1 2

توضیحات

ویرایش
زیگورات چغازنبیل در استان خوزستان، معبدی است عیلامی با 3300 سال قدمت و نخستین اثر ایرانی است که در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید.
زیگورات چغازنبیل را هرگز به اندازه اهمیت و اعتباری که دارد نشناخته ایم. عادت کرده ایم که سرآغاز تاریخمان را دوران ماد و هخامنشی بدانیم و چون از مادها جز محوطه‌های باستانی هگمتانه و چند گور دخمه و تعدادی آثار پراکنده چیز دیگری باقی نمانده، بیشتر به دوره هخامنشی متوسل می‌شویم و سرآغاز تاریخ و تمدنمان را در تخت جمشید و پاسارگرد و نقش رستم و... جست و جو می‌کنیم اما زیگورات به عنوان سترگ‌ترین اثر تمدن عیلام همچنان پابرجا ایستاده است تا بگوید که تمدن در این سرزمین، آن هم در پیشرفته‌ترین شکل خود، بسیار کهن‌تر از مادها و هخامنشیان است.
تاریخ عیلامیان که حالا بزرگ‌ترین یادگارشان در این کهن دیار، بر کنار رود در در خوزستان، باشکوه و پرصلابت سر به آسمان ساییده است، از سال 2225 پیش از میلاد آغاز می‌شود و تا 645 پیش از میلاد ادامه می‌یابد. (سلسله هخامنشی در 559 پیش از میلاد پا گرفت) آنان کشوری را در خوزستان، لرستان و کوه‌های بختیاری شکل دادند و به تدریج تا سواحل خلیج فارس پیش رفتند. با این حال پیوستگی شان با تمدن‌های بین النهرین و نیز غفلت ما ایرانیان در مطالعه تاریخ پیش از آریایی ها، موجب شده است که تاریخ عیلام بیشتر در تداوم تاریخ بین النهرین مطالعه شود.
زیگورات، ...مشاهده کامل متن معبد 3300 ساله
تختگاه عیلامیان، منطقه شوش در خوزستان بود و در همین جا بود که حدود 3300 سال پیش زیگورات یا در تلفظ اصیل آن «ذیقورات» چغازنبیل ساخته شد. زیگورات در مرکز شهری به نام «دوراونتاش» در 35 کیلومتری جنوب خاوری شهر شوش فعلی قرار داشت و پیشکشی بود برای دو تن از خدایان بزرگ عیلام به نام‌های «اینوشوشیناک» و «نپریشا».
این معبد به صورت طبقات متداخل ساخته شده بود و هر طبقه بالاتر و البته کوچک‌تر از طبقه دیگر بود. در واقع زیگورات یک جور هرم بود که احتمالا پنج طبقه داشت؛ اما امروزه تنها دو طبقه از آن باقی است و بقایای طبقات بالاتر نیز به شکل تلی از خشت به چشم می‌آید. داخل معتبد توپر است و جز پلکان هایی که در چهار طرف بنا تعبیه کرده اند و راهی است برای رسیدن به طبقات بالا، فضای درونی دیگری دیده نمی‌شود.
«ذیقورت» با تشدید روی «ق» و «ر» واژه ای اکدی است. این واژه که ایرانیان آن را زیگورات تلفظ می‌کنند از فعل «Zagaru» به معنای «بلند و برافراشته ساختن» گرفته شده است. واژه چغازنبیل نیز متشکل از دو بخش «چغا» به معنای تپه و زنبیل به معنای سبد است. گویا پیش از آنکه زیگورات را از دل خروارها خاک بیرون بشکند، ویرانه‌های تپه مانندش یک زنبیل واژگونه را تداعی می‌کرد و بدین سبب بومیان محل نامش را «چغازنبیل» گذاشتند.
زیگورات از خشت و آجر ساخته شده و به رغم ابهت کم نظیر خود، ظاهری ساده دارد و اصلا شاید آن ابهت، نشات گرفته از این سادگی باشد. اینجا همه چیز کاملا ملموس است و معبد 3300 ساله، بی واسطه با تماشاگران شگفت زده خود سخن می‌گوید.
آجرهای کتیبه دار به خط میخی عیلامی و اکدی که روی دیوارها به فاصله هر 10 رج به کار رفته اند و تنها عناصر تزئینی بنا به شمار می‌آیند، از نام و نسب سازنده بنا – اونتاش نپیرشا (شاه عیلام) – حکایت می‌کنند و اینکه او این معبد را چگونه و برای چه ساخت: «من اونتاش – گال پسر هوبانومنا، شاه انزان و شوش (همین که) محل شهر محصور شد، در آنجا شهر اونتاش – گال و مکان مقدس را ساخته ام؛ در آنجا یک Kukunnum طلایی ساختم؛ آن را در یک حصار بیرونی و درونی محصور کردم. شاهان قدیم Kukunnum (به معنای معبد به تلفظ عیلامی) نساخته بودند، من آن را ساختم.»
