آب و هوا

توضیحات

ویرایش
یونان کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است. این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. سرزمین اصلی یونان در جنوب و شرق به وسیله دریای اژه احاطه شده و از غرب به دریای یونان نزدیک است. «یونان» نام فارسی این کشور است و این نام از ایونیا منطقه یونانی‌نشین آسیای صغیر گرفته شده است.
آب و هوای یونان به طور کلی معتدل است . کوه‌های شمالی آن دارای زمستان هایی سرد و تابستان هایی کوتاه است و درجنوب آن زمستان‌ها معتدل و تابستان‌ها ...مشاهده کامل متن گرم و خشک است. ماه جولای گرم‌ترین ماه در یونان است که دمای هوا گاهی تا بیش از ۳۸ درجه سانتی گراد نیز می‌رسد.
بهترین زمان برای سفر به یونان از اواخر آوریل تا اواسط ژوئن و از سپتامبر تا اواسط اکتبر است. ماه‌های جولای و آگوست شلوغ‌ترین زمان در این کشور است. زمستان برای برخی گردشگران که به ورزش‌های زمستانی، به خصوص اسکی علاقمند هستند، زمان مناسبی است.
یونان در محل پیوند سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده است و میراث‌دار یونان باستان، امپراتوری بیزانس و نزدیک چهار سده سلطهٔ ترکان عثمانی است.این کشور به عنوان مهد تمدن مغرب زمین و زادبوم دموکراسی، فلسفه غرب، بازی‌های المپیک، علوم سیاسی، نمایشنامه‌نویسی (شامل هر دو نوع کمدی و تراژدی) قابل توجه است.
یونان دارای تاریخی ویژه و پرحادثه و دارنده میراث فرهنگی است که به طور قابل توجهی دارای نفوذ در آفریقای شمالی و منطقه خاورمیانه است و ساختاری بنیادی برای فرهنگ اروپا و آنچه امروز به عنوان غرب خوانده می‌شود، به حساب می‌آید.
نام یونان نامی است که مردم باستانی شرق برای اشاره به یونانی‌ها به کار می‌بردند که از زبان پارسی باستان آمده و این واژه نیز از زبان یونانی و از شهر ایونیا در کناره غربی آسیای صغیر گرفته شده است. تمام ملت‌های زیر تسلط ایرانی‌ها با این نام که از واژه سانسکریت Yavana گرفته شده بود، خو گرفتند. در آغاز در دستور زبان پانینی و سپس در زبان پالی Yona و در هند و یونانی Yonaka ذکر شده است. واژه یونان هم اکنون در فارسی، ترکی، عربی، هندی، ارمنی، آرامی، مالایی و اندونزیایی به کار می‌رود.
سواحل دریای اژه یونان به طور غیرمنتظره‌ای شاهد بروز نخستین تمدن پیشرفته در اروپا بود که امروزه (تأثیرش) بخشی جدانشدنی از ساختار و فرهنگ و توسعهٔ سیاسی در غرب است.
یونان حدود ۶۰۰۰ جزیره دارد که تنها ۲۲۷ مورد آن دارای سکنه است. مالک بسیاری از این جزایر افراد ثروتمند جهان هستند.
زبان رسمی این کشور یونانی است و 99 درصد از مردم به آن سخن می‌گویند. زبان‌های انگلیسی و فرانسه نیز به دلیل توریستی بودن این کشور کم و بیش صحبت می‌شود.
توریسم نقش مهمی در اقتصاد یونان دارد. تولید ناخالص داخلی یونان 4/326میلیارد دلار است که 3/76 درصد آن در بخش خدمات تولید می‌شود.نیروی کار این کشور 49/4 میلیون نفر است که بیشتر آنها در بخش خدمات فعالند. نرخ بیکاری در آن 4/8 درصد است و نرخ تورم آن 6/2 درصد.
صادرات این کشور شامل اغذیه و تولیدات کارخانه‌ای، مواد پتروشیمی، مواد شیمیایی و منسوجات است
10 میلیون و 706 هزار و 290 نفر در یونان زندگی می‌کنند که 98 درصد از آنها مسیحی ارتودوکس هستند و 3/1درصد از آنها مسلمان. .هفت درصد از جمعیت این کشور را خارجی‌ها تشکیل می‌دهند که برای کار یا زندگی به آن جا رفته‌اند.

منبع:fa.wikipedia.org
http://www.hamshahrionline.ir/
معبد پارتنون

معبد پارتنون

معبد پارتنون ساختمان سفید و باشکوهی است که قرن‌هاست بر فراز تپه‌ای در «آکروپلیس»، در نزدیکی شهر آتنِ یونان ایستاده، در برابر آسمان آبی می‌درخشد و زیبایی‌اش را به رخ می‌کشد و با وجود باد، باران، تابش آفتاب و اتفاق‌هایی که در طول زمان باعث فرسایش این ساختمان شده‌اند، هنوز بخش‌هایی از آن ب...

