن‌ها دارای نوعی خودمختاری در وضع قوانین محلی می‌باشند.
ایتالیایی‌ها. گروه‌های نژادی آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی اسلاوتبار در شمال و ایتالیایی آلبانیایی‌تبار و ایتالیایی یونانی‌تبار نیز در جنوب هستند. در سال ۲۰۰۵ نزدیک به ٪۵٫۸ از جمعیت ایتالیا خارجیها بوده‌اند. ۱۱٫۴٪ کودکانی که در سال ۲۰۰۷ در ایتالیا بدنیا آمده‌اند دست‌کم یکی از والدینشان خارجی بوده‌اند. در سال ۲۰۰۷ بیشترین مهاجرت‌ها به ایتالیا به ترتیب ازاروپای شرقی(۵۲٫۰۲٪) شمال آفریقا (۱۶٫۱۷٪) آسیا (۱۶٫۰۸٪) و آمریکا لاتین (۸٫۵٪) بوده است.
عمده ایتالیایی‌ها رومی تبار هستند و زبان‌های رایج در ایتالیا هم تقریباً همگی شاخه‌هایی از زبان رومی بشمار می‌روند. با وجود اینکه زبان رسمی ایتالیا زبان ایتالیایی است اما زبان‌های پرگویشور دیگری در این کشور وجود دارند که حالتی نیمه رسمی و گاه محلی دارند. بسیاری از این زبان‌ها در معرض نابودی قرار گرفته‌اند. ایتالیایی زبان رسمی این کشور است که از سال ۱۸۶۱ تا کنون این مقام را دارد.
در این کشور حاکمیت و اکثریت با مسیحیت کاتولیک است، ولی پروتستانها، یهودیها و مسلمانان (که اکثراً مهاجر هستند) نیز در این کشور زندگی می‌کنند. ۹۱٫۶٪ جمعیت ایتالیا مسیحی و بیشتر کاتولیک هستند که یک سوم آنها (۳۶٫۸٪) عضو فعال هستند. امروزه ۸۲۵۰۰۰ نفر مسلمان در ایتالیا زندگی می‌کنند که (۱٫۴٪) جمعیت ایتالیا را تشکیل می‌دهند که از بین آنها فقط۵۰۰۰۰ نفر ملیت ایتالیایی دارند.
از جمله مهم‌ترین صنایع کشور می‌توان به صنایع فلزکاری، ماشین‌آلات، شیمیایی، وسائط نقلیه، مواد غذایی ، منسوجات و البسه، هواپیماسازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و جنگ‌افزار اشاره نمود. گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندرقند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و ... نیز مهم‌ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می‌دهند.
بر اساس محاسبه‌ای که یونسکو انجام داده، بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در کشور ایتالیا واقع شده است، کشوری کوچک که مساحتش فقط ۰/۲۵ ٪ از کل خشکی‌های جهان است.
نشانه‌های باقی‌مانده از گذشته، آثار هنری و تنوع فوق‌العاده طبیعت در شبه جزیره ایتالیا از جمله عوامل جذب توریست به این کشور می‌باشد که امروزه یکی از توریستی‌ترین کشورهای جهان بشمار می‌آید.


منبع:fa.wikipedia.org
برج کج پیزا

برج کج پیزا

پیزا؛ جالبترین و قدیمی‌ترین برج جهان با 85 متر طول و 14500 تن وزن در دوره رنسانس در شهر پیزا در ایالت توسکنی کشور ایتالیا در طول 176 سال ساخته شد. هدف ازساخت این برج، استقرار یک ساعت بزرگ بر بالای آن بود اما این بنا مدتی بعد از احداث انحراف یافت و اکنون به همان صورت باقیست. برج پیزا 55...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کلیسای سانتا ماریا دل فیوره

کلیسای سانتا م...