حتی جای پای کودکان و سگان بر آجرفرش‌ها فرو رفته تا حال و هوای روزگاری را که بزرگ‌ترین معبد عیلامی ساخته می‌شد، تداعی کند. شاید آن کودک، فرزند یکی از کارگران بود که کنار دست پدر خویش جست و خیز می‌کرد و گاه به او مددی می‌رساند و شاید نیز پسر چموشی بود که از روی کنجکاوی بی اجازه و رخصت به کارگاه معبد در شرف تکوین خدایان پای نهاده بود. از درهای چوبی معبد که با میله‌های شیشه ای تزئین می‌شدند، چیزی باقی نمانده اما پاشنه سنگی درها در گوشه ای از محوطه به چشم می‌خورند.
بی شک دروازه‌های ورودی زیگورات شکوه گذشته را ندارند اما هنوز هم سخت با صلابت جلوه می‌کنند و اگر خوب بنگریم، شاید گاوهای نری را که در کنار دروازه‌ها جا خوش کرده بودند و از خانه خدایان محافظت می‌کردند، ببینیم. قطعاتی از این گاوهای سفالین از محوطه زیگورات به دست آمده است، به علاوه مهرهای استوانه ای و اشیای تزئینی از جنس سنگ و سفال و فلز که در هر معبدی به وفور یافت می‌شدند.
دور تا دور زیگورات را دیواری دربر می‌گرفت که در کناره بخش شمال باختری آن، معابد کوچکی برای دیگر خدایان عیلامی «کریریشا»، «ایشنی کرب» و «هومبان» ساخته شده بود. امروز نیز آن دیوار باقی است و نیز بقایای معابدی که زیر سایه زیگورات، خفته در ژرفای تاریخ آرام گرفته اند. مجموعه این معابد با دیوار دیگری احاطه می‌شد و در پس آن، خانه‌های شهر قرار داشت؛ شهری که دیگر چیز زیاید زا آن باقی نیست مگر بقایای چند ساختمان و خرده سفال هایی پراکنده در این سو و آن سو، البته دور تا دور شهر نیز حصاری به طول حدود چهار کیلومتر وجود داشت که بقایایش به دست باستان شناسان کشف شده است.
در شرق شهر، کاخ‌های شاهی قرار گرفته اند؛ کاخ که نه، بقایای تعادی دیوار که به سختی می‌توان باور کرد در گذشته بارگاه دست نیافتنی شاهان عیلام بوده اند. زیر همین بقایا، پنج آرامگاه زیرزمینی کشف شده است که احتمالا از آن خانواده شاهی بوده اند.
زیگورات که طی قرون و اعصار زیر تلی از خاک مدفون شده بود، در فاصله سال‌های 1330 تا 1341 توسط رومان گیرشمن، باستان شناس بزرگ فرانسوی، از زیر خاک بیرون آمده و پاره ای از رازهای سر به مهر خویش را عیان کرد. سپس در تابستان سال 1357 همراه با تخت جمشید و میدان نقش جهان اصفهان در فهرست میراث فرهنگی جهانی جای گرفت. آن زمان، کمتر کسی زیگورات را می‌شناخت یا تصویری از آن در ذهن داشت و امروز نیز از پس قریب به 30 سال زیگورات همچنان نسبت به سایر آثار تاریخی ایران ناشناخته‌تر است. درحالی که از تمام آثار جهانی ایران کهن‌تر است و در نوع خود اثری بی همتا به شمار می‌رود.
زیگورات چغازنبیل، در وسط بیابان قرار گرفته است و در اطراف آن جز رود دز، جنگل‌های حاشیه رود و مزارع نیشکر هفت تپه چیز دیگری به چشم نمی‌آید.
این اثر بین شوش و شوشتر واقع شده و راه دسترسی به آن از سمت یکی از این شهرهاست. منتها یا باید خودروی شخصی داشته باشید یا تاکسی دربست (و تاکید می‌کنیم فقط تاکسی) بگیرید و در مدت 30 دقیقه از شوش یا شوشتر به زیگورات برسید. اگر هم در اهواز هستید، فاصله اهواز تا زیگورات کمابیش دو ساعت است. منتها برای داشتن وقت مناسب بازدید باید اول صبح بروید و قبل از غروب آفتاب برگردید. البته اگر با خودروی کرایه ای آمده اید، یا راننده باید منتظرتان بماند یا با او قرار بگذارید که در ساعت خاصی برای برگشت به دنبالتان بیاید. بهترین فصل سفر به منطقه چغازنبیل، زمستان است که در آنجا حکم بهار را دارد. هوا معتدل و اگر بارانی باریده باشد، زمین پوشیده از مرتع طبیعی است.

منبع :هفت صبح
http://www.tabnak.ir/fa/news/127475
http://www.susacity.ir/choghazanbil.htm
http://hamshahrionline.ir/details/97329
http://fa.wikipedia.org/

روستای خماط

فاصله: 3 کیلومتر - زمان: 3 دقیقه
مشاهده مسیر

موزه هفت تپه

فاصله: 27 کیلومتر - زمان: 28 دقیقه
مشاهده مسیر

قلعه سلاسل

فاصله: 44 کیلومتر - زمان: 43 دقیقه
مشاهده مسیر

مسجد جامع شوشتر

فاصله: 44 کیلومتر - زمان: 44 دقیقه
مشاهده مسیر

بند قیصر ( پل شادروان شوشتر )

فاصله: 45 کیلومتر - زمان: 44 دقیقه
مشاهده مسیر

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری شوش

کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانای ش...

کاخ آپادانادر حدود سال‌های ۵۱۵_۵۲۱ پیش از میلاد به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در شوش (شهر باستانی) روی آثار و بقایای عیلامی بنا شد. داریوش شوش را برای این انتخاب کرد که در عصر عیلامی کانون بزرگ مذهبی و بعد از ساخته شدن کاخ هم پایتخت زمستانی هخامنشیان شد. کاخ آپادانای شوش قصر...

اطلاعات | نقشه | مسیر
چغازنبیل

چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل در استان خوزستان، معبدی است عیلامی با 3300 سال قدمت و نخستین اثر ایرانی است که در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید. زیگورات چغازنبیل را هرگز به اندازه اهمیت و اعتباری که دارد نشناخته ایم. عادت کرده ایم که سرآغاز تاریخمان را دوران ماد و هخامنشی بدانیم و چون از مادها...

اطلاعات | نقشه | مسیر
قلعه شوش

قلعه شوش

قلعه تاریخی شوش، از آثار به جا مانده دوران قاجاریه، در خیابان طالقانی شهر شوش در استان خوزستان قرار دارد. قلعه شوش که به قلعه فرانسوی‌ها نیز شهرت دارد در سال 1897 میلادی روی بلندترین نقطه شهر شوش (خیابان طالقانی) با استفاده از آجرهای به دست آمده از کاخ داریوش و تعدادی از آجرهای منقوش ب...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آرامگاه دانیال نبی

آرامگاه دانیال...

دانیال یکی از پیامبران بنی اسرائیل که درقرن هفتم قبل از میلاد می‌زیسته است و اجداد ایشان به داوود پیامبر می‌رسد . دانیال به زبان‌های عبری مفهوم (خدا حاکم من است) را دارد . این پیامبر معاصر و مورد توجه کوروش هخامنشی بوده و در زمان داریوش به وزارت رسیده است. در سال 655 قبل از میلاد وی را...

اطلاعات | نقشه | مسیر
منطقه حفاظت شده کرخه

منطقه حفاظت شد...

از مناطق زیبای و بکر استان خوزستان می‌توان به پارک ملی و منطقه حفاظت شده کرخه اشاره نمود این پارک در تاریخ ۱۳۸۹/۹/۲۲ بعنوان پارک ملی و منطقه حفاظت شده طی مصوبه شماره ۶۳ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۵۴/۵/۲۱ به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته شد. پارک ملی و منطقه حفاظت شد...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای  خماط

روستای خماط

خماط نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شوش دانیال است که در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر اندیمشک و 40 کیلومتری شمال شهر شوش دانیال قرار دارد. روستای خماط از طریق شهر‌های اندیمشک ، دزفول و شوش قابل دسترسی است و تمام جاده‌های منتهی به این روستا از شهر‌های مذکور آسفالت می‌باشد. این ر...

اطلاعات | نقشه | مسیر
محوطه باستانی هفت تپه

محوطه باستانی ...

روستای خماط از توابع بخش مرکزی شهرستان شوش دانیال در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر اندیمشک و 40 کیلومتری شمال شهر شوش دانیال قرار گرفته است. در نزدیکی روستای خماط آثار تاریخی متعددی وجود دارد. از جملۀ این آثار تاریخی می‌توان به محوطة باستانی هفت تپه اشاره کرد. محوطه باستانی هفت‌تپه شامل ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
موزه هفت تپه

موزه هفت تپه

درفصل دوم حفاری هفت تپه با توجه به کثرت واهمیت آثار به دست آمده نیاز به ساخت موزه ای محلی در جوار محوطه تاریخی که کارکرد این مرکز پژوهشی را داشته باشد مطرح شد. به این ترتیب عملیات ساختمانی موزه ای در یک طبقه در بهار سال 1349 آغاز شد وبا اتمام عملیات موزه دراردیبهشت ماه سال 1352 افتتاح ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

نخستین ساختمان مذهبی ایران

چُغازَنبیل نیایشگاهی باستانی است که در زمان ایلام (عیلامی‌ها) و در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته شده است. چغازنبیل بخش به‌جا مانده از شهر دوراونتش است و در نزدیکی شوش (شهر باستانی) در استان خوزستان قرار دارد.
این سازه در ۱۹۷۹ اولین اثر تاریخی از ایران بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت. جامعه بین‌المللی برای آن ارزش استثنائی و جهانی قایل است.خاورشناسان چغازنبیل را نخستین ساختمان مذهبی ایران می‌دانند.این نیایشگاه توسط اونتاش گال (پیرامون ۱۲۵۰ پ. م.)، پادشاه بزرگ ایلام باستان، و برای ستایش ...ادامه مطلب ایزد اینشوشیناک، نگهبان شوش (شهر باستانی)، ساخته شده است.
«چغازنبیل» که نام باستانی این بنا است، واژه‌ای محلی و مرکب از دو واژه «چُغا» (در زبان لری به معنی «تپه») و زنبیل (به معنی «سبد») است که اشاره‌ای است به مکان معبد که تپه بوده و آن را به زنبیل واژگون تشبیه می‌کردند. این مکان نزد باستان‌شناسان به «دور-اونتَش» معروف است که به معنای «دژِ اونتش»» است.
چغازنبیل جزو معدود بناهای ایرانی است که در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. در بعضی از کتب تاریخی قدیمی، شوش (شهر باستانی) را چغازنبیل نامیده‌اند.
در چغازنبیل کتیبه‌ای با متن زیر پیدا شد.
من اونتاش گال: آجرهای طلائی را حکاکی کردم. من در اینجا این مأوا را برای خدایان گال و ابنشوشیناک برپا کردم و این مکان مقدس را هدیه کردم. باشد که کارهای من که هدیه‌ای است برای خدایان گال و اینشوشیانک پذیرفته شود.