اطلاعات | نقشه | مسیر
موزه باستان‌شناسی ملی آتن

موزه باستان‌شن...

موزه باستان‌شناسی ملی آتن ،موزه‌ای در آتن است که شامل تعدادی از مهم‌ترین اشیا از نقاط مهم باستانی در یونان و مناطق اطراف آن متعلق به دوران پیش از تاریخ تا عهد باستان می‌باشد. این موزه به عنوان یکی از بزرگترین موزه‌های جهان و دارای غنی‌ترین مجموعه اشیا دوران یونان باستان شناخته می‌شود. ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
موزه آکروپلیس

موزه آکروپلیس

موزه آکروپولیس بزرگ‌ترین موزه یونان و یکی از مهم‌ترین موزه‌های جهان در رابطه با آثار مربوط به تمدن یونان باستان است. موزه آکروپولیس بخش بزرگی از گنجینه و آثار باستانی مرتبط با اکتشافات مجموعه تاریخی آکروپولیس را در خود جای داده است. موزه جدید آکروپولیس در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۲۰۰۹ میلادی، اف...

اطلاعات | نقشه | مسیر
محله پلاکا

محله پلاکا

محله پلاکا در قلب تاریخی آتن ، واقع در شمال آکروپولیس قرار گرفته است. محله پلاکا محبوب گردشگران و آتنی‌ها است.این محله یک کوچه و دو کوچه نیست.قلب تاریخ آتن است و شامل چند کیلومتر خیابانهای قدیمی و تودرتوی سنگ فرش شده است.پلاکا که درست زیر پای صخره اکروپولیس قرار دارد قدیمی‌ترین بخش شهر ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آگورا

آگورا

آگورا به میدان‌های عمومی مهم در شهرهای یونان باستان گفته می‌شد، که نقش مرکزیت شهر را ایفا می‌نمود. معمولاً در اطراف هر میدانی رواق‌های اختصاصی ساخته می‌شد که قاضی‌ها در آن رواق‌ها به داوری و قضاوت می‌پرداختند.در وسط آگورا، معمولاً مراسم عمومی و مذهبی و همچنین برخی جشن‌ها برگزار می‌شد. ه...

اطلاعات | نقشه | مسیر
جزیره سانتورینی

جزیره سانتورین...

جزیره زیبای سانتورینی در یونان یکی از پرآرامش‌ترین جزایر دنیا است. بیشتر مردم یونان معتقدند سانتورینی یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین جزایر یونان است. گردشگران بسیاری برای بازدید از دیدنی‌های متنوع این جزیره به آن سفر می‌کنند. دیدن این مکان به گردشگرانی که می‌خواهند طعم واقعی یونان را حس...

اطلاعات | نقشه | مسیر

جزیره ای رویایی در یونان

جزیره ای کوچک در دودکانیسای یونان وجود دارد که با فضای آرام و معماری شگفت آورش بازدیدکنندگان را شگفت زده می‌کند. در واقع جزیره سیمی با قصرهای زیبای تالارمانند در دامنه تپه و نمای خیره کننده به دریا که از هر نقطه جزیره قابل مشاهده است یکی از چشمگیر‌ترین بنادر در جزایر یونانی را دارد.
سیمی هشتمین جزیره ... ادامه مطلب
جزیره ای رویایی در یونان

شهری عجیب روی جزیره‌ای سنگی

جزایر یونان از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور می‌باشد. یکی از جالب‌ترین و شگفت انگیز‌ترین آن‌ها جزیره پلوپونز است که در سواحل شرقی آن شهری به نام مونمواسیا ‏‎(Monemvasia) وجود دارد.
نحوه دسترسی به این شهر بی نظیر یک راه باریک به طول ۲۰۰ متر می‌باشد که ساحل لاکونیا را به آن متصل می‌کند.
ارتفاع ... ادامه مطلب
شهری عجیب روی جزیره‌ای سنگی