کلیسای جامع فلورانس به نام کلیسای سنتا ماریا دل فیوره شناخته شده است،این کلیسا، کلیسای اصلی شهر فلورانس ایتالیا می‌باشد.معماری این بنا به سبک رنسانس است و گنبدی بزرگ از آجر و به رنگ قرمز دارد که در همه دنیا نمونه آن از نظر بزرگی پیدا نمی‌شود. بسیاری از مردم هنردوست دنیا برای مشاهده این ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
ستون تراژان

ستون تراژان

ستون تراژان نام ستونی رومی واقع در شهر رم در ایتالیا است که کار ساختش در سال ۱۱۳ میلادی به پایان رسید و از سوی سنای روم و مردم به افتخار پیروزی‌های تراژان، امپراتور روم در دو نبردش علیه داسیایی‌ها در سال‌های ۱۰۲ و ۱۰۵ میلادی به او تقدیم شد. این ستون دارای نقشینه‌ای مارپیچ است که تا بالا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
معبد پانتئون

معبد پانتئون

معبد پانتئون رم به عنوان یکی از بزرگترین گنبدهای جهان جزو شگفتی‌های دنیای معماری است ، این بنا از معابد مشهور عصر آگوست است که در قرن دوم میلادی مرمت گردید و هنوز موجود است. این معبد در حدود ۱۲۵ میلادی ساخته شد. پانتئون معبدی گرد و گنبد دار است، در جلویش رواقی مستطیلی دارد که به نظر می...

اطلاعات | نقشه | مسیر
میدان ناوونا

میدان ناوونا

میدان ناوونا یا پیازا ناوونا میدان معروفی در مرکز شهر رم است. این میدان در قرن اول میلادی ساخته شده است و به عنوان میدان مسابقه و ارابه رانی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. نام سابق آن آگونا بوده که اکنون عقیده بر این است که به میدان ناوونا تغییر نام یافته است. این میدان پس از دوران باس...

اطلاعات | نقشه | مسیر
فواره تروی

فواره تروی

فواره تروی بزرگ‌ترین فواره دوران باروک در رم و یکی از معروف‌ترین آب نماهای جهان است.ارتفاع این فواره ۲۶ متر و عرض آن ۲۰ متر است.این آبنما که در محل تقاطع یک سه راه واقع شده، نقطه پایانی آکوا ورجینه امروزی است. خود آکوا ورجینه حاصل احیای آکوا ویرگو (یکی از قنات‌های باستانی رم) است که وظی...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آمفی تئاتر کولوسئوم

آمفی تئاتر کول...

کولوسئوم، یک تماشاخانه بیضی‌وار در مرکز رم در ایتالیا است. این آمفی‌تئاتر بزرگ‌ترین از نوع خود در امپراتوری روم باستان بوده است. تعداد ردیف‌های صندلی آن به تعداد پنجاه هزار می‌رسد و دارای ۸۰ در ورودی است. واژه کلوسئوم به معنی «جایگاه بزرگ» و نام دیگر آن آمفی تئاتر فلاویوسی است. ساخت کو...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کلیسای سن پیترو

کلیسای سن پیتر...

کلیسای سن پیترو در مجاورت واتیکان در مرکز شهر رم پایتخت کشور ایتالیا قرار دارد و حدود ۲۰۰ هزار متر مربع وسعت دارد.حجاری‌ها و مجسمه‌های بالای سقف کلیسای سن پیر اثر میکل آنژ هنرمند مشهور ایتالیایی است. این کلیسا که بزرگترین کلیسای جهان نیز است، محل دفن سن پیترو؛ یکی از حواریون حضرت مسیح ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

مردمی که در زمان متوقف شده اند

پومپی (Pompeii) یک شهر قدیمی در جنوب ایتالیا و در نزدیک شهر ناپل کنونی قرار داشته است. این شهر بر روی دامنه‌های کوه آتشفشانی وزوو بنا شده بود و اینک در فهرست میراث فرهنگی یونسکو وابسته به سازمان ملل متحد قرار دارد.
پومپی در دوران باستان تنها نام یک شهر نبود، بلکه نمادی از آبادانی و عمران به شمار می‌رفت. کاوشگران و باستان شناسان امروز با بررسی آثار به جای مانده از این شهر، بسیار متعجب شده اند؛ زیرا آبادانی و زیبایی این شهر و خانه‌های لوکس و پر زرق و برق آن حتی برای انسان معاصر هم می‌تواند شگفت انگیز باشد. پومپی دیدگاه پژوهندگان تاریخ را درباره‌ی پیشرفت‌های اقتصادی و معیشتی انسان‌های باستان دستخوش تحول و دگرگونی نمود. این شهر از سیستم منظم معماری، سیستم آبرسانی و لوله کشی، انشعاب آب و فاضلاب برخوردار بود، بازارها، آمفی تئاترها، باشگاه‌های ورزشی، معابد، ساختمان‌های شیک و فاخر حکومتی، دیوارهای کاشی کاری شده‌ی زیبا که سرانگشتان توانای هنرمندان امپراتوری روم باستان آنها را بنا کرده بودند، نشان دهنده‌ی زندگی مرفه و پُر نعمت اهالی شهر افسانه ای پومپی بود. پومپی برای ثروتمندان منطقه ییلاقی و نقطه گردشگری به شمار می‌رفت که ثروت‌های قابل توجه خود را به این منطقه سرازیر می‌کردند.
این منطقه از اروپا از خاک حاصلخیزی بهره مند بود، به طوری که می‌گویند مردم پومپی زمین هایشان را سه بار در سال می‌کاشتند و برداشت می‌کردند.
در سال ۶۲ میلادی در حالیکه مردم پومپی در یکی از معابد برای خدایان خود جشن گرفته بودند، ناگهان صدایی مهیب و کر کننده که منبع آن را نمی‌دانستند زمین را لرزاند، مردم با سراسیمگی و آشفتگی به درون خانه‌ها و معابد می‌گریختند، خانه‌ها یکی پس از دیگری آوار می‌شدند و بر اثر واژگون شدن چراغ‌های روغنی خانه ها، آتش بخش وسیعی از شهر را در خود فرو برده بود، لرزش‌ها تا چندین بار ادامه یافت و تمام خانه‌های شهر را ویران نمود. بسیاری از مردم شهر به درون گسل‌ها و شکاف‌های عمیق زمین افتادند و جان خود را از دست دادند. این زلزله و بی نظمی پس از آن سبب شد تا دزدها، راهزنان و متجاوزان به این شهر بروند و تا مدت‌های مدیدی پس از آن، پومپی روی آرامش را به خود ندید. با وجود حجم ویرانی ها، بسیاری از اهالی پومپی به شهر بازگشتند تا خاطره‌ی روزهای حاصلخیزی و ثروت را دوباره زنده کنند و از سال ۶۲ تا ۷۹ میلادی، یعنی به مدت ۱۷ سال آنها خرابی‌ها را دوباره ساختند و بناهای مجلل و پرزرق و برق را بار دیگر بنا کردند.
در سال ۷۹ میلادی ، ناگهان بر روی زمین پومپی شکاف‌های بزرگ و عمیقی به وجود آمد، آب‌های آرام خلیج به امواج سرکش و خروشان بزرگی تبدیل شده بودند. حیوانات و پرندگان هم بر اثر تغییر شرایط آب و هوایی مضطرب و سرگردان از سویی به سوی دیگر می‌گریختند و کنترل همه چیز از دست رفته بود. با وجود این اغلب مردم شهر پومپی در خانه‌های خود خوابیده و در حال استراحت بودند و بسیاری دیگر به امور روزمره خود اشتغال داشتند، آنها در شب پیش از چنین حادثه ای در حال عبادت الهه‌ی (Vulcanalia) خدای آتش،و کوه‌های آتشفشانی در روم باستان بودند، و پس از آن شراب خورده و تا پاسی از شب به خوشگذرانی پرداخته بودند و خواب عمیقی آنها را در خود فرو برده بود.
پس از فوران آتشفشان گروهی فرار کردند و گروه دیگر نیز بر این باور بودند که سقف سنگی خانه هایشان آنها را محفوظ خواهد داشت. اما این طور نبود گدازه‌ها و خاکستر آتشفشان وزوو آن‌ها را درون خانه هایشان مدفون کرد و بسیاری نیز بر اثر گازهای سمی و مهلک کوه آتشفشانی جان خود را از دست دادند. بنابراین شهر پومپی به دلیل فعالیت آتشفشانی کوه وزوو که ۲۸ ساعت ادامه داشت به زیر ۶ متر کوهی از مواد مذاب و خاکستر آتشفشانی رفت. حادثه آنقدر ناگهانی روی داد که همه چیز در شهر به همان حالت که در طول زندگی روزمره بود دست نخورده ماند و امروز دقیقا به همان گونه که دو هزار سال پیش بودند باقی است. گویی زمان منجمد شده است.
دانشمندان امروزه نمی‌دانند دقیقا چه تعداد از اهالی شهر در زیر خاکستر آتشفشان مدفون شده اند، علاوه بر پومپی سه شهر رومی دیگر نیز که در دامنه کوه‌های وزوو قرار گرفته بودند از صحنه روزگار محو شدند که از جمله آنها شهر هِرکولانیوم بود.
اجساد به دست آمده آنها را در حال فرار نشان می‌دهد. شهر پومپی در سال ۱۷۴۸ کشف شد و از آن پس به نقطه‌ی گردشگری پربازدیدی برای گردشگران تبدیل شده است.
وقتی شهر پومپی با گذشت زمان از زیر خاک بیرون آمد و کاوشگران شهر را کشف کردند، از دیدن نقاشی‌های روی دیوارهای به جای مانده‌ی شهر بسیار شگفت زده شدند، تصاویر رفتارهای غیر اخلاقی بر روی بسیاری از دیوارهای پومپی نقاشی شده بود.شواهد و قرائن نشان میداد که شهر پ ... ادامه مطلب
مردمی که در زمان متوقف شده اند

بانک پنیر ایتالیا

ایده‌ی سپرده گذاری پنیر به جای پول در بانک شاید بیشتر شبیه یک لطیفه‌ی ساختگی باشد که راهی به واقعیت ندارد. اما چنین چیزی در منطقه امیلیانو رومانیای کشور ایتالیا رنگ واقعیّت به خود گرفته است.
امیلیا رومانیا در شمال مرکزی ایتالیا واقع شده و مرکز آن شهر بولونیا است. این ناحیه از دو منطقه‌ی تاریخی به ... ادامه مطلب
بانک پنیر ایتالیا

تماشاخانه خونین رومی‌ها

کولوسئوم یک تماشاخانه بیضی‌وار در مرکز رم در ایتالیا است. این آمفی‌تئاتر بزرگترین از نوع خود در امپراتوری روم باستان بوده است.تعداد ردیف‌های صندلی آن به تعداد پنجاه هزار ودارای ۸۰ در ورودی است. واژه کلوسئوم به معنی «جایگاه بزرگ» نام دیگر آن آمفی تئاتر فلاویوسی است.
ساخت کولوسئوم توسط وسپاسیان (Vespasian)امپراطور ... ادامه مطلب
تماشاخانه خونین رومی‌ها

تپه کاپیتولین

پایتخت رویایی کشور چکمه شکل ایتالیا، شهر رم شهری مملو از زیبایی است.اگر میخواهید سفری به خارج از کشور و علی الخصوص به رم پایتخت ایتالیا داشته باشید.
همان‌طور که در شهر قدم می‌زنید می‌توانید مکان‌های مشهور بسیاری را ازنظر بگذرانید.
تپه کاپیتولین (Capitoline) یکی از ۷ تپه رم است که چشم‌اندازی باشکوه مشرف بر میدان فروم (Forum) دارد. فروم میدان اصلی رم باستان محسوب می‌شد.
همچنین حتما تا بالای مجموعه موزه‌های ویتوریانو (Vittoriano) بروید؛ چرا که می‌توانید تصاویر پانارومایی از پیازا ونیز (Piazza Venezia) ببینید. در پیازا ونیز مقبره سربازی مجهول‌الهویت متعلق به جنگ جهانی وجود دارد؛ درواقع موزه‌ای از اتحاد مجدد ایتالیا محسوب می‌شود و یک کافه هم دارد. ... ادامه مطلب
تپه کاپیتولین

روستای تلارو جایی برای آرامش

مانارولا شهرکی کوچک و زیبا در کنار دریاچه کومو در ایتالیا می‌باشد. این روستای رنگارنگ یکی از پنج روستای معروف در بخش معروف Cinque Terre یا "پنج سرزمین" می‌باشد. پنج سرزمین شامل پنج روستا و شهرک کوچک در کنار دریاچه ای در استان لا اسپزیا می‌شود که به دلیل قرار گرفتن از سمتی بین کوهها و سمت دیگر در کنار ... ادامه مطلب
روستای تلارو  جایی برای آرامش

اطلاعات بیشتر...