نخستین ساختمان مذهبی ایران
نخستین ساختمان مذهبی ایران
نخستین ساختمان مذهبی ایران
نخستین ساختمان مذهبی ایران
نخستین ساختمان مذهبی ایران

یک میلیون آجر تا خدای شوش

شهر باستانی دورنتاش را چند حصار در برگرفته‌است که این حصارها سلسله مراتب شهری را در بیش از 3 هزار سال قبل نشان می‌دهند. حدفاصل حصار بیرونی و حصار میانی، ساختارهای شهری هستند و از آن پس تا حصار میانی را به معبد خدایان اختصاص داده‌اند. اما حصار تنگ‌تر دیگری هم وجود داد که زیگورات چغازنبیل را از همه عناصر مذهبی و شهری مجزا می‌کند. یکی از شگفتی‌های شهر دورنتاش تصفیه‌خانه آب آن است که گلِ آب رودخانه دز را ته نشین کرده و آب تمیز را به شهر می‌رسانده‌است.

این بنا از میلیون‌ها خشت و آجر ساخته شده ...ادامه مطلب و بزرگترین زیگورات به‌جای مانده در جهان است. کف‌سازی این بنا منحصر به فرد و دسترسی به مسیر مشخصی را نشان می‌دهد. در میان کف‌فرش‌های چغازنبیل می‌توان ردپای یک کودک و چند حیوان را هم که پیش از خشک شدن خشت‌ها برجای گذاشته‌اند، دید. آنچه از زیگورات چغازنبیل به جای مانده در حدود سه طبقه قابل مشاهده است. این بنا مطبق ساخته شده با این تفاوت که طبقات نه از روی هم که از زمین شکل می‌گیرند. این یکی از ویژگی‌هایی است که زیگورات چغازنبیل را با زیگورات مشابه‌اش یعنی معبد اور در بین‌النهرین متفاوت می‌کند.

چغازنبیل 105 در 105 متر مربع وسعت دارد که طبقه اول نیز همین وسعت را در بر می‌گیرد. طبقه دوم با 8 متر ارتفاع و 16 متر عرض به وسیله پلکان‌هایی که در شمال شرقی و غربی بنا ساخته شده قابل دسترسی است. طاق‌های بزرگ حلالی شکلی روی پلکان‌ها نصب شده که یکی از ویژگی‌های معماری در چغازنبیل است. از طبقه سوم بخش زیادی باقی‌نمانده و طبقات بالاتر نیز به طور کامل تخریب شده‌اند. دور تا دور چغازنبیل فضاها و اطاق‌هایی ساخته شده که احتمالا از آن‌ها برای برگزاری مراسم مذهبی استفاده می‌شده‌است. سنگ‌های تراشیده شده‌ای که احتمالا برای گرداندن پاشنه‌های در از آن‌ها استفاده می‌شده و سکوی ناشناخته‌ای که به سکوی نذورات شهرت دارد بخش‌های دیگری از معماری چغازنبیل است.

گفته می‌شود از آن‌جایی که در گذشته تصور می‌شد خدایان بر بالای شهرها هستند و از مردمان حفاظت می‌کنند، پله‌های چغازنبیل مسیر دسترسی به خدایان است. به همین علت است که احتمال می‌رود بر آخرین طبقه چغازنبیل که اکنون ویران شده محل قرار گرفتن سمبل خدای این‌شوشیناک بوده‌است.

یکی از ویژگی‌های زیگورات چغازنبیل استفاده از آجرها نوشته‌هایی است که بخش مهمی از اسرار این بنا را فاش کرده‌ا‌ند. گفته می‌شود تعداد این آجرنوشته‌ها به 5 هزار عدد می‌رسد و 5 یا 6 تیپ مختلف را در بر می‌گیرند که بر مبنای نوشته و خطوط از هم متمایز می‌شوند.

نخستین بار شاهزاده‌ای قاجاری که حاکم خوزستان بوده، زیگورات چغازنبیل را به قصد یافتن دفینه کاوش می‌کند. پس از آن در سال 1930 یک مهندس نفت، آجرنوشته‌ای را پیدا کرده و آن را به دومکنن که در شوش، حفاری‌های باستان‌شناسی انجام می‌داده، می‌دهد. خواندن آن آجرنوشته سبب می‌شود که دومکنن از 1936 تا 1939 حدود سه فصل کاوش را در چغازنبیل سپری کند. جنگ جهانی دوم مانع ادامه کار شد تا بالاخره در سال 1951 رومن گریشمن با ماموریتی از سوی موزه لوور، کاوش‌های باستان‌شناسی را در چغازنبیل آغاز کرده و تا سال 1962، در یازده فصل، زیگورات را از زیر خاک بیرون می‌آورد.

چغازنبیل در سال 1358 به همت شهریار عدل، باقر آیت‌الله زاده شیرازی و فیروز باقرزاده، همراه تخت جمشید و میدان نقش جهان در فهرست میراث جهانی به ثبت می‌رسد.
یک  میلیون آجر تا خدای شوش
یک  میلیون آجر تا خدای شوش
یک  میلیون آجر تا خدای شوش
یک  میلیون آجر تا خدای شوش
یک  میلیون آجر تا خدای شوش

چغازنبیل شوش خوزستان

چُغازَنبیل نیایشگاهی باستانی است که در زمان ایلام (عیلامی‌ها) و در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته شده است. چغازنبیل بخش به‌جا مانده از شهر دوراونتش است و در نزدیکی شوش (شهر باستانی) در استان خوزستان قرار دارد.
این سازه در ۱۹۷۹ اولین اثر تاریخی از ایران بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت. جامعه بین‌المللی برای آن ارزش استثنائی و جهانی قایل است.
خاورشناسان چغازنبیل را نخستین ساختمان مذهبی ایران می‌دانند.
چغازنبیل در جنوب غربی ایران، در استان خوزستان و در شهرستان شوش واقع شده است. ...ادامه مطلب این سازه در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شوش (شهر باستانی) و ۳۵ کیلومتری غرب شهر باستانی شوشتر واقع است، اما به دلیل واقع شدن در غرب رودخانه دز، مرز این دو شهرستان، در تقسیمات کشوری جزء شهرستان شوش محسوب می‌گردد.
چغازنبیل شوش خوزستان
چغازنبیل شوش خوزستان

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره چغازنبیل

قاسم طوبایی

قاسم طوبایی یکشنبه 17 خرداد 94 - 09:25

از معدود مناطقیه که فکر میکنم بهش توجه شده... اونم یه باستان شناس فرانسوی و زنش بودن که همت کردن و تاریخ ما رو از زیر خاک کشیده اند بیرون... کمی امکانات گرشگریش کمه... اطلاع رسانیش کمه... امکانات رفاهیش کمه.. اما هرچقدر اینها کم اند شکوه و عظمت خود مجموعه بی نظیره...
خواهشا با بازدید از این مکانها و آشنایی با تاریخمان کمی با آینده مان آشنا‌تر شویم.

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.