شهر باستانی ۲۵۰۰ ساله ای مربوط به تمدن یونان کشف شد

دانشمندان شهر باستانی ۲۵۰۰ ساله ای را در میان ویرانه‌هایی یافتند که پیش از آن توسط محققان مورد مطالعه قرار گرفته بود اما تصور می‌کردند بخشی از تپه‌های نزدیک ویرانه‌ها هستند که به آن ارتباطی ندارند.
این شهر باستانی ۲۵۰۰ ساله که در نزدیکی آتن و در میان تپه‌ها و در میان سنگ‌هایی پراکنده کشف شده است ، توسط گروهی از محققان متشکل از دانشمندان یونانی ، انگلیسی و سوئدی از دانشگاه‌های بورنموث و گوتنبرگ در حال مطالعه و بررسی‌های علمی قرار دارد .
باستان‌شناسان در این کاوش تا به حال موفق به کشف یک میدان شهری و یک شبکه خیابانی در این شهر باستانی ۲۵۰۰ ساله شده اند که بیانگر شهری بزرگ بوده است. محوطه داخل دیوار شهر به بیش از ۴۰ هکتار می‌رسید. محققان به طور تصادفی به باقی‌مانده‌های برج‌ها، دیواره‌ها و حتی دروازه‌های شهر روی قله و دامنه تپه‌های فرضی دست یافتند.
در این ممیان ویرانه‌هایی که روزی تصور می‌شد تپه‌های اطراف یک شهر ویران شده باشد، بقایای یک شهر بزرگ و بااهمیت بالا بوده و این که تا به حال نیز هیچ باستان‌شناس یا محققی موفق به کشف این شهر باستانی نشده است ، جای تعجب دارد.
بد نیست بدانید که بقایای این شهر باستانی ۲۵۰۰ ساله از روی زمین قابل مشاهده نیست و به همین دلیل تا به امروز کسی متوجه حضور این شهر نشده است.
با توجه به چین شرایطی باستان شناسان در تلاشند تا مانع از حفاری‌ها در این منطقه شوند و قرار است با استفاده از رادار قابل نفوذ به زمین، ویرانه‌های آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. آنها در دو هفته ابتدایی مطالعات خود، به کوزه‌های قدیمی و سکه‌های مربوط به ۵۰۰ سال قبل از میلاد دست یافتند.
رونق این شهر باستانی ۲۵۰۰ ساله از حدود ۳۰۰ سال قبل از میلاد متوقف شد اما احتمال می‌رود که بیش از حدود ۲۰۰ سال رونق آن بوده است و این احتمال نیز می‌رود که فتح این منطقه در جنگ روم ، باعث بیرون رانده شدن شمار زیادی از ساکنان این شهر شد.
از آن جایی که دانشمندان تاکنون اطلاعات کمی پیرامون این شهر باستانی ۲۵۰۰ ساله در این منطقه داشته‌اند، بررسی‌های بیشتر این ویرارنه‌ها، سرنخ‌هایی از دوران خشونت‌بار تاریخ یونان باستان را در اختیار محققان قرار می‌دهد. ... ادامه مطلب
شهر باستانی ۲۵۰۰ ساله ای مربوط به تمدن یونان کشف شد

ونیز کوچک

ونیز کوچک منطقه ای در بخش غربی جزیره میکونوس است . این مکان یکی از زیباترین جاهای دیدنی یونان به شمار می‌رود. ونیز کوچک در کنار دریا بوده و کاملاً نزدیک کلیسای لیدی پاراپورتیانی قرار دارد. ونیز کوچک در زبان محلی به نام آلوکانتراس شناخته می‌شود. با تور یونان سفر کنید و از دیدنی‌های یونان و مراکز تفریحی ... ادامه مطلب
ونیز کوچک

کلیسای پنج طبقه

کلیسای لیدی پاراپورتیانی از جمله آثار تاریخی بسیار قدیمی است که قدمت آن به قرن شانزدهم میلادی بازمی گردد. این کلیسا، برترین نمونه از سبک معماری سیکلادیک محسوب می‌شود که در شهر میکونوس یونان قرار دارد.. سبک معماری این کلیسا نیز منحصربفرد و بی نظیر است بطوریکه یک کلیسای اصلی بر فراز چهار کلیسای کوچکتر دیده می‌شود. این حالت، ظاهری نامتقارن به بنا می‌دهد.
این چهار کلیسا در طبقه همکف ساختمان قرار دارند. اسامی چهار کلیسای طبقه همکف عبارت است از: آگیا آناستازیا، آگیوس سوزونتاس، آگیوس افستاتیوس و آگی آنارگیری. سقف گنبد مانندی بر روی طبقه اول کلیسای اصلی دیده می‌شود. در قسمت شرقی ساختمان، راه پله ای سنگی برای رسیدن به کلیسای اصلی وجود دارد. این کلیسا یکی از جاهای دیدنی یونان و مهم‌ترین مکان‌های دیدنی اروپاست.
کلیسای لیدی پاراپورتیانی یکی از کلیساهای معروف جزیره میکونوس است. این کلیسا از این جهت که بارها سوژه عکاسی بوده نیز از شهرت خاصی در بین کلیساهای یونان برخوردار است. کلیسا به علت نمای سفیدکاری شده اش نیز شهرت دارد. عکس این کلیسا برای مدت‌های طولانی به عنوان لوگوی جزیره میکونوس محسوب می‌شد. ساختمان کلیسا، ساختمانی مورب است. اثر گذشت زمان بر چهره کلیسا، نمای تاریخی بسیار جذابی به آن داده است. با تور اروپا سفر کنید و از دیدنی‌های اروپا لذت ببرید. ... ادامه مطلب
کلیسای پنج طبقه

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره یونان

